هشدار بانک جهانی نسبت به گرمایش زمین؛

یک صد میلیون نفر به تعداد فقرای جهان افزوده می شود

بانک جهانی هشدار داد اگر تاثیرات منفی گرمایش زمین مهار نشود تا سال 2030 به تعداد افرادی که در سراسر زمین در فقر مفرط زندگی می‌کنند یک‌صد میلیون نفر افزوده خواهد شد.

یک صد میلیون نفر به تعداد فقرای جهان افزوده می شود

گیلان خبر: به گزارش خبرگزاری فرانسه، بانک جهانی در این  گزارش آورده  که  گرمایش زمین این قدرت را دارد که بیش از 100میلیون نفر از ساکنان زمین را در ۱۵سال آینده به زیر خط فقر بکشاند.

یک کنفرانس بین‌المللی درباره تغییرات اقلیمی قرار است سه هفته دیگر در پاریس کار خود را آغاز کند، در این کنفرانس رهبران جهان می کوشند برای مقابله با پدیده گرمایش زمین به یک تفاهم بین‌المللی برسند  و گرمایش کره زمین را تا سطح دو درجه سانتیگراد تا پایان قرن تعدیل کنند.

بانک جهانی در گزارش خود آورده که  اگر تدابیر  هوشمندانه ای در جهت کاستن از تاثیرات منفی گرم شدن دمای کره اندیشیده نشود، تا سال 2030 یک‌صد میلیون نفر به جمعیت افراد فقیر اضافه می شود که بیشتر آنها در قاره آفریقا زندگی می کنند.

بنا بر این گزارش تغییرات آب و هوایی در این قاره تا سال 2030 باعث افزایش 12درصدی قیمت مواد غذایی خواهد شد و عاملی می شود که بیش از60درصد هزینه‌های خانوارها صرف خوراک ‌شود.

در بخش دیگر گزارش بانک جهانی به وضعیت آسیا اشاره شده و آمده که جنوب آسیا از مناطقی است که بیشترین تاثیر را از گرمایش زمین می پذیرد و هند با کاهش محصولات کشاورزی و افزایش سریع انواع بیماری‌ها مواجه خواهد بود که  45میلیون انسان را در این کشور به فقر مفرط دچار می کند.

در گزارش بانک جهانی از تاثیر گرمایش هوا بر شیوع بیماری ها نیز این چنین آمده است؛ افزایش دو تا سه درجه‌یی دمای هوا سبب خواهد شد بیش 150میلیون انسان دیگر در معرض ابتلا به بیماری مالاریا قرار بگیرند؛ همچنین پیش‌بینی می‌شود که تا 15سال آینده شمار مبتلایان به بیماری‌های همراه با اسهال در جهان 10درصد افزایش یابد.

راهکار بانک جهانی برای جلوگیری از این مشکلات اقدام جهانی فوری برای کم کردن میزان انتشار گازهای گلخانه‌یی است که در این جهت باید کشورهای ثروتمند به سایر کشورهای دیگر کمک مالی کنند.

منبع: اقتصادپرس

 

کد مطلب: 11218

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر