سرپرست اداره کل فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان گفت:

ضرورت امروز جامعه یک دانش فراگیر و کاربردی است

شرايط امروز جامعه اقتضا مي كند ديگر فقط به بحث سوادآموزي تكيه نكنيم بلكه به مهارت آموزي نيز توجه شود.

ضرورت امروز جامعه یک دانش فراگیر و کاربردی است

گیلان خبر: یونس رنجکش روز چهارشنبه در جشنواره تجلیل از دستگاه های برتر گیلان در امر ریشه کنی بیسوادی در پژوهشکده تعلیم و تربیت آموزش و پرورش گیلان در رشت افزود : دستگاه های دولتی دارای همه امکانات و ظرفیت ها در امر سوادآموزی نیستند بنابراین در این بخش بایستی از مشارکت های مردمی بهره گرفته شود.

به گزارش گیلان خبر وی با اشاره به نقش مهم مردم در ریشه کنی بی سوادی اظهار کرد : بایستی تدابیری اندیشیده شود تا مردم در امر سوادآموزی و ریشه کنی بی سوادی مشارکت کنند.

سرپرست اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان با بیان اینکه در امر مقدس سوادآموزی، صرف آموزش، خواندن و نوشتن کافی نیست ، خاطر نشان کرد : مهارت آموزی، ضرورتی است که در حوزه سوادآموزی بایستی مورد توجه قرار گیرد.

وی خواندن و نوشتن را برای تامین بخشی از نیازها دانست و تصریح کرد : سواد بایستی انسان را در حرکت های اجتماعی و فرهنگی به جلو سوق دهد.

رنجکش ارتقاء آگاهی و اطلاعات آموزش دهندگان را بسیار مهم دانست و یادآور شد : میزان دانش و آگاهی آموزش دهندگان با توجه به شرایط روز، بایستی بیشتر از تعلیم شوندگان باشد.
سرپرست اداره كل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري گيلان گفت: شرايط امروز جامعه اقتضا مي كند ديگر فقط به بحث سوادآموزي تكيه نكنيم بلكه به مهارت آموزي نيز توجه شود.
يونس رنجكش ضمن گراميداشت سوم خرداد سالروز آزاد سازي خرمشهر قهرمان اظهار داشت: بحث سوادآموزي بي ارتباط با فلسفه سوم خرداد نيست، همانطور كه آن روز سربازان اسلام با عزم ملي چنين حماسه اي آفريدند امروز نيز به يك عزم ملي براي خلق حماسه اي ديگر در جبهه فرهنگي نياز داريم.
وي افزود: امر آموزش در ذات ايراني ها بوده و قدمتش به دوران پيش از اسلام بر مي گردد، بعد از اسلام نيز با عزمي جدي تر دنبال شد و با درآميختگي با آموزه هاي اسلامي يك تحولي در سوادآموزي بوجود آمد. اسلام نيز تعاليمش را با " بخوان و بياموز " شروع كرد و در سيره نبوي آمده است كه پيامبر به اسراي باسواد جنگ بدر فرمودند هر كسي به  10 مسلمان سواد بياموزاند آزاد است؛ بطور كل اعتقاد اسلام اين است كه هرچقدر جامعه آموزش پذيرتر باشد به همان ميزان شاهد كاهش ناهنجاري ها خواهيم بود.
رنجكش ادامه داد: سوادآموزي به شكل مدرن هم بيش از يك قرن است كه در کشور ما  رونمايي شده و در 28 دي ماه 1358 هم با فرمان حضرت امام براي تشكيل نهضت سوادآموزي رنگ و لعاب ارزشی تر به خود گرفت، تا شاهد آغاز يك حركت جدي براي ريشه كن كردن بي سوادي در كشور باشيم اگرچه حركت هاي بازدارنده اي چون جنگ تحميلي بوجود آمد اما تلاشگران اين عرصه از پاي ننشستند و آمار 12 ميليون بي سواد از جمعيت 36 ميليون نفري در سال 58 را اكنون به عدد ناچيزي رساندند.
وي تصريح كرد: خوشبختانه طي اين سالها گامهاي بزرگي براي ريشه كني بي سوادي در جامعه داشتيم، امروز هم به نقطه اي رسيديم كه ديگر فقط به بحث سوادآموزي تكيه نكنيم بلكه به مهارت آموزي نيز توجه شود.
سرپرست اداره كل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري گيلان تاكيد كرد: ديگر فقط خواندن و نوشتن كافي نيست، اين مهم فقط بخشي از نيازهاي جامعه بود اكنون به كشاورز پا به سن گذاشته اي كه سواد را ياد گرفت بايد بياموزانيم در كجا و چگونه از آن استفاده كند. مهارتي به وي ياد دهيم تا در حركتهاي اجتماعي و فرهنگي از آن به نفع خود و جامعه استفاده كند. پس امروز آنچه مهم است و بايد سرلوحه دستگاه بزرگ تعليم و تربيت باشد آميزش سوادآموزي با دانش مهارت است.
وي بيان كرد: وقتي سطح دانش بالا مي رود نيازها هم تغيير پيدا مي كند، وقتي به همراه سواد ، دانش حضور در اجتماع را هم بياموزانيم تحركات جامعه به سمت هنجارها هم زياد مي شود.
رنجكش در پايان خاطرنشان كرد: ضرورت امروز جامعه يك دانش فراگير و كاربردي است تا اهداف نظام و دولت به پيش ببرد از اين رو به حضور همه دستگاه هاي اجرايي جهت تامين منابع مالي و نيروي انساني نياز هست، البته همه امكانات و فرصتها دست دستگاه هاي دولتي نيست مردم نيز مي توانند بخش بزرگي از اين بار را از دوش دولت بردارند.

 

کد مطلب: 506

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر