ورشکستگی بورس در صورت عدم تاثیر لغو تحریمها بر بازار سرمایه

اگر لغو تحریمها باعث رونق بورس نشود؛ سرمایه ها از بورس خارج شده و وارد بازارهای غیر مولد و کاذب می شود و بازارهای کاذب همچون ارز و طلا رونق گرفته و حجم اقتصادی کشور کوچک می شود.

ورشکستگی بورس در صورت عدم تاثیر لغو تحریمها بر بازار سرمایه

گیلان خبر: مدتهاست که بورس کشور به امید لغو تحریمها و اجرای برجام سرپا نگه داشته شده است اما چشم انداز روشنی برای آن وجود ندارد.

کارشناسان معتقدند بازار از نوسانات احساسی و روانی اشباع شده و منتظر تصمیم ها و نتایج عینی انهاست، چنانچه تاثیر برداشته شدن تحریمها مثبت بوده و سبب گشایش اقتصادی شود می توان امیدوار بود که بورس هم مانند سایر بازارها مثبت شود.

این تاثیر مثبت بر بازارها نمی تواند زودتر از 6 ماه قبل از برداشته شدن تحریمها نمود داشته باشد؛ می توان امیدوار بود تا آن زمان سرمایه گذاران خارجی وارد اقتصاد ایران شده و بازار سرمایه را رونق بخشند.

در این میان اما از هر کارشناس بازار سرمایه در مورد آینده بورس سوال کردیم؛ پیش بینی در این خصوص را به شدت پیچیده عنوان کرده و بازار بورس کشور را ناپایدار و غیرقابل پیش بینی توصیف کردند.

کارشناسان در مورد آینده بورس کشور تنها به ابراز امیدواری کارکرد اجرای برجام بسنده می کنند و معتقدند که در این فضا باید با دید بلند مدت وارد بازار سرمایه شده و از سرمایه گذاری های کوتاه مدت اجتناب کنند؛ چرا که در حال حاضر حدود ۲۰درصد سهام موجود در بورس تهران با دید بلندمدت و بالای یک‌سال جذابیت دارند و می‌توانند سودهای بسیاری را نصیب سهامداران‌شان کنند.

به گفته کارشناسان این امیدواری وجود دارد که با اجرای برجام همه بازارها از جمله بازار سرمایه در مسیر رونق قرار گرفته و حجم معاملات در بازار سرمایه تا پایان سال رونق یابد.

کارشناسان در پاسخ به این سوال که اگر برجام هم نتواند بورس را از رکود خارج کند چه اوضاعی دراین بازار پیش خواهد امد؟ در آن صورت به نظر می رسد که سرمایه ها از بورس خارج شده و وارد بازارهای غیر مولد و کاذب شود و بازارهای کاذب همچون ارز و طلا رونق گرفته و حجم اقتصادی کشور کوچک می شود.

در شرایط فعلی کشور از کمبود نقدینگی و افزایش نرخ بیکاری رنج می‌برد در این میان سرمایه های مردم هنوز در گاوصندوق های خانه ها قفل است و مردم در انتظار به سر می برند که پول خود را در چه بخشی سرمایه گذاری کنند که سود بیشتری عاید آنها شود.

همچنین سرمایه‌های مردم به دلیل رکود، در بازار مسکن قفل شده که این موضوع نیز به رکود دامن زده است.

 در این میان تنها امیدواری اقتصاد ایران لغو کامل تحریمها، ورود سرمایه گذاران خارجی و ایجاد رونق است تا بتوانند سرمایه ها را وارد بورس کرده و روند صعودی با شیب ملایم آغاز شود.

منبع: اقتصادپرس

کد مطلب: 12092

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر