هفته نامه بیزنس‌ویک از تغییر مسیر بازار LNG گزارش داد؛

سهم مبهم ایران پس از ورود متغیرهای جدید به بازار گاز مایع

آن‌طور که هفته نامه بیزنس‌ویک می‌نویسد بازار LNG نیز در حال طی کردن مسیری مانند بازار نفت است؛ وضعیتی که در آن دست بالا «خریداران» بوده و همه طرفین یک معامله به دنبال کسب سود از هر یک از قراردادها هستند.

سهم مبهم ایران پس از ورود متغیرهای جدید به بازار گاز مایع

گیلان خبر: هفته نامه بیزنس‌ویک پیش‌بینی از سال 2016، ارائه داده که دران آمده است «استرالیا» در بازار LNG، قطر را کنار زده و به نخستین صادرکننده تبدیل خواهد شد؛ این پیش بینی در حالی صورت می گیرد که قطری‌ها رشد چشمگیر در صادرات LNG داشته اند همچنین امریکا از سال 2016 صادرات LNG را آغاز خواهد کرد و از دید هفته نامه بیزنس‌ویک در دهه آینده «بزرگ‌ترین صادرکننده گاز» خواهد بود.

آن‌طور که هفته نامه بیزنس‌ویک می‌نویسد بازار LNG نیز در حال طی کردن مسیری مانند بازار نفت است؛ وضعیتی که در آن دست بالا «خریداران» بوده و همه طرفین یک معامله به دنبال کسب سود از هر یک از قراردادها هستند.

در گزارش هفته نامه بیزنس‌ویک از پیش‌بینی بازار LNG در سال 2016 آمده در سال آینده در جزیره دورافتاده گورگون در سواحل غربی استرالیا پرهزینه‌ترین پایانه صادراتی گاز طبیعی مایع‌شده (LNG)، برای بارگیری کشتی‌های تجاری به سمت بازارهای هدف آغاز به کار خواهد کرد.

در ابتدا برآورد شده بود که پروژه واحد LNG کمپانی Chevron در جزیره گورگون استرالیا به سرمایه‌یی معادل 31میلیارد دلار نیاز داشته باشد و در سال 2014عملیات خود را آغاز کند اما در حال حاضر ارزش این پروژه به 54میلیارد دلار رسیده است. یکی از دلایل تاخیر در آغاز به کار این پروژه اعتراضات کارگری بود. همچنین کاهش قیمت LNG سودآوری بالقوه این پروژه را کاهش داد.

به‌طور کلی تولیدکننده‌های LNG قدرت‌چانه‌زنی سابق خود را از دست داده‌اند. افت تقاضای LNG در کشورهای آسیا همراه با افزایش عرضه جهانی LNG سبب شده است که بزرگ‌ترین خریداران گاز جهان این محصول را نه تنها ارزان‌تر دریافت کنند بلکه امکان اظهارنظر بیشتر برای آنها در نحوه تنظیم قراردادها نیز فراهم شده است.

تولیدکنندگان LNG در گذشته توانایی این را داشتند که مشتریان را در قراردادهای 20ساله محبوس کنند و در قراردادهای خود قید «عدم فروش مجدد گاز» را می‌گنجاندند.

موفقیت خریداران در مذاکره برای لحاظ شرایط بهتر در قرارداد منجر به این می‌شود که بازار LNG شباهت بیشتری به بازار نفت خام پیدا کند. بازاری که در آن تولیدکنندگان، عرضه‌کنندگان و تجار همگی در حال رقابت برای رسیدن به سود از طریق قراردادهای ثابت خرید و فروش است.

بنابراین استرالیا تبدیل به بزرگ‌ترین صادرکنندگان LNG در جهان خواهد شد و جای قطر را در این حوزه خواهد گرفت.

برای نخستین بار در هشت سال گذشته، در سال 2014 صادرات قطر کاهش یافته است. هرچند در حال حاضر قطر حدود یک‌سوم LNG جهان را فراهم می‌کند اما مشتریان برای عرضه جدید محصولات استرالیا و امریکا صف‌ بسته‌اند.

منبع: اقتصادپرس

کد مطلب: 11717

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر