در گزارش سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه تاکید شد؛

خروج سرمایه 4 برابر سرمایه گذاری خارجی در ایران

یک گزارش آورده است که با وجود افت سرمایه خارجی در ایران در سال2014 میزان خروج سرمایه از کشور در سال یاد شده نسبت به سال قبل چهار برابر بوده است.

خروج سرمایه 4 برابر سرمایه گذاری خارجی در ایران

گیلان خبر: همه ساله گزارشی از سوی سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD) ارائه می شود که به  میزان ریسک‌پذیری کشورها می پردازد؛ گزارشی که به  سرمایه‌گذاران خط می دهد. براساس گزارش این سازمان، میزان ریسک‌پذیری ایران در ماه اکتبر سال جاری میلادی در حد 7 بوده است که تغییر چندانی با سال گذشته نداشته است.

در بخشهای دیگر این گزارش که به وضعیت ایران اشاره شده است؛ آمده که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران در سال 2014 تنها 2 میلیارد و 105میلیون دلار بوده است.

همچنین سهم ایران از کل سرمایه‌گذاری خارجی جهان در سال جاری تنها 0.17 درصد بوده است که این رقم با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی ایران بسیار ناچیز است.

در عین حال در سال2014 که به طور کامل قوه مجریه در دست دولت یازدهم بود با کاهش میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشور مواجه بودیم که نسبت  به سال قبل از آن 31 درصد کاهش داشته است.

ایران در سال2013 ؛ 3میلیارد و 50میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کرده بود. همچنین  در این سال سرمایه‌گذاری خارجی در کشور هم نسبت به سال قبل کاهش داشت.

لازم به ذکر است؛ ایران در سال2013 بالغ بر 146میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشورهای دیگر انجام داده بود اما این رقم در سال2014 به 605میلیون دلار رسیده بود.

این گزارش همچنین آورده است که با وجود افت سرمایه خارجی در ایران در سال2014 میزان خروج سرمایه از کشور در سال یاد شده نسبت به سال قبل چهار برابر بوده است.

منبع: اقتصادپرس

 

کد مطلب: 10937

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر