عضو انجمن علمی مراقبت‌های ویژه ایران:

سالانه 4 میلیون بیمار بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند

عضو انجمن علمی مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به اینکه سالانه 4 میلیون بیمار بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری می‌شوند، گفت: بخش اعظم این افراد بیمارانی هستند که به دلیل تصادفات رانندگی دچار مشکل شده‌اند.

سالانه 4 میلیون بیمار بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند

گیلان خبر: عطا محمودپور در حاشیه ششمین کنگره بین‌المللی مراقبت‌های ویژه ایران اظهار داشت: مراقبت‌های ویژه علمی نوپا است که اوایل دهه 80 در ایران فعالیت خود را آغاز کرد و گسترش یافت. 

وی افزود: امروز این رشته درگیر چالش‌ها و مشکلاتی شده که برطرف کردن این مشکلات جهت خدمت‌رسانی بیشتر به بیماران امری ضروری است. 

عضو انجمن علمی مراقبت‌های ویژه ایران ادامه داد: در حال حاضر 5 تا 6 هزار تخت مراقبت ویژه در کشور وجود دارد که ضرورت دارد این آمار افزایش یابد و البته تخت‌های پست ICU که بعد از بستری بیمار در ICU قرار دارد نیز باید کمبود آن برطرف شود چرا که این دو مقوله ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. 

دبیر علمی ششمین کنگره بین‌المللی مراقبت‌های ویژه ایران اظهار داشت: سالانه 3 تا 4 میلیون بیمار بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه یا ICU بستری می‌شوند که بخش اعظم این بیماران افراد دچار ترومای مغزی و اندام ناشی از تصادفات هستند. 

محمودپور گفت: یکی از محورهای اصلی کنگره مراقبت‌های ویژه بیماران سپسیس است که درواقع این افراد پاسخ ایمنی نامتعارف نسبت به عفونت داشته‌اند که این مشکل می‌تواند منجر به نارسایی ارگان بدن این بیماران شود و در بهترین مراکز دنیا این مشکل مرگ و میر 30 تا 70 درصدی به همراه دارد. 

وی گفت: مهمترین اقدامات تشخیصی و درمانی جهت بهبود پیش‌آگهی و پیامد این بیماران جهت افزایش توان علمی و عملی پزشکان مراقبت ویژه در این کنگره مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد. 

عضو انجمن علمی مراقبت‌های ویژه ایران خاطرنشان کرد: اقداماتی همچون ا حیای بیماران، استفاده از محلول‌های کریستالوئید در مقایسه با کلوئید، روش‌های سلول درمانی، تصفیه خون و درمان‌های کمکی از جمله مباحثی است که در این کنگره مطرح می‌شود. 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47458

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر