علت حضور هیاتهای تجاری خارجی؛ هواخوری یا سرمایه گذاری

رفت آمد هیاتهای خارجی به کشور بسیار عیان و واضح پای تجار خارجی را به ایران باز کرده است. اما با توجه به ریسک پذیر بودن اقتصاد ایران آیا این سفرها به سرمایه گذاری در کشور منجر خواهد شد و یا صرفا جنبه هوا خوری دارد؟

علت حضور هیاتهای تجاری خارجی؛ هواخوری یا سرمایه گذاری

گیلان خبر: جذب سرمایه‌گذار خارجی، پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران با کشورهای غربی پایه ثابت اظهارات کارشناسان و مقامات دولتی است.

سرمایه گذارانی که انتظار می رود از بازار ایران استقبال کرده و بتوانند به یاری بخش خصوصی پروژه های نیمه تمام کشور را به اتمام رسانده و در سایر صنایع نیز با تزریق نقدینگی و آوردن تجهیزات و فنآوری حضور فعال داشته باشند.

حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران به‌سال 1307 و تاسیس بانک دولتی ایران و واگذاری اداره آن به یک انگلیسی آلمانی تبار به‌نام «بارون جولیوس رویتر» بازمی‌گردد؛ پس از آن 28سال بعد (سال 1335) قانون جلب و حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی تصویب شد.

حضور سرمایه‌گذاری خارجی در کشور به‌صورت ممتد ادامه داشت تا اینکه وضع تحریم‌های اقتصادی و بالاخره تشدید آن در سال 89 تا انسداد این تجربه پیش رفت و تنها چیزی که باقی ماند وجود فاینانس‌ها آن هم عمدتا از کشور چین بود.

حالا مقامات اقتصادی ایران قصد دارند سرمایه گذاران خارجی را که نگران‌ بازگشت منابع مالی خود هستند و محیط کسب‌وکار ایران را مکان امنی برای سرمایه گذاری نمی دانند وارد اقتصاد کشور کنند.

در این میان رفت آمد هیاتهای خارجی به کشور بسیار عیان و واضح پای تجار خارجی را به ایران باز کرده است. اما با توجه به ریسک پذیر بودن اقتصاد ایران آیا این سفرها به سرمایه گذاری در کشور منجر خواهد شد و یا صرفا جنبه هواخوری دارد؟

حضور هیچ یک از هیاتهای خارجی در کشور منجر به عقد قرارداد دندانگیری نشده است. این عدم استقبال از اقتصاد ایران را باید در کمبود منابع مالی، ضعف مدیریتی و نبود تکنولوژی جستجو کرد عواملی که اقتصاد کشور را در بحران رکود فرو برده است.

در چنین شرایطی که سرمایه گذاران خارجی انگیزه ای برای سرمایه گذاری در کشور ندارند و از طرفی سرمایه های آنها می تواند اقتصاد کشور را متحول کند باید به دنبال عوامل  انگیزشی باشیم تا سرمایه گذاران در بازگشت از سفر به ایران در مورد سرمایه گذاری در کشور ما بیندیشند و حتی داوطلبانه سرمایه گذاری در ایران را در دستور کار شرکت های خود قرار بدهند.

به این منظور باید بروکراسی های اداری را تا حد امکان کاهش داد، در این میان بخش خصوصی نقش بسیار مهم و تاثیر گذاری را بر عهده دارد چرا که این بخش باید با سرمایه گذاران خارجی وارد همکاری شده و فضا را برای  استقرار سرمایه گذار خارجی مهیا کند.

منبع: اقتصادپرس

 

کد مطلب: 11219

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر