هاشمی: اگر پزشکی بخواهد برایش کار وجود دارد

وزیر بهداشت: ۲۰ هزار پزشک بیکار کذب است؛ اگر پزشکی کار بخواهد برایش شغل وجود دارد / قاضی‌زاده هاشمی در برنامه "نگاه یک" گفت: بیمه‌ها نباید بنگاه‌داری کنند/ اجرای طرح تحول سلامت در دولت روحانی متوقف نمی‌شود/ دریافتی بهترین پزشکان متخصص کشور ۵.۵ میلیون تومان است

هاشمی: اگر پزشکی بخواهد برایش کار وجود دارد

به گزارش گیلان خبرسید حسن قاضی زاده هاشمی در برنامه "نگاه یک" شبکه یک سیما گفت: پاشنه آشیل طرح تحول سلامت، بیمه ها هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: اگر بیمه ها سامان یابند وضع سلامت و درمان مردم بهبود می یابد.

وی اضافه کرد: در حوزه سلامت باید متولی مشخصی وجود داشته باشد.

هاشمی با بیان اینکه بیمه ها بطور مستقیم در زمینه درمان دخالت می کنند گفت: بیمه ها نباید بنگاه داری کنند.

وی درباره طرح تجمیع بیمه ها نیز افزود: در کل جامعه باید یک بیمه وجود داشته باشد.

وزیر بهداشت گفت: طرح تحول نظام سلامت در بخش کاهش هزینه ها، زایمان طبیعی و اورژانس هوایی، بخش بهداشت، بخش اصلاح تعرفه های پزشکی و ساماندهی قوانین در این زمینه و بخش آموزش اجرایی شده است.

هاشمی افزود: البته بخش آموزش از ابتدای مهر امسال اجرایی می شود و روشهای اجرای آن بررسی شده است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: بخش قابل توجهی از جامعه که بیش از 70 درصد مراجعان به مراکز بهداشتی ـ درمانی را شامل می شود از اجرای طرح تحول نظام سلامت رضایت دارند.

وی درباره اعتبار اختصاص داده شده به طرح تحول نظام سلامت گفت: حدود 2300 میلیارد تومان از منبع مالیات بر ارزش افزوده و 4800 میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه ها به این طرح در سال گذشته اختصاص یافت.

وزیر بهداشت افزود: این در حالی بود که 11 هزار میلیارد تومان برای اجرای این طرح در سال گذشته پیش بینی شده بود.

وی گفت: از این مبلغ 2500 میلیارد تومان برای صرفه جویی در پرداختهای مراجعان به مراکز درمانی اختصاص یافت.

هاشمی افزود: در گذشته مراجعان به بیمارستانهای دولتی 38 درصد هزینه ها را پرداخت می کردند که این مبلغ برای شهرها به 6 درصد و برای روستاها به 3 درصد کاهش یافته است.

وی گفت: 10 میلیون نفر نیز زیر پوشش بیمه سلامت ایرانیان قرار گرفتند که تاکنون 550 میلیارد تومان برای این طرح پرداخت شده است.

هاشمی افزود: تأمین بهداشت حدود 10 میلیون حاشیه نشین شهرها، ساخت و تجهیز 1500 خانه بهداشت ، 1700 میلیارد تومان هزینه برای تأمین دارو و 600 میلیارد تومان اعتبار برای خرید تجهیزات بیمارستانی کارهای انجام شده در اجرای طرح تحول نظام سلامت بوده است.

وی گفت: 500 خانه بهداشت دیگر نیز تا مهر امسال ساخته یا بازسازی می شوند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه سالهاست که برخی رسانه ها مسیر خلاف مصلحت مردم و سلامت آنها را می روند افزود: پزشک ستیزی به سلامت مردم آسیب می رساند.

وی گفت: دریافتی بهترین پزشکان متخصص کشور سه و نیم میلیون تومان بوده که با تعرفه های جدید به پنج و نیم میلیون تومان افزایش یافته است.

هاشمی افزود: تعرفه عمل جراحی لوزه 18 هزار و پانصد تومان،‌ آپاندیس 30 هزار تومان بود که به 90 هزار تومان افزایش یافته است اما رسانه ها فقط اعلام می کنند دستمزد پزشکان 300 یا 350 درصد افزایش یافته است.

وی گفت: بیمارستانهای خصوصی تعرفه ها را رعایت می کنند اما زمانی که بیمه ها پرداختی ندارند بیمارستانها برای تأمین هزینه ها مجبورند مبالغ را نقدی دریافت کنند.

هاشمی افزود: تخلف را بیمه ها انجام می دهند و این عملکرد بیمه ها که تأخیر در پرداختهاست موجب بی اعتمادی مردم می شود.

وی گفت: متأسفانه 10 سال پیش با این استدلال که ارائه دهنده خدمات و خریدار خدمت نمی توانند یکی باشند بیمه ها را از وزارت بهداشت جدا کردند.

هاشمی افزود: اکنون بیمه ها 50 درصد داروی کشور را می فروشند و هر چه بیشتر بفروشند به نفع آنهاست در حالیکه همه جا در پی کاهش مصرف دارو هستند.

وزیر بهداشت گفت: اجرای طرح تحول سلامت در دولت آقای روحانی متوقف نمی شود البته بخشهایی از این طرح اجرا شده است و همه آن نیست.

وی بیمه ها و خزانه کشور را منابع تأمین هزینه های اجرای طرح تحول نظام سلامت بیان و اضافه کرد: با اجرای این طرح تاکنون 540 هزار زایمان طبیعی انجام شده است.

هاشمی گفت: اکنون 15 پایگاه اورژانس هوایی در کشور وجود دارد که باید به 45 پایگاه افزایش یابد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکصد هزار تخت بیمارستانی کم داریم افزود: باید 20 هزار تخت در این دولت به تختهای بیمارستانی دولت اضافه شود.

وی گفت: 10 برابر آنچه که انتظار است این دولت به تختهای بیمارستانی اضافه کند که تا پایان دولت اضافه می کنیم.

هاشمی افزود: در این دولت دارو در دسترس مردم قرار گفت و اقلام دارویی و تهیه و ارائه داروهای مؤثر افزایش یافت.

وی بخش چهارم طرح تحول نظام سلامت کشور را مهمترین بخش این طرح دانست و گفت: از ابتدای مهر امسال در دوره طب عمومی بازنگری جدی می شود.

وی افزود: 30 سال است که در این زمینه بازنگری نشده است و تلاش می کنیم دوره هایی که پزشکان به عنوان طرح می گذرانند کم شود.

وزیر بهداشت گفت: در شهرهای زیر 20 هزار نفر پزشک خانواده وجود دارد و برای 10 میلیون حاشیه نشین شهرها نیز در قالب گروههای 50 هزار نفری پزشک خانواده مشخص کردیم.

وی در عین حال افزود: این نظام پزشک خانواده را قبول نداریم و باید اصلاح شود.

وزیر بهداشت از کمبود پزشک در اجرای طرح پزشک خانواده خبر داد و گفت: اکنون یک متخصص پزشک خانواده در کشور وجود ندارد و اگر دوره طب عمومی در گام چهارم طرح تحول نظام سلامت اصلاح شود آموزش پزشک خانواده نیز انجام خواهد شد.

هاشمی افزود: برخی ادعا می کنند که 20 هزار پزشک بیکار داریم اما اینچنین نیست و اگر پزشکی کار بخواهد برایش شغل وجود دارد.

وی گفت: البته شاید پزشکی نخواهد به حاشیه شهرها یا روستاها یا مناطق محروم برود.

هاشمی با بیان اینکه نباید پزشک را در خط مقدم درمان قرار دهیم افزود: با این کار تبدیل به نسخه نویس می شویم و باید خدمات بهداشتی از مسیر کارشناس طی شود.

وی گفت: تاکنون 4500 متخصص را در مناطقی بجز شهرهای بزرگ مستقر کرده ایم و این قابل مقایسه با گذشته نیست.

هاشمی افزود: دولت هزینه استقرار این پزشکان متخصص را تأمین می کند.

وزیر بهداشت گفت: به عنوان نمونه اکنون در زابل 11 متخصص و فوق تخصص زنان مشغول به کار شده اند.

وی افزود: دولت باید در بخش بهداشت و درمان قیمت تمام شده را محاسبه و خرید آنرا تضمین کند.

وزیر بهداشت گفت: اگر این کار انجام شود دیگر دولت نیازی به ساخت بیمارستان ندارد و بخش خصوصی وارد می شود و بیمارستان می سازد.

وی اضافه کرد: این وزارتخانه اجازه استخدام ندارد اما برای 36 بیمارستان جدید مجوز استخدام هفت هزار نفر را گرفته است.

هاشمی گفت: صد هزار نفر به صورت قراردادی یا تبصره ای که وضع آنها نامشخص است در بخش بهداشت و درمان کشور مشغول به کار هستند.

وی افزود: اکنون برای هر 10 تخت آی سی یو یک پرستار وجود دارد که باید برای هر تخت یک پرستار وجود داشته باشد.

وزیر بهداشت گفت: برای پرستاران پس از 25 سال قانون تعریف عملکرد و سختی کار را طراحی کردیم که بر این اساس دریافتها افزایش یافت اما پرستارانی که در بیمارستانها مشغول به کارند اختیار دارند این طرح یا نظام گذشته را اجرا کنند.

وی افزود: بر اساس نظام گذشته نیز کارانه پرستاران باید دستکم یک و هفت دهم میزان قبلی افزایش یابد.

هاشمی گفت: کارنامه عملکرد وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی این دولت با هیچ دولتی قابل مقایسه نیست.

وی افزود: 9 واکسن و مکملهای غذایی برای زنان باردار را تأمین کردیم و پیشگیری از پوسیدگی دندان که در گذشته به آن بی توجهی شده بودند در مقطع ابتدایی بطور کامل اجرا می شود./نسیم

کد مطلب: 9518

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر