گزارشی از اقدام مثبت سازمان غذا و دارو

تقویت صنعت داروسازی با بستن راه ویژه‌خواران

حمایت از صنعت داروسازی با حذف واردات داروهایی که تولید مشابه داخل دارند یکی از اقدامات مثبت سازمان غذا و دارو به شمار می‌رود به طوری که می‌تواند در شرایط تحریم برداشتن گام موثری در حمایت از تولید داخلی تلقی شود.

تقویت صنعت داروسازی با بستن راه ویژه‌خواران

گیلان خبر: یکی از موضوعاتی که چند ماهی است در زمینه حمایت از تولید داخل مورد توجه مسئولان سازمان غذا و دارو قرار گرفته بحث حذف واردات داروهایی است که تولید مشابه داخل دارند. به گفته مهدی پیرصالحی رییس سازمان غذا و دارو براساس آمار منتشر شده، قسمتی از داروهای کشور وارداتی هستند که مشابه تولید داخل‌ آن هم وجود دارد؛ واردات داروهای مشابه تولید داخل براساس شرایط، ممنوع اعلام شده است.

وی تاکید کرد: درمورد داروهایی که در داخل دچار کمبود هم نیست، دلیلی وجود ندارد که ارزی را که به سختی تأمین می‌شود، به آنها اختصاص دهیم؛ در حوزه داروهای بیماران خاص این موضوع اعمال نمی‌شود و داروهای این بیماران وارد می‌شود. اگر واردات داروهای مشابه تولید داخل را حذف کنیم، از این میزان می‌توانیم 200 میلیون دلار صرفه جویی کنیم؛ به هر حال ما در حوزه دارویی سناریوهای مختلفی را مد نظر داریم که به وضعیت ارزی کشور بستگی دارند.

واردات سی میلیارد دلاری صنعت دارو در صورت نبود تولید داخل

مرتضی خیرآبادی عضو سندیکای صاحبان صنایع داروی انسانی در خصوص تصمیم سازمان غذا و دارو برای حذف واردات داروهایی که مشابه آنها در داخل از کشور تولید می‌شوند به خبرنگار فارس توضیح داد: باید توجه کنیم که در حال حاضر برای سه درصد از داروهای وارداتی 1.4 میلیارد دلار از بودجه کشور را خرج می‌کنیم در صورتی که برای 97 درصد از داروهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند تنها 700 میلیون دلار هزینه می‌شود. 

وی افزود: نکته قابل تأمل اینجاست که اگر طی این سال‌ها برنامه‌ریزی و تلاش برای تولید داروها صورت نمی‌گرفت ما امروز باید مانند برخی از کشورها حدود 30 میلیارد دلار صرف هزینه واردات دارو می‌کردیم اما این مبلغ امروز به 700 میلیون دلار کاهش یافته است.

خیرآبادی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در صنعت داروسازی باعث ایجاد 65 هزار فرصت شغلی برای جوانان و متخصصان شده است تصریح کرد: ما تنها صنعتی هستیم که در سال گذشته تنها 9 درصد افزایش قیمت داشتیم و افزایش قیمت ما خارج از مصوبه دولت نبوده است.

عضو سندیکای صاحبان  صنایع داروی انسان تصریح کرد: داروسازان همواره به حمایت از مردم به رعایت اخلاق‌مداری پرداخته‌اند و علی‌رغم تمام مشکلات در این صنعت به فعالیت خود ادامه داده‌اند.

خیرآبادی گفت: توجه کنیم که برای واردات کالاهای اساسی مردم 14 میلیارد دلار ارز اختصاص پیدا کرده است که اگر می‌خواستیم امروز داروهای مورد نیاز را به صورت واردات انجام دهیم این مبلغ نیز کفاف تأمین داروی کشور را نمی‌داد.

تولید ۱۵۰۰ مولکول دارویی در کشور

احمد شیبانی رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی نیز در خصوص تصمیم سازمان غذا و دارو به خبرنگار فارس گفت: در راستای حمایت از تولید داخل داروهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند ضرورتی برای واردات آنها وجود ندارد به دلیل اینکه این اتفاق باعث آسیب‌رسانی به تولید و صنعت داخل کشور می‌شود. 

وی افزود: اگر بخواهیم به صورت جدی از تولید داخل حمایت کنیم باید پزشکان نیز به سمت حمایت از داروهای تولید داخل سوق پیدا کنند و ما به عنوان نمایندگان صنعت داروسازی از این موضوع حمایت می‌کنیم.

شیبانی با بیان اینکه برخی به صورت کلی اعلام می‌کنند که کیفیت داروهای تولید داخل مناسب نیست، گفت: حدود 40 سال است که داروها در کشور ما تولید می‌شوند و خوشبختانه از استانداردهای جهانی برخوردار هستند اما در مواقعی برخی از واردکننده‌ها با تبلیغات منفی سعی در مخدوش کردن چهره تولید داخل دارند. 

وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود 400 قلم دارو به صورت واردات تأمین می‌شود و 1500 قلم مولکول دارو در داخل کشور تولید می‌‌شود و برای بحث واردات حدود 1.3 میلیارد دلار هزینه صرف شده و تنها 700 میلیون دلار صرف هزینه داروهای تولید داخل می‌کنیم که اگر واردات داروهای مشابه داخل را حذف کنیم مبلغ چشمگیری در این زمینه صرفه‌جویی خواهد شد.

ممنوعیت واردات 46 قلم مکمل دارای مشابه داخلی

مهناز خانوی مدیرکل فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو نیز با اشاره به اینکه برای واردات مکمل‌های تغذیه‌ای یکسری محدودیت‌هایی وجود دارد اما واردات آن‌ها ممنوع نیست، اظهار کرد: این محدودیت‌ها شامل ممنوعیت واردات مکمل‌های دارای مشابه داخلی که شامل ۴۶ قلم بوده و اجازه ثبت فراورده‌های وارداتی مشابه داده نشده است.

خانوی با اشاره به اینکه  مطابق ماده ۱۲ آیین‌نامه ثبت مکمل‌های تغذیه‌ای، توزیع این فرآورده‌ها صرفاً از طریق شرکت‌های توزیع‌کننده دارای مجوز سازمان غذا و دارو انجام خواهد شد، عنوان کرد: عرضه مکمل‌ به مصرف‌کننده صرفاً از طریق داروخانه و بدون نیاز به نسخه پزشک انجام می‌شود.

و اما نکته مهم

این اقدام مثبت سازمان غذا و دارو نه تنها باعث تقویت شرکت‌های تولیدکننده داخل خواهد شد بلکه وابستگی صنعت داروسازی به خارج از کشور را نیز در شرایط تحریم کاهش خواهد داد.

هرچند این تصمیم بسیار خوب و ارزشمند است اما شرکت‌های تولیدی باید تمام تلاش خود را به کار گیرند تا با افزایش هر روزه کیفیت تولیدات‌شان منجر به افزایش رضایتمندی مصرف کننده شود و منتقدان اجرای چنین طرح‌هایی هیچگونه مستمسک و بهانه‌ای برای مخالفت با آن نداشته باشند.

از سوی دیگر سازمان غذا و دارو باید تمام تلاش خود را مصروف این نکته نماید که همه راه‌های دور زدن اجرای صحیح این طرح را بسته تا برخی از نورچشمی‌ها و ویژه خواران نتوانند با بهانه‌های واهی و همچنین در پوشش‌های مختلف اقدام به واردات دارو کرده و اجرای این طرح را خنثی کنند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 48145

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر