رئیس جهاد کشاورزی صومعه‌سرا:

۲۶ درصد تولید ناخالص ملی برعهده بخش کشاورزی است

26 درصد تولید ناخالص ملی، 25 درصد اشتغال و 26 درصد صادرات غیر نفتی کشور را بر عهده دارد.

۲۶ درصد تولید ناخالص ملی برعهده بخش کشاورزی است

گیلان خبر: رئیس جهاد کشاورزی صومعه‌سرا با اشاره به اینکه کشاورزی سنتی در حال گذر به سوی کشاورزی مکانیزه و مدرن است، گفت: 26 درصد تولید ناخالص ملی برعهده بخش کشاورزی است

به گزارش گیلان خبر، احمد پادیاب ظهر امروز در همایش تجلیل از کشاورزان نمونه این شهرستان، اظهار کرد: جهاد ثمره انقلاب اسلامی است که توسط امام خمینی(ره) در 27 خرداد سال 58 تاسیس شد.

وی با بیان اینکه در آن زمان جوانان تحصیل‌کرده، مومن و متعهد پیرامون جهاد سازندگی به منظور عمران و آبادانی و مستضعف‌زدایی روستاییان دور هم جمع شدند، افزود: در هشت سال دفاع مقدس جهادگران ایثارگری‌های فراوانی انجام دادند.

رئیس جهاد کشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه، بخش کشاورزی از مهمترین و اقتصادی‌ترین بخش کشور است، گفت: 26 درصد تولید ناخالص ملی، 25 درصد اشتغال و 26 درصد صادرات غیر نفتی کشور را بر عهده دارد.

پادیاب با بیان اینکه در بیست و پنج سال میانگین نرخ رشد تولید در بخش کشاورزی چهار درصد است که یکی از ویژگی‌های این بخش است، تصریح کرد: از دیگر ویژگی‌های بخش کشاورزی، سرمایه‌گذاری در این بخش تاثیرپذیر است.

وی خاطرنشان کرد:با توجه به مزایایی که بخش کشاورزی دارد، بخش‌های خصوصی به دلیل ریسک پذیری در این بخش سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

رئیس جهاد کشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه بخش کشاورزی در معرض بیماری‌ها و آفت‌های گیاهی قرار می‌گیرد، تاکید کرد: برای اینکه کشاورزان در این بخش ضرر مالی نبینند اراضی آنها را بیمه می‌کنند تا بتوانند پرداخت غرامت بگیرند.

پادیاب با اشاره به اینکه کشاورزی سنتی در حال گذر به سوی کشاورزی مکانیزه و مدرن است، اظهار کرد: این شهرستان به دلیل استعداد بالقوه‌ای که دارد از قطب‌های کشاورزی استان و کشور است.

وی با بیان اینکه در سطح شهرستان 28 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارند، افزود: از این شالیزارها، در سال 125 هزار تن شلتوک و 75 هزار تن برنج سفید تولید می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در بخش صنوبرکاری مقام اول کشوری را کسب کرده‌اند، گفت: در بخش مرغداری با وجود 152 واحد مرغداری گوشتی که در هر دوره سه میلیون و 500 قطعه مرغ به جامعه تزریق می‌شود، جز استان‌های بزرگ در تولید مرغ هستند.

پادیاب با بیان اینکه در سال 91 و92 از محل طرح توسعه کشاورزی حدود ده میلیارد و 700میلیون تومان به کشاورزان تسهیلات داده‌اند، تصریح کرد: در یکسال گذشته تا هفته دولت امسال، دوازده واحد مرغداری گوشتی افتتاح می‌شود، که با این وجود مقام اول استان در بخش تولید مرغ را کسب خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: از نظر پرورش زنبور عسل، دامپروری و تنوع محصولات کشاورزی مانند نیشکر و صیفی‌کاری رشد بسیار خوبی داشته‌اند.

مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا تاکید کرد: یکی از اهداف جهاد کشاورزی، طرح تجهیز و نوسازی اراضی سنتی است که تا کنون از 28 هزار هکتار، یازده هزار هکتار را تجهیز  و یک هزار و 500 هکتار را نقشه‌برداری کرده‌اند.

پادیاب با اشاره به اینکه، طرح تجهیز و نوسازی اراضی سنتی، یکی از طرح‌های زیربنایی است که ساختار سنتی زمین‌های کشاورزی را تغییر می‌دهد، اظهار کرد: برای اجرای طرح تجهیز امکان کاشت و برداشت مکانیزه برنج برای کشاورزان فراهم می‌شود.

وی افزود: کاهش آفات بیماری‌های گیاهی و مدیریت مزرعه برای کشاورزان با وجود طرح تجهیز و نوسازی اراضی فراهم می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا گفت: اجرای تامین آب زراعی از دیگر اهداف بخش کشاورزی است و بیست و پنج هزار هکتار از شالیزارها از سد سفیدرود تامین آب زراعی می‌شوند.

پادیاب تصریح کرد: قبل از باز شدن آب سدسفید رود، کشاورزان 90 درصد شالیزارها را شخم اول زدند و این یک کار جهادی توسط آنها بود.

وی خاطرنشان کرد: با بیل مکانیکی  حدود 70 کیلومتر از انهار و زه‌کش‌های شالیزاری لایروبی شده است تا کشاورزان از نعمت آب بهره‌برداری کنند.

مدیر جهاد کشاورزی صومعه‌سرا با بیان اینکه توانسته‌اند 75 کیلومتر از پوشش انهار را نقشه‌کشی و طراحی کنند، تاکید کرد: حدود سه و نیم میلیارد تومان به کشاورزان تسهلات اهدا کرده‌اند تا بتوانند ماشین‌های کاشت و برداشت را خریداری نمایند.

پادیاب با بیان اینکه در زمینه کشت نشا 50 درصد رشد داشته‌اند، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود با 50 دستگاه‌ کمباین برنجی که با اهدای تسهیلات به کشاورزان خریداری شده است، شاهد حضور کمباین از دیگر استان‌ها در شهرستان نباشیم.

در ادامه همایش از 25 کشاورز نمونه شهرستان تقدیر به عمل آمد.

 

 

کد مطلب: 1067

ارسال نظر

انتخاب سردبیر