نقش زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی

بدون مشارکت زنان به خصوص در حوزه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان نمی توانیم به اهداف مورد نظر برسیم بنابراین باید از سرمایه بسیار بزرگ دانش آموختگی دختران فارغ التحصیل دانشگاهی بهره گرفته شود.

نقش زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی

گیلان خبر: اقتصاد مقاومتی برنامه دراز مدتی برای قطع وابستگی به دیگر کشورها است، به همین جهت اجرای آن موجب بالا رفتن درآمد جامعه شده و شکوفایی اقتصادی را برای کشور به دنبال دارد.

در این میان نباید نقش زنان که 50 درصد از هر جامعه ای را در بر می گیرند نادیده انگاشته شود به خصوص اینکه بنا به دلایلی در شرایطی متاثر از تحولات و تغییرات جمعیتی، فرهنگی، اقتصادی، افزایش تعداد روزافزون دختران فارغ التحصیل دانشگاهی، بالا رفتن سن ازدواج و افزایش نرخ طلاق قرار داریم که با زنانه شدن بسیاری از پدیده ها از فقر گرفته تا سرپرستی خانوار و سالمندی مواجه هستیم.

به همین جهت باید مواظب باشیم این پدیده ها منجر به ناهنجاری نشود و همچنین مواظب باشیم پدیده هایی مانند اعتیاد و ایدز، زنانه نشود.

باید با توانمند سازی، توان افزایی و مهارت افزایی که راهبرد مقابله با این پدیده هاست به مبارزه با شرایط نامساعد زندگی زنان بپردازیم حال آنکه که هنوز نتوانستیم به وضعیت مطلوب دست یابیم و شرایط مناسبی را برای دسترسی به منابع و فرصت ها ایجاد کنیم.

باید به سمت سیاست های دوستدار خانواده و توانمندسازی زنان حرکت کنیم تا زنان بتوانند نقش های چندگانه خود را به درستی ایفا کنند و توازن لازم را بین کار و زندگی خود ایجاد کنند.

در این میان زنان نباید بر سر دو راهی انتخاب بین کار و زندگی قرار بگیرند و مجبور باشند یکی را انتخاب کنند به خصوص اگر نیاز مبرم به شغل و فعالیت اقتصادی داشته باشند.

بدون مشارکت زنان به خصوص در حوزه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان نمی توانیم به اهداف مورد نظر برسیم. بنابراین باید از سرمایه بسیار بزرگ دانش آموختگی دختران فارغ التحصیل دانشگاهی بهره گرفته شود.

زیرا وقتی اقتصاد دانش بنیان و توسعه دانایی محور است، نباید نسبت به زن و مرد قائل به تفکیک باشیم؛ اقتصاد دانش بنیان زن و مرد نمی شناسد لذا این موضوع باید مورد توجه برنامه ریزان قرار گیرد تا بتوانیم با بررسی مشکلات موجود از پدیده زنانه شدن بخش غیررسمی اقتصاد جلوگیری کنیم و شرایط و مزایای بخش عمومی و رسمی اقتصاد را به بخش خصوصی منتقل کنیم تا به نقش زنان در خانواده و جامعه کمک کنیم.

منبع: اقتصادپرس

 

کد مطلب: 12428

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر