پس از رفع تحریمها انتظار می رود:

آغوش باز سازمان تجارت جهانی برای ایران

از مزیت های پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی حل معضل قاچاق کالا به داخل کشور است که می تواند جلوی واردات غیر قانونی سالانه بیش از ۲۵ میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور را بگیرد.

آغوش باز سازمان تجارت جهانی برای ایران

گیلان خبر: گفته می شود برداشته شدن تحریمها راه ایران را برای عضویت در سازمان تجارت جهانی هموار می کند؛ همچنین می تواند منجر به تسهیل همکاری‌های اقتصادی ایران با دنیا شود.

در سالهای گذشته ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی تلاش‌های بسیاری انجام داد که این اقدامات در دولت نهم جدی‌تر پیگیری شد تا جایی که سیستم تجاری کشور از سوی مسئولان تدوین و ترجمه و برای سازمان تجارت جهانی ارسال شد.

در فرآیند پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی؛‌ دستگاه‌های ذی‌ربط به ۷۰۰ سوال این سازمان پاسخ دادند ولی در گام نهایی با تعیین نشدن رییس گروه کاری، فرآیند پیوستن کشور به سازمان تجارت جهانی ناتمام ماند.

حالا با جدی تر شدن لغو تحریمها بار دیگر تلاش‌های مسئولان از جمله محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت برای پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی کلید خورده و مذاکرات وزیر با اعضای سازمان تجارت جهانی آغاز شده است.

چرا که به اذعان دست‌اندرکاران و فعالان اقتصادی ما راهی به جز پیوستن به سازمان تجارت جهانی نداریم بنابراین باید همه مشکلات ایران در مسیر پیوستن به سازمان تجارت جهانی، رفع شود.

به گفته ناظران؛ امریکا در تمامی سال‌های گذشته با پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی مخالفت کرده و همین امر موجب شده تا ایران بسیاری از فرصت‌های رشد تجاری خود را از دست بدهد.

در این میان تحریم‌ها نیز موجب شد تا موضوع پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی در داخل هم چندان جدی گرفته نشود، این در حالی است که پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی به عنوان یک استراتژی بسیار حایز اهمیت است.

از مزیت های پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی حل معضل قاچاق کالا به داخل کشور است که می تواند جلوی واردات غیر قانونی سالانه بیش از ۲۵ میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور را بگیرد.

در حال حاضر عمده کشورهای جهان عضو سازمان تجارت جهانی هستند و کشورهایی مانند ایران که عضو این سازمان نیستند برای عدم حضور در آن هزینه پرداخت می کنند و از مزایای آن بی بهره هستند.

به گفته فعالان اقتصادی همزمان با رای زنی ها با اعضای سازمان تجارت جهانی در داخل هم باید اقداماتی صورت بگیرد تا آسیب پذیری اقتصاد به حداقل رسیده و استفاده از مزایای پیوستن به این سازمان جهانی به حداکثر برسد در این راستا باید متوسط تعرفه‌های تجاری کاهش یافته و به متوسط جهانی نزدیک شود.

منبع: اقتصادپرس

کد مطلب: 11992

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر