مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان تشریح کرد؛

گزارشی از وضعیت کشاورزی در صومعه سرا

با اصلاح و بازسازی ساختار شالیکوبی به صورت مدرن میزان ضایعات برنج در صومعه‌سرا تا 12 درصدکاهش می‌یابد.

گزارشی از وضعیت کشاورزی در صومعه سرا

گیلان خبر: مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه ضایعات برنج در این شهرستان 28 درصد است، گفت: با اصلاح و بازسازی ساختار شالیکوبی به صورت مدرن میزان ضایعات برنج در صومعه‌سرا تا 12 درصدکاهش می‌یابد.
به گزارش گیلان خبر، احمد پادیاب در نشست با امام جمعه این شهرستان به مناسبت هفته جهاد کشاورزی گفت:پ: دو نوع ضایعات برنج دارند که یک نوع آن در شالیزارها است که به آن ضایعات کمی می‌گو‌یند و یک نوع آن ضایعات کیفی است که در برنجکوبی‌ها وجود دارد.
وی با بیان اینکه ضایعات برنج در شهرستان 28 درصد است، افزود: با اصلاح و بازسازی ساختار شالیکوبی به صورت مدرن و طرح تجهیز میزان ضایعات برنج در صومعه‌سرا تا 12 درصد کاهش می‌یابد.
مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه برای مکانیزیسیون کشاورزی سه میلیارد و 500 میلیون تومان برای ماشین‌آلات کشاورزی به کشاورزان تسهیلات داده‌اند، گفت: در سال‌های گذشته کمباین‌های برنج که از استان‌های دیگری می‌آمدند، صدمات زیادی به شهرستان وارد می‌کردند و این امر باعث شد تا امسال بیش از 50 دستگاه ماشین‌الات به خصوص کمباین در اختیار کشاورزان قرار گیرد و در سال زراعی 93 نیازی به کمباینی از خارج شهرستان نیستیم.
پادیاب تصریح کرد: برای طرح توسعه محصولات باغی در راستای اقتصاد مقاومتی، ارتباطی با سپاه برقرار کرده‌اند و یک سری مشاغل خانگی مانند قارچ خوراکی و پرورش بلدرچین در سطح روستاها توسعه پیدا کرده است.
وی خاطرنشان کرد: برای بعضی از محصولات مانند صیفی کاری، نی‌شکر وغیره در سطح روستاها کلاس‌های مختلفی گذاشته‌اند که بخش کشاورزی توسعه پیدا کرده است.
مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا تاکید کرد: کلاس‌های آموزشی مختلفی در سطح روستاها و شهرستان انجام گرفته است که در این بخش در استان جز نفرات اول شدند که از استان برای بازدید از کلاس‌ها آمده بودند.
پادیاب اظهار کرد: برای سال زراعی 93 بیش از 3 هزار تن کود شیمیایی بین کشاورزان توزیع کردند.
وی افزود: صومعه‌سرا با 28 هزار هکتار اراضی شالیزاری، دومین شهرستان تولید برنج در استان گیلان محسوب می‌شود.

 

کد مطلب: 1002

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر