تور زباله‌گیر بر روی رودخانه زرجوب رشت نصب شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با ابراز نگرانی از وضعیت آلودگی رودخانه‌های رشت، گفت: در روز جهانی تالاب‌ها و در راستای طرح مدیریت احیای تالاب انزلی تور زباله‌گیر برروی رودخانه زرجوب رشت نصب شده است.

 تور زباله‌گیر بر روی رودخانه زرجوب رشت نصب شد

گیلان خبر : محمدرضا برجی بعد از ظهر امروز در حاشیه نصب تور زباله‌گیر بر روی رودخانه زرجوب این شهر، اظهار داشت: به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها ، تور زباله‌گیر بر روی رودخانه زرجوب نصب و به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: این اقدام در قالب طرح مدیریت احیای تالاب انزلی و با هدف حفاظت از یکی از سه رودخانه مهم استان گیلان انجام شد، از آنجایی که رودخانه‌ها شریان‌های اصلی حیات در همه جوامع اعم از مسکونی و غیر مسکونی است، ضرورت حفاظت از این منابع حیاتی، امری لازم تلقی می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه حفظ و حراست از رودخانه‌ها که مقصد نهایی‌ آن تالاب بوده لازم و ضروری است، گفت: وضعیت رودخانه‌های گوهررود و زرجوب رشت نگران کننده است و با وجود آلودگی‌های زیادی که  به این رودخانه‌ها وارد می‌شود قرار گرفتن این رودخانه‌ها در لیست آلوده‌ترین رودخانه‌های جهان عجیب نیست.

برجی با بیان اینکه رشت به نسبت وسعت کم از جمعیت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: تمام فاضلاب‌های خانگی مردم این شهرستان و برخی پسماندها بدون رعایت هیچ گونه موازین اصولی و بهداشتی به رودخانه گوهررود و زرجوب می‌ریزد بدون اینکه هیچ پیش تصفیه‌ای برای ورود این آلوده کننده‌های منابع آبی وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه تمام این آلودگی‌ها نهایتا به تالاب انزلی می‌ریزند و به گونه‌های ارزشمند جانوری و گیاهی این تالاب لطمه می‌زند، تصریح کرد: 17 میلیارد تومان اعتبار برای احیای تالاب بین المللی انزلی اختصاص یافته است که هفت میلیارد تومان از این اعتبار استانی و 10 میلیارد تومان از منابع ملی است.

وی با بیان اینکه هم اکنون میانگین عمق این تالاب به کمتر از یک متر رسیده و بخشی خشک شده است, افزود: 300 هزار مترمکعب رسوب سالانه وارد این تالاب می‌شود به همین دلیل باید با انجام اقدامات موثر این تالاب را از نابودی نجات دهیم.

کد مطلب: 7524

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر