گزارش اقتصاد پرس از لزوم بازنگری در یک بال تجارت؛

واردات همیشه بد نیست

ایا واردات می تواند به افزایش رقابت پذیری منجر شود؟ جواب کارشناسان به این سوال مثبت است مشروط به اینکه کفه واردات به سمت کالای سرمایه‌ای و مواد اولیه سنگین شود و واردات کالای واسطه‌ای سبب رونق تولید شود.

واردات همیشه بد نیست

گیلان خبر: برخی کارشناسان اعتقاد دارند واردات عاملی است که نتوان صادرات غیر نفتی را توسعه داد حال آنکه بزرگترین صادرکنندگان خود واردکنندگان بزرگی هم هستند.

به گفته کارشناسان واردات مکمل صادرات است و اگر بتواند کنترل شده و با برنامه ریزی انجام بشود حتما می تواند تجارت یک کشور را رونق ببخشد.

نگرانی کارشناسان در مورد افزایش واردات پس از آن شدت گرفت که همگام با مذاکرات ایران با کشورهای غربی هیاتهای تجاری خارجی به ایران سفر کردند و برداشت اغلب تحلیلگران این بود که این هیاتها از ایران به عنوان یک بازار هشتاد میلیون نفری استقبال کرده و می خواهند که کالاهای خود را روانه بازار ایران کرده و ایران را با معضل واردات بی رویه زمین گیر کنند.

پس از آن مسوولان اقتصادی دولت، اعلام کردند که جای هیچ نگرانی وجود ندارد چون قرار نیست پس از رفع کامل تحریم‌ها، ایران فقط کالا بخرد، بلکه درصدد فروش هرچه بیشتر محصولات کیفی خود هم خواهد بود.

گواه دولتی ها برای اثبات این ادعا این است که در سال گذشته بیش از ۸۰درصد واردات را مواد اولیه و واسطه‌ای تشکیل می‌دادند که به تولید  و نهایتا به صادرات ختم خواهد شد.

اما ایا واردات می تواند به افزایش رقابت پذیری منجر شود؟ جواب کارشناسان به این سوال مثبت است مشروط به اینکه کفه واردات به سمت  کالای سرمایه‌ای و مواد اولیه سنگین شود و واردات کالای واسطه‌ای سبب رونق تولید شود.

برای رسیدن به این هدف باید تعرفه گمرکی کالاهای سرمایه‌ای کاهش یافته و تعرفه واردات کالای مصرفی افزایش یابد تا واردکنندگان به واردات مواد اولیه روی بیاورند. در آن صورت می توان امیدوار بود کالای داخلی قابل رقابت با محصولات خارجی در کشور تولید شود و از سوی دیگر محصولات تولید شده در ایران به سمت افزایش استاندارد حرکت کنند.

در شرایطی که برخی کارشناسان هرگونه واردات را به دلیل خروج ارز از کشور مضر می دانند باید یادآوری کرد که بنا به دلایل بسیاری واردات برخی کالاها به کشور کم هزینه تر از تولید آن در داخل است به همین جهت نباید با وارداتی که می تواند منجر به افزایش صادرات شود مخالفت کرد.

منبع: اقتصادپرس

 

کد مطلب: 10825

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر