دبیر علمی همایش شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیر‌واگیر:

۷۵ درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر در کشورهای با درآمد کم یا متوسط اتفاق می‌افتد

دبیر علمی همایش شبکه ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر با تاکید بر این نکته که دولت‌ها به تنهایی نمی‌توانند در پیشگیری از بیماری‌های غیر‌واگیر موفق باشند گفت: ۷۵ درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر در کشورهای با درآمد کم یا متوسط اتفاق می افتد.

۷۵ درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر در کشورهای با درآمد کم یا متوسط اتفاق می‌افتد

گیلان خبر: کامران نیکوسخن، صبح پنج شنبه در حاشیه همایش شبکه ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، گفت: در سال ۲۰۰۹، چهار فدراسیون بیماری‌های دیابت، قلب، ریوی و سرطان، به هم پیوستند و شبکه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر را تشکیل دادند.

وی با اشاره به چهار عامل خطر ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر، گفت: تغذیه ناسالم، عدم فعالیت فیزیکی، دخانیات و الکل، به عنوان چهار عامل خطر ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر شناخته می شوند که اخیرا موضوع آلودگی هوا نیز به این عوامل اضافه شده است.

نیکو سخن، ادامه داد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، تا سال ۲۰۲۵، کشورها باید با کنترل این عوامل، تا ۲۵ درصد از مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر را کاهش دهند و تا سال ۲۰۳۰، این آمار می بایست به یک سوم برسد.

وی با تاکید بر این نکته که دولت‌ها به تنهایی نمی‌توانند در پیشگیری از بیماری‌های غیر‌واگیر موفق باشند، تصریح کرد: نقش مردم، سازمان‌های مردم نهاد، رسانه‌ها، جامعه پزشکی و سیستم درمان، و سیاست‌گذاران بهداشتی، در کنترل بیماری‌های غیر واگیر و کاهش مرگ و میر، خیلی مهم است.

دبیر علمی همایش شبکه ملی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، به نقش بیمه ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه این فکر که بیمه برای تامین هزینه های درمان بیماری ها ایجاد شده است، اشتباه بوده و سازمان های بیمه گر در همه جای دنیا، به موضوع پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها، از طریق چکاب تمامی افراد جامعه، تلاش می کنند.

نیکوسخن، به ۸۸ مورد مداخله که سازمان بهداشت جهانی برای جلوگیری از بروز بیماری های غیر واگیر تعریف کرده است، اشاره و افزود: ۷۵ درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر در کشورهای با درآمد کم یا متوسط اتفاق می افتد و اگر فقط ۱۶ مورد از این مداخلات اجرا شود، تا سال ۲۰۲۵، از مرگ ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در جهان جلوگیری خواهد شد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 47587

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر