اقتصاد مقاومتی و صادرات گاز

از جمله سیاست های کلی مرتبط با صنعت گاز، افزایش ذخایر راهبردی گاز کشور به منظور ا ثرگذاری در بازار جهانی گاز و تأکید بر حفظ و توسعه ظرفیت های تولید گاز، بویژه در میادین مشترک است.

اقتصاد مقاومتی و صادرات گاز

گیلان خبر: یکی از مفاهیم اقتصاد که تاکنون در عرصه نظر و عمل مشابه نداشته، اقتصاد مقاومتی بوده که در چند سال اخیر یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری، بعنوان راهکار برون رفت از وضعیت نابسامان فعلی کشور است.

ایشان با تأکید بر تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی بویژه در محیط های صنعتی، علمی و آموزشی به دنبال تبدیل آن به موضوعی فراگیر و رایج با عزم ملی برای پیاده سازی این مهم هستند.

در نتیجه با اقتصاد مقاومتی در شرایط کنونی باید کاری کرد که هم روند کلان رو به رشد اقتصادی کشور به مسیر خود ادامه دهد و هم آسیب پذیری اقتصادی کشور بر اثر تحریم های خارجی کاهش پیدا کند.

از جمله سیاست های کلی مرتبط با صنعت گاز، افزایش ذخایر راهبردی گاز کشور به منظور ا ثرگذاری در بازار جهانی گاز و تأکید بر حفظ و توسعه ظرفیت های تولید گاز، بویژه در میادین مشترک است.

ایران یک کشور بسیار غنی از لحاظ منابع انرژی بوده و هم اکنون از لحاظ ذخائر گازی بعد از کشور روسیه در مقام دوم جهان قرار دارد.

این نیز یک حقیقت تلخ است که کشور ما در حوزه ی مصرف بنزین برای وسایل نقلیه، مصرف خانگی نفت و گاز برای گرمایش و مصرف الکتریکی برای روشنایی عمیقاً با اسراف روبروست، بطوریکه ایران در بخش مصرف گاز، بعد از کشورهای امریکا و روسیه سومین مصرف کننده بزرگ دنیا محسوب می شود.

مصرف انرژی در ایران در مقایسه با استانداردهای جهانی فاصله زیادی داشته و از طرفی بهره وری انرژی در مقایسه با استانداردهای جهانی بسیار پائین است.

در این شرایط صادرات گاز طبیعی هم حتما باید در دستور کار دولتمردان قرار بگیرد و این مساله در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تاکید شده است.

در این میان صادرات گاز از اوضاع خوبی برخوردار نیست و صادرات گاز به ترکیه و امارات به مشکل برخورد کرده و در صادرات ال ان جی هم با هزار و یک مشکل فنی و سیاسی روبرو هستیم.

طبیعتا انعقاد قراردادهای بین‌المللی فروش گاز طبیعی به دلیل ماهیت بلندمدت این قراردادها و نیز تاثیر عوامل متعدد ژئوپلتیکی بر این قراردادها، کاری بسیار طاقت‌فرسا و زمانبر است که گاه انعقاد یک قرارداد آن تا یک دهه به طول می‌انجامد.

وانگهی ایران با وجود برخورداری از ذخایر بسیار گسترده گاز طبیعی به دلیل مصرف بالای داخلی که با سرعت زیادی نیز در حال افزایش است هنوز در تامین نیازهای داخلی خود به اشباع نرسیده است.

اما این واقعیات و مشکلات فقط یک روی سکه است. نگاهی به شرایط بین‌المللی نشان می‌دهد زمان حاضر فرصت مناسبی برای گام نهادن در بازار بین‌المللی گاز طبیعی است.

از یک سو یخ روابط ایران و غرب در حال ذوب شدن است و از سوی دیگر روابط روسیه به عنوان بزرگ ترین تامین کننده گاز طبیعی اروپا به سردی گراییده است. در عین حال تحولات خاورمیانه نیز فرصتی استثنایی برای اثرگذاری ایران در بازارهای جهانی گاز طبیعی فراهم کرده است.

نباید فراموش کرد توسعه صادرات گاز طبیعی علاوه بر درآمدهای ارزی سرشار، به لحاظ سیاسی و بین‌المللی نیز موجب در هم تنیدگی و وابستگی متقابل کشورهای خریدار گاز به کشورمان خواهد شد و همین امر میزان اثرپذیری از شیطنت‌های اقتصادی بین‌المللی علیه کشورمان را کاهش می‌دهد.

منبع: اقتصادپرس

 

کد مطلب: 12906

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر