بهره مندی از توان داخلی در پسا برجام، چگونه؟

کارشناسان معتقدند عزم و اراده متولیان اقتصادی کشور در راستای اصلاح ساختار شبه دولتی، سنگین و کم بازده است

بهره مندی از توان داخلی در پسا برجام، چگونه؟

گیلان خبر: حالا دوران پسا تحریم که مدتها تبلیغات گسترده ای حول آن انجام می شد فرا رسیده است، در این شرایط اگر دولت بخواهد که چرخ اقتصاد بچرخد باید مجال بیشتری به بخش خصوصی برای حضور در ارکان مهم اقتصادی بدهد.

در مقابل لازم است که بخش خصوصی بسیار قدرتمند تر از گذشته در عرصه اقتصاد حاضر شود تا اعتماد دولت را برای واگذاری امور به خود جذب نماید.

کارشناسان معتقدند عزم و اراده متولیان اقتصادی کشور در راستای اصلاح ساختار شبه دولتی، سنگین و کم بازده است. درحال حاضر یک چشم انداز واقعی که قابلیت اثرگذاری بر تصمیم های حاکمیتی در راستای تضمین منافع بخش خصوصی و فعال اقتصادی باشد، در دسترس نیست.

اتاق بازرگانی یک نهاد با عقبه ی واقعی و غیر دولتی بوده که به علل مختلف از اهداف اصلی خود انحراف فاحش داشته است. از دیگر عوامل می توان به بدنه چند صد نفره ی کارمندی اتاق در ازای خدماتی کاملاً محدود اشاره کرد که خود یکی از موانع چابک سازی سازمان است.

ساختار اداری فعلی اتاق با حجم انبوهی از کارشناسان، نیروهای اداری فعلی و دولتی ناکارآمد است، این ناکارآمدی ناشی از نبود برنامه مشخص و مدون در سطح کلان به ملاحظات خاص در سطوح ارشد تصمیم گیری باز می گردد که آفت اصلی یک تشکل است.

به گفته اعضای اتاق بازرگانی؛ نهایی کردن یک چارچوب مشخص با استفاده از توان داخلی، تجربیات گذشته و نمونه های موفق دیگر کشورها، اجماع لازم جهت حرکت در مسیر صحیح را فراهم خواهد آورد. چیزی که نشانی از آن دیده نمی شود!

اتاق به جایگاه واقعی و شایسته خود دست نیافته است. این ضعف را می توان در دو علت جویا شد؛ اول عدم تعریف اهداف و چشم انداز صحیح که در سوال قبلی بدان پرداخته شد و دوم قائل نشدن حق لازم و بایسته برای اتاق به عنوان تشکلِ تشکل ها در مراجع قانونی که مورد دوم به دلیل غلظت بالای روح اقتدارگرایی در بدنه ی حاکمیتی و دولتی در گذشته بوده است. به دلایل مذکور اتاق جایگاه واقعی خود را نزد هیچ بخشی، از جمله ذینفعان خود نیافته است.

ورود به سیستم های بنگاه داری، اداری و بوروکراسی و در کل بزرگتر کردن حجم نهادی که اصلاح لازم در آن شکل داده نشده است، تهدیدی مهم محسوب می شود.

در این میان باید شرایطی فراهم شود تا بخش خصوصی بتواند در نمایشگاههای بین المللی حضور فعال داشته باشد، در این راستا همسان سازی تولید یا خدمات با شرایط منطقه ای و جهانی با طراحی سیستمی منعطف با نگاه متمرکز به بازار ضروری ترین اولویت بنگاه های اقتصادی است.


منبع: اقتصادپرس

 

کد مطلب: 12905

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر