واقعا امام موسی صدر و شهید چمران با انقلاب همراه نبودند؟

مهندس چمران گفت: اینکه امام موسی صدر و دکتر چمران با نهضت انقلاب همراه نبوده اند حرف بسیار عجیبی است.

واقعا امام موسی صدر و شهید چمران با انقلاب همراه نبودند؟

گیلان خبر: موسوی خوئینی ها در بخش نخست از گفت و گوی تفصیلی خود با ایرنا پلاس ماجرای سفرش به لبنان و دیدار با امام موسی صدر را شرح داده و گفته بود که آن ها با نهضت انقلاب همراه نبوده اند. این اظهارات با واکنش های بسیاری در فضای مجازی و حقیقی همراه شد. مهدی چمران برادر دکتر چمران از جمله افرادی است که به این اظهارات واکنش داد.
 

او در گفت و گو با نامه نیوز اظهارات اخیر موسوی خوئینی ها را نشانه اشکال در حافظه تاریخی وی دانست و گفت: «اینکه امام موسی صدر و دکتر چمران با نهضت انقلاب همراه نبوده اند حرف بسیار عجیبی است. دکتر چمران قبل از انقلاب اساسا برای مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی به لبنان رفت. آنجا پایگاه ساخته و نیروهای ایرانی را تربیت می کرد. همچنین از طریق مرحوم حاج احمد آقا با حضرت امام در نجف ارتباط داشت. امام موسی صدر نیز یک تحول بزرگ در شیعیان لبنان به وجود آورد. دکتر چمران  در کنار او بود و توانستند که هسته اصلی مقاومت لبنان را همان روز بکارند».
 
وی افزود: «آن ها نهال مقاومت اسلامی که امروز به یک درخت تنومند تبدیل شده را آن زمان کاشتند و مبارزه جدی می کردند. قبول دارم که افرادی که در خارج از کشور مبارزه می کردند نیز باید به داخل می آمدند زیرا مبارزه در داخل کشور سخت تر بود اما به هر حال آنجا نیز مشکلاتی بود. با این حال این امام موسی صدر بود که هویت شیعیان را آنجا زنده کرد. دکتر چمران هم که به او پیوست سازمان های نظامی را ایجاد کرده و علیه اسرائیل جنگیدند. تانک ها اسرائیل را برای اولین بار در تاریخ در منطقه بنت جبیل به آتش کشیدند و اسرائیلی ها را فراری دادند. این ها موضوعاتی است که متاسفانه مکتوم مانده است».
 
چمران با تاکید بر اینکه «آن ها قوی تر از داخل کشور در لبنان برای نهضت کار می کردند» گفت: « آنجا جان به کف می جنگیدند و سازماندهی داشتند. اینکه آقای موسوی خوئینی ها در آن سفر چه گفته و چه شنیده اند را خودشان می دانند و خدایشان. در آن سفر به تفاهم نرسیدند که مجله چاپ کنند برای این بود که آن ها از نظر مالی امکانات چاپ یک جزوه کوچک را داشتند که منتشر کرده و شرح مبارزات خود را دادند. اینکه با نهضت همراه نبودند و این قبیل موضوعات به هیچ وجه صحت ندارد. آنجا مشخصا محل و مرکز مبارزه علیه حکومت شاه بود».
 
وی در خصوص اظهارات موسوی خوئینی ها درباره ساواکی بودن رئیس دفتر امام موسی صدر نیز گفت: «ممکن است که به فردی مشکوک بوده باشند و او را آنجا نشانده باشند تا کنترلش کنند. به هرحال آنجا نفوذی هایی بود و حتی برخی روحانیون طرفدار شاه نیز سعی می کردند که نفوذ کنند. روشن است که اینقدر عقل داشتند که با این نفوذی ها چه طور برخورد کنند و قطعا اطلاعات اصلی را به آن ها نمی دادند.»
 
او با اشاره به اینکه شاه سه بار برای ترور دکتر چمران نیرو فرستاده بود، گفت: « یکی از آن ها نیروها حتی بچه محل ما بود کلت خود را تحویل دکتر داد و برگشت. او از جاهل های چاله میدان و چهارراه سیروس بود و به دکتر چمران گفت برای کشتن آمده بودم اما وقتی زندگی ات را اینجا دیدم منصرف شدم. همه این ها نشان می دهد که مبارزه جدی علیه شاه می کردند و فقط شعار نمی دادند.»
 
چمران در مورد چرایی طرح این اظهارات از سوی موسوی خوئینی ها گفت: « ایشان از اول انقلاب هم نسبت به امام موسی دید مثبت نداشتند. البته نسبت به دکتر چمران اینگونه نبود. برای همین هم در مورد امام موسی همیشه نکات منفی را یادآوری کنند.»
 
وی در مورد ماجرای ملاقات امام موسی صدر با شاه گفت: «عده بسیاری از دانشجویان داخل و خارج از کشور از امام موسی خواهش کردند که به ایران بیاید و مانع اعدام حنیف‌نژاد و بدیع‌زادگان و ... شود. او نیز صرفا برای همین مساله آمد.»
چمران با تاکید بر اینکه «برای همه روشن است که امام موسی و دکتر چمران در لبنان به صورت جدی علیه شاه مبارزه می کردند» گفت: « امام موسی دست امام در منطقه بود. زیرا او را در منطقه بیش از ایران می شناختند و به همین دلیل دهم قذافی او را زندانی کرد و معلوم نیست چه بلایی سر او آورد. دست دیگر امام نیز  شهید سید محمدباقر صدر در عراق بود که او راهم صدام کشت. دستان امام را در منطقه قطع کردند تا ارتباط امام در منطقه با مسلمین قطع شود».
 
او در مورد ماجرای بازگشت چمران به ایران نیز گفت: « اینکه گفته اند دکتر چمران به ایران آمد و یک هفته بعد از انقلاب رفت کاملا اشتباه است. او اصلا زمان پیروزی انقلاب ایران نبود و 9 روز بعد از پیروزی تازه به ایران آمد. در واقع یک گروه 92 نفره لبنانی متشکل از مبارزین و رزمنده ها ، علما و روحانیون مثل شیخ مهدی شمس الدین، رئیس پارلمان لبنان ، سید مهدی حسینی و همین آقای نبیه بری که الان رییس پارلمان است و ... جمع شده و خدمت امام آمدند. امام نیز به دکتر فرمودند که در ایران بمان. او نیز ماند و دیگر به لبنان برنگشت. حتی کتاب ها و لوازمش با کامیون فرستاده شد و همسرش نیز سه ماه بعد به تنهایی به ایران آمد لذا اینکه به لبنان رفت و امام پیغام داد اصلا درست نیست.»
 
چمران تاکید کرد: «این ها اشتباهات حافظه تاریخی است. اینکه امام موسی با نهضت انقلاب موافق نبود اصلا درست نیست. شاید با راه روش ایشان موافق نبوده اند اما اینکه با نهضت مخالف بوده اند حرف عجیبی است».

منبع: جهان

 

 

کد مطلب: 47606

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر