هشدار امیرالمومنین(ع) نسبت به مهریه های سنگین

اشاره قرآن به آثار دوستی پنهانی دختر و پسر

حال این سوال مطرح است که مهریه نیکو چگونه است؟ مقصود از مهر شایسته زیاد بودن آن است؟ قرآن به جزئیات پاسخ نداده لذا باید به سراغ مفسرین حقیقی کتاب الله یعنی پیغمبر(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت برویم. رسول اکرم (ص) در روایتی برترین زنان امتش را چنین معرفی می نمایند...

اشاره قرآن به آثار دوستی پنهانی دختر و پسر

گیلان خبر: با توجه به اینکه ۳۵ آیه ابتدایی سوره نساء به مسائل خانوادگی از قبیل ارث و ازدواج و محرم و نامحرم می پردازد نام این سوره را نساء یعنی زنان گذاشته اند. یکی از موضعات مورد اشاره در آیات نخستین این سوره بحث ازدواج و پرداخت مهریه است. در آیه ۲۵ این سوره به پرداخت مهریه نیکو و شایسته اشاره شده است:

«و هر کس از شما، که توانایى مالى ندارد تا با زنان آزادِ باایمان ازدواج کند، پس از کنیزانِ با ایمانى که شما مالک آنید، (به زنى بگیرد) و خداوند به ایمان شما داناتر است. همه از یکدیگرید، پس (نگویید: که من آزادم و تو کنیز و) با اذن صاحبانشان آن کنیزان را به همسرى درآورید و مهریه نیکو و به‏طور شایسته به آنان بدهید، به شرط آنکه پاکدامن باشند، نه اهل فحشا و نه اهل دوست گرفتن‏هاى پنهانى. پس آن گاه که کنیزان، صاحب همسر شدند، اگر مرتکب زنا شوند، کیفرشان نصف کیفر زنانِ آزاد است. این (نوع از ازدواج،) براى کسانى از شما رواست که از (رنج و فشار بى‏همسرى و) افتادن به گناه و زنا بر خود بترسد، با این همه، صبر کردن (و ازدواج نکردن با کنیزان) برایتان بهتر است و خداوند بخشنده و مهربان است.»

سه نکته:

* برترین زنان امت از نظر پیامبر(ص)

حال این سوال مطرح است که مهریه نیکو چگونه است؟ مقصود از مهر شایسته زیاد بودن آن است؟ قرآن به جزئیات پاسخ نداده لذا باید به سراغ مفسرین حقیقی کتاب الله یعنی پیغمبر(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت برویم. رسول اکرم (ص) در روایتی برترین زنان امتش را چنین معرفی می نمایند: «افضل نساء امتی اصبحهن وجهان و اقلهن مهراً؛ بهترین زنان امت من زنانی هستند که خوشروتر و مهریه ایشان کمتر باشد.» (من لایحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۲)

 

** نتیجه سنگینی مهریه

امام صادق (ع) نیز برکت را در کمی مهر دانسته و فرموده اند: «إن من برکة المراة قلة مهرها؛ از برکات زن کمی مهریه اوست.» (من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۴)

امیرالمومنین (ع) هم نسبت به مهریه های سنگین هشدار داده اند که چنین مهریه هایی نه تنها موجب تحکیم بنیان خانواده نمی شود بلکه کدورت آفرین و اختلاف افکن است! «لا تغالوا بمهور النساء فتکون عداوة؛ مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد.» (وسائل الشیعه، ج ۱۵، ص ۱۱)

 

*** اشاره دو آیه قرآن به آثار دوستی پنهانی دختر و پسر

در این آیه به نهی از دوستی دختر و پسر به صورت مستقیم اشاره شده است: "به شرط آنکه پاکدامن باشند، نه اهل فحشا و نه اهل دوست گرفتن‏هاى پنهانى" همچنین در آیه ۵ سوره مائده نیز در این رابطه می فرماید: «در حالیکه پاکدامن باشید، نه زناکار و نه دوست پنهانی و نامشروع گیرید.»

در این دو آیه نکات فراوانی وجود دارد که تنها به برخی اشاره ای گذرا می اندازیم:

- در آیه‎ اول سخن از ترک دوستی دختران با پسران و در آیه‎ دوم ممنوع بودن دوستی پسران با دختران مطرح شده است.

- أخدان جمع خِدن به معنی دوست است. دوستی های نهی شده در آیه اولاً پنهانی اند؛ ثانیاً منشأ آن شهوت است.

- اما چرا  "أخدان" به معنی دوست ها به صورت جمع آمده؟ شاید به این علت که دوستی از روی شهوت به یک نفر منتهی نخواهد شد زیرا نفس آدمی سیری ناپذیر است.

- جالب اینست که بجز این دو مورد در همه جای قرآن از دوست با نام صدیق نام می برد زیرا منشأ آنها را صداقت می داند اما در اینجا...!

- بلافاصله بعد از زناکار نبودن، نداشتن دوستی پنهانی مطرح شده که نشان می دهد این دوستی ها هم در حکم زنا البته در مراتب دیگر هستند؛ زنای چشم، زنای گوش، زنای مصافحه با نامحرم و غیره.

کد مطلب: 8899

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر