رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران مطرح کرد

فعالیت 400 بخش مراقبت ویژه در کل کشور/ ورشکستی سیستم بهداشتی و درمانی کشور

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به اینکه 400 بخش مراقبت ویژه در کشور وجود دارد، گفت: ارتقاء ICU های بیمارستان‌ها در جهت کمک بیشتر به بیماران بسیار حائز اهمیت است.

فعالیت 400 بخش مراقبت ویژه در کل کشور/ ورشکستی سیستم بهداشتی و درمانی کشور

گیلان خبر: علی امیرسوادکوهی در حاشیه ششمین کنگره بین‌المللی مراقبت‌های ویژه ایران اظهار داشت: در کل کشور 400 ICU یا بخش مراقبت‌ ویژه وجود دارد و در مجموع 7200 تخت در این زمینه فعال است که در بخش خصوصی و دولتی برای بیماران اختصاص داده شده است.

وی افزود: ضریب  اشغال تخت‌های ICU در بخش دولتی بسیار بالا است و این در حالی بوده که گاهی در بخش خصوصی بسیاری از این تخت‌ها خالی هستند و این مساله به دلیل عدم حمایت پوشش بیمه‌ای جامع و مشکلاتی همچون طرح تحول نظام سلامت است. 

امیرسوادکوهی ادامه داد: این طرح در ابتدا پول خوبی را تزریق کرد و شرایط به خوبی پیش رفت ولی متاسفانه به دلیل اینکه طرح بدون تامین بودجه به جلو رفته بود و اعتباری که 50 سال می‌توانستیم با آن حرکت کنیمیکدفعه تزریق شد چاه بزرگی در نظام سلامت ایجاد شده که هر چه پول بریزیم بسته شدنی نیست. 

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران عنوان کرد: در حال حاضر می‌توان گفت که تقریبا سیستم بهداشتی کشور ورشکسته شده و جوابگو نیست که استعفای وزیر بهداشت نیز حکایتی از این مساله داریم که امیدواریم سرپرست جدید که دعای خیر برایشان داریم و بتوانند اقدامات موثری را برای بیماران و سیستم بهداشتی و درمانی کشور انجام دهند. 

وی گفت: سعید نمکی معاون برنامه و بود جه است و ایشان با وضعیت بودجه‌ای آگاهی دارند و امیدواریم که بعد از یکسال سختی که برای پزشکان گذشته و مشکلات مالی زیادی وجود دارد بودجه‌ها بازنگری و اقدامات موثر صورت گیرد. 

امیرسوادکوهی افزود: بخش مراقبت ویژه بسیار حائز اهمیت است و گستردگی زیادی دارد چرا که بیماران زیادی سالانه در این بخش بستری می‌شوند و حتی گاهی بیمارانی که عمل زیبایی انجام داده‌اند نیز در این بخش‌ها بستری می‌شوند. 

وی گفت: بیماران کلیوی، ریوی، مغزی، روماتولوژی، انکولوژی و بسیاری از بیمارانی که جراحی‌های سخت انجام داده و افراد دچار تصادفات سنگین در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند. 

به گفته وی بخش مراقبت‌های ویژه قلب یک بیمارستان است و بنابراین توجه به این بخش جهت کمک به بیماران بسیار حائز اهمیت به شمار می‌رود. 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47459

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر