رئیس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور مطرح کرد

مشارکت مردم ‌سالارانه در انتخابات پیش‌رو شاهدیم/ تهیه اطلس جامع حوزه اجتماعی

رئیس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور درمورد نظر وزیر درباره انتخابات و سلامت اجتماعی آن گفت: مشارکت اجتماعی جنبه اجتماعی و سیاسی دارد به هر حال کشور ما دارای دموکراسی و مردم سالاری پایدار بوده است.

مشارکت مردم ‌سالارانه در انتخابات پیش‌رو شاهدیم/ تهیه اطلس جامع حوزه اجتماعی

گیلان خبر: تقی رستم‌وندی رئیس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور در حاشیه صدویازدهمین جلسه شورای اجتماعی کشور که در محل وزارت کشور برگزار شد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دستور جلسه امروز شورای اجتماعی به بررسی سیاست‌های سلامت و اجتماعی کشور ارتباط داشت، گفت: سال گذشته در جلسه شورای اجتماعی که در حضور رئیس جمهور برگزار شد، بعد از ارائه سند سلامت روانی در کشور مصوب شد تا سند دیگری در ارتباط با سیاست‌های سلامت اجتماعی تنظیم شود. 

وی افزود: امروز اولین جلسه مقدماتی سیاست‌ها آغاز شد و انشاءالله این روند ادامه پیدا خواهد کرد؛ نکته مهم مطرح ا ین است که متاسفانه در کشور بیشتر گفتمان آسیب‌های اجتماعی رواج پیدا کرده است؛ لذا ما باید در گفتمان آسیب‌های اجتماعی که طی سال‌های اخیر رواج پیدا کرده تمرکز کنیم. 

رئیس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور در ادامه گفت: اولین ویژگی تدوین سیاست‌ها این خواهد بود که ما باید در گفتمان سلامت در کشور تاکید بیشتری کنیم و همواره در قانون‌گذاری، نگارش و تدوین سیاست‌ها سلامت اجتماعی را مقدم بدانیم، تا در صورت تحقق سیاست‌های سلامت اجتماعی در حوزه پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی توفیقات بسیاری خواهیم داشت. 

رستم‌وندی بیان کرد: نتیجه جلسه این شد که در جلسه آینده نتیجه پیمایش سلامت اجتماعی در کشور در صحن شورا مطرح شود و ارتباط دبیرخانه سلامت اجتماعی که سازمان بهزیستی در آن مستقر است با اعضا شورا ادامه پیدا کند، نظریات تکمیلی اخذ شود و انشاءالله با اجماع و توافق حداکثری سیاست‌های سلامت اجتماعی در کشور تدوین شود. 

وی درخصوص اینکه در موضوع آسیب‌های اجتماعی آیا نهادی برای ارائه آمار دقیق وجود دارد یا خیر، گفت: آسیب‌های واژه کلی است که مصادیق زیادی دارد ما برای هر یک از آسیب‌های اجتماعی دستگاهی را متولی جمع‌آوری، پایش و ارائه آمار کرده‌ایم. به طور مثال در ازدواج و طلاق که به عنوان آسیب اجتماعی تلقی می‌شود آمار دقیق را از سازمان ثبت‌احوال دریافت می‌‌کنیم. درمورد قتل و سرقت ناجا دقیق‌ترین آمارها را در اختیار ما قرار می‌دهد و همچنین درمورد خودکشی پزشکی قانونی قوه قضاییه وجود دارد و دستگاه‌ها و نهادها وظیفه ذاتی و ماموریت خود را در استخراج و پایش آمار انجام می‌دهد. 

رئیس سازمان امور اجتماعی وزارت کشور با بیان اینکه از سه سال پیش وزارت کشور مرکز رصد اجتماعی را راه‌اندازی کرده است، گفت: در این مرکز آمارهای مرتبط با تمام دستگاه‌ها جمع‌آوری می‌شود و به طور سالیانه همچون امسال اطلس اجتماعی که می‌تواند گفت جامع‌ترین اطلس اجتماعی کشور است به همراه نقشه، نمودار و آمار ارائه می‌شود و در این اطلس آسیب‌های اجتماعی ذکر شده است. 

وی ادامه داد: این اطلس دارای سطوح دسترسی مختلفی است که بخشی از ‌آن در دسترس مدیران و بخشی دیگر نیز از طریق کانال‌های خبری در خدمت عموم مردم قرار می‌گیرد. 

رستم‌وند درمورد نظر وزیر کشور درباره انتخابات و سلامت اجتماعی بیان کرد: نظر وزیر این است که ما باید همه ابعاد سلامت اجتماعی را در نظر بگیریم که بعدی از آن می‌تواند مشارکت اجتماعی باشد و جنبه اجتماعی و سیاسی دارد. به هر حال کشور ما دارای دموکراسی و مردم‌سالاری پایدار بوده است و مردم به خوبی در انتخابات مشارکت داشته‌اند. 

وی افزود: وزیر کشور بر این باور هستند که ما نیز ابعاد پیشگیرانه در زمینه اقدام در حوزه آسیب‌ها را بررسی کنیم که یکی از متغیرها بحث نشاط اجتماعی و مشارکت سیاسی مردم در حوزه اجتماعی بود که فکر می‌کنم محور پیام وزیر نیز همین بود. 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47197

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر