رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت:

مراقبت های حمایتی و تسکینی از بیماران مبتلا به سرطان انجام می‌گیرد

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت گفت: براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته در زمینه مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان، مسیر جدیدی در کشور ایجاد شده که با انجام آن رنج بیماران و خانواده های آنها کاسته می‌شود.

مراقبت های حمایتی و تسکینی از بیماران مبتلا به سرطان انجام می‌گیرد

گیلان خبر: مهدی شادنوش در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان، گفت: امروزه بیماری سرطان به عنوان یک امر چند وجهی در دنیا علاوه بر اینکه  درد و رنج به خانواده ها وارد می کند، هزینه های بسیار زیادی را به خود اختصاص داده و منابع مختلف کشورها را از بین می برد و به یک موضوع بسیار پیچیده اجتماعی تبدیل شده است. 

وی افزود: در سال های گذشته، درمان این بیماری با رویکرد به تاخیر انداختن روند بیماری مد نظر بوده و انرژی و سرمایه های زیادی در کشور صرف این موضوع شده است، اما به همت همکاران در ستاد وزارت بهداشت، ظرف سال های اخیر، خدمات به صورت نظام مند و مدیریت شده با محوریت پیشگیری و درمان به این بیماران ارائه می شود. 

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه یکی از حلقه های درمان این بیماران که در دنیا هم سابقه زیادی ندارد، مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان است، عنوان کرد: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در زمینه مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان، مسیر جدیدی در کشور ایجاد شده که با انجام آن از درد و رنج بیماران و خانواده های آنها کاسته می شود و آرامش روانی به خصوص در بیماران در کشور و محیط اجتماعی برقرار می شود.

شادنوش بیان کرد: همچنین اجرای مراقبت های حمایتی و تسکینی به این دلیل حائز اهمیت است که این دوره به عنوان اولین دوره و به صورت پایلوت در 23 مرکز از 17 دانشگاه اجرا می شود و در تلاش هستیم، براساس برنامه ریزی های انجام شده بر تعداد مراکز ارائه دهنده خدمات تسکینی بیفزاییم و به طور یقین، توسعه و گسترش آن به سایر دانشگاه ها، نظام شبکه و فعالیت های بعدی اتفاق خواهد افتاد.

وی با بیان اینکه در اردیبهشت ماه امسال، دوره تئوری آموزش مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان برگزار شد و در سه روز آتی نیز آموزش ها براساس Case Based Learning صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: آنچه که به عنوان گام اول هدف گذاری شده، ارائه خدمات سرپایی در کلینیک ها و مراقبت در منازل است. این امر باعث می شود از طریق مراقبت های مدیریت شده، مطالبات بیمار و خانواده هایشان در مسیر منطقی پیش رود و از هزینه های مضاعف جلوگیری کند. 

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: امیدواریم با این اقدام، زمینه اقداماتی فراهم شود که در آینده می تواند امید را به جامعه هدیه دهد و بیماری سرطان را از شکل یک بیماری مرگ بار و نگران کننده دور کرده و براساس منابع علمی، این بیماری را به صورتی به جامعه معرفی کند که علی رغم خطرناک بودن، در بسیاری از موارد درمان پذیر است.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47244

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر