رابطه غیر مستقیم میان اقتصاد مقاومتی و افزایش صادرات

یکی از اساسی ترین برنامه های دولت باید اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی در کشور باشد چرا که این طرح در راستای اهداف اقتصاد تولید محور است؛ اقتصاد تولید محور نیز افزایش صادرات و درآمدهای کشور را به همراه دارد.

رابطه غیر مستقیم میان اقتصاد مقاومتی و افزایش صادرات

گیلان خبر: اقتصاد کشور در حال حاضر با مشکلاتی در تولید و صنعت مواجه است که به رکود انجامیده و صنعت کشور را تا مرز نابودی کشانده است، در این میان مشکلاتی مانند کمبود نقدینگی، سرمایه در گردش، نبود مواد اولیه، در کنار عدم هماهنگی نهاد ها و سازمان هایی مانند بانک ها تحریمهای داخلی برای صنعت ایجاد کرده است.

صنعتگران انتظار دارند در شرایطی که قرار است برجام اجرایی شود سوئیفت برقرار شده و تولید کنندگان از امکان باز کردن ال سی با حداقل هزینه بهره مند شوند.

همچنین نظام بانکی به تولید کنندگان کشور برای جبران بدهی های بانکی خود فرصت بدهد، چرا که اگر دولت  به بخش خصوصی کمک نکند برداشته شدن تحریم ها تنها فضا را برای واردات کالا به کشور باز خواهد کرد و این به طور حتم به نفع تولید کشور نیست. بهتر است دولت اولویت کمک را به واحد هایی اختصاص دهد که در دوران تحریم به کار خود ادامه داده و سرپا ایستاده اند زیرا این واحد ها به دنبال سواستفاده و رانت نبوده و نیستند.

یکی از اساسی ترین برنامه های دولت در این مدت باید اجرای صحیح  اقتصاد مقاومتی در کشور باشد چرا که این طرح در راستای اهداف اقتصاد تولید محور است و نتیجه اقتصاد تولید محور نیز افزایش صادرات و درآمدهای کشور است. یکی از دستاوردهای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی ایجاد شرکت های واردات و صادرات است این شرکت ها با اشرافی که بر روی قوانین تجاری سایر کشورها دارند می توانند از تولید کنندگان داخلی پشتیبانی کنند.

در این میان حمایت از اجرای قانون بهبود محیط کسب و کار هم باید در دستور کار دولت قرار بگیرد در صورتی که دولت و بخش خصوصی به تعهد های خود عمل کنند می توان شاهد شکوفایی و رشد اقتصاد کشور بود زیرا در این قانون وظایف هر دو طرف به طور شفاف توضیح داده شده است.
منبع: اقتصادپرس

 

کد مطلب: 12865

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر