با تداوم کاهش قیمت جهانی انرژی؛

فروش نفت به صرفه نیست+نمودار

تداوم روند نزولی قیمت نفت نشان می دهد که تولید استخراج این فراورده دیگر برای بسیاری از عرضه کنندگان به صرفه نمی باشد.

فروش نفت به صرفه نیست+نمودار

گیلان خبر: قیمت جهانی نفت ماه هاست که روندی رو به نزول را در پیش گرفته تا آن جا که زمینه نگرانی فزاینده تولید کنندگان نفت را در پیش گرفته است.

با وجود گسترش تضاد میان ایران و عربستان سعودی به عنوان دو تولید کننده بزرگ نفت که زمینه افزایش اندک قیمت جهانی را در پی داشت، مجددا و در طول دو روز اخیر شاهد کاهش بیش از پیش قیمت نفت هستیم.

در همین باره بلومبرگ گزارش داده است که انتظار می رود روند پیشی گرفتن عرضه از تقاضای نفت و به دنبال آن اشباع بازار جهانی نفت تا ۵ سال دیگر تداوم داشته باشد.

باب دودلی مدیر ارشد اجرایی شرکت بریتیش پترولیوم نیز پیش‌بینی کرده است که: سقوط قیمت نفت می‌تواند در اوایل سال 2016 به کَف خود (حداقل قیمت) برسد و احتمالا قیمت‌های پایین تا 2 سال آینده ادامه می‌یابد.

قیمت نفت برنت در سال 2015 کاهش 34 درصدی و در سال 2014 کاهش 48 درصدی را تجربه کرد. کاهش قیمت جهانی نفت اگرچه تورم را در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به صفر نزدیک یا به زیر صفر رسانده است اما اوضاع آشفته ای را برای تولیدکنندگان نفت در پی داشت. گفته می شود که عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت جهان به تنهایی در سال 2015 شاهد 100 میلیارد دلار کاهش درآمد بوده است. به تبع خسران کاهش قیمت نفت دامان سایر تولید کنندگان را نیز خواهد گرفت.

 

نمودار فوق نشان می دهد که چگونه قیمت جهانی نفت در طول یک ماه اخیر روند نزولی به خود گرفته است.

تداوم کاهش قیمت جهانی نفت در حالی است که کشورهای عضو اوپک به دلایل متعدد من جمله رقابت های منطقه ای و کارشکنی های بین المللی تا کنون از دستیابی به توافقی در راستای تثبیت قیمت نفت و سپس افزایش آن گریزان بوده اند.

نکته حائز اهمیت دیگر در این باره آن که، کاهش شدید قیمت نفت، عملا تولید این انرژی را برای بسیاری از تولیدکنندگان بزرگ بدون صرفه کرده است، چرا که هزینه استخراج هر بشکه بیش از فروش آن برآورد می شود.

جدول زیر به وضوح نشان می دهد که برای عمده تولیدکنندگان نفت دیگر به صرفه نیست که در راستای استخراج و سپس فروش نفت بکوشند. برای برخی از تولید کنندگان نظیر نیجریه، آمریکا و کانادا این قیمت دو برابر فروش می باشد. 

برآورد قیمت جهانی نفت نشان می دهد که تنها چهار کشور کویت، عربستان سعودی، عراق و ایران هستند که قیمت استخراج نفت برای آن ها کمتر از فروشش می باشد.

دولت جمهوری اسلامی ایران نیز حتی با وجود استخراج نسبتا ارزان نفت نسبت به رقبایش با مشکل کمبود بودجه شدید مواجه شده که در صورت تداوم روند فوق می تواند معضلات اقتصادی را نصیب سیاست های اقتصادی دولت نماید.

منبع: فرهنگ

 

کد مطلب: 12494

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر