دولت بزرگ عامل اصلی کسری بودجه

پیش‌بینی کسری بودجه دولت برای سال آینده چندان دور از ذهن نیست و در حالی که دولت می داند برای کاهش هزینه ها باید از بدنه خود بکاهد اما هنوز هیچ نشانه‌ای از کوچک شدن خود نمایان نکرده است.

دولت بزرگ عامل اصلی کسری بودجه

گیلان خبر: یکی از موضوعات اقتصادی داغ این روزهای رسانه ها مربوط به بودجه سنواتی سال 95 است.

با اینکه این تجربه هر ساله تکرار می شود اما کسری بودجه هیچ وقت بحث جدیدی نبوده و تازگی نداشته چرا که دولتها همواره با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند.

شاید به همین جهت است که پیش‌بینی کسری بودجه دولت برای سال آینده چندان دور از ذهن نیست و در حالی که دولت می داند برای کاهش هزینه ها باید از بدنه خود بکاهد اما هنوز هیچ نشانه‌ای از کوچک شدن خود نمایان نکرده است.

 دولت بیشتر درآمدهای خود را هزینه پرداخت حقوق به کارکنان خود کرده و در مجموع هزینه جاری بسیاری به کشور تحمیل می کند به همین جهت تا جای ممکن هزینه عمرانی را کاهش داده و یا آن را اختصاص نمی دهد تا بتواند کسری بودجه را که بر اساس عدم برآورد صحیح درآمدهاست جبران کند.

اما برای اینکه کشور از کسری های بودجه هر سال رهایی یابد چه راهکاری را باید پیش رو داشته باشد؟ به گفته کارشناسان ایران برای حل معضل کسری بودجه باید از کشورهای موفق در این زمینه الگو برداری کند.

به عنوان نمونه برزیل جزو کشورهایی است که در این زمینه موفق عمل کرده و می تواند به عنوان الگوی توسعه اقتصادی پیش روی مسوولان اقتصادی کشور قرار بگیرد.

مسوولان اقتصادی برزیل، این کشور عقب‌مانده و فقیر را به کشور توسعه‌یافته تبدیل کردند به گونه ای که این کشور جزو 20 کشور برتر جهان قرار دارد.

برزیل تا همین یکی دو دهه پیش یکی از بدهکارترین کشورهای جهان بود، اما توانست با تغییر رویکرد سیاست‌های مالی و بودجه‌ای، مسیر خود را عوض کند.

حالا دولت هم باید بر اساس راهکارهایی نزدیک به برزیل پیش برود و در این راستا نباید کسری بودجه خود را به سمت فعالیت‌های عمرانی سوق دهد، چرا که این مساله در بلند مدت به زیان کشور تمام می شود.

ایران دارای این پتانسیل است که جایگاه خود را در جهان پیدا کند اما عدم تحرک دولت در بخش مقررات‌زدایی و کاهش حجم دولت عامل عدم پیشرفت ایران در این مسیر است.

منبع: اقتصادپرس

کد مطلب: 12272

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر