اقتصاد مقاومتی ضامن همکاری اقتصادی غرب با اقتصاد ما

در چنین شرایطی اقتصاد مقاومتی به ما می‌گوید باید از منابع داخلی حداکثر استفاده را بکنیم تا به پیشرفت برسیم، چراکه همکاری اقتصادهای غربی با اقتصاد ما نتیجه اجرای همین اقتصاد مقاومتی است.

اقتصاد مقاومتی ضامن همکاری اقتصادی غرب با اقتصاد ما

گیلان خبر: مقام معظم رهبری 29 بهمن 1392 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را به دستگاه‌ها ابلاغ کردند اما عملکرد دولت به عنوان قوه اجرایی کشور نشان می‌دهد در این مدت بیشتر از برنامه‌ریزی برای اجرای عملی بندهای سیاست‌های کلی، تنها سخن و اظهارنظر منتشر شده است.

از این رو عملکرد دو سال اخیر دولت یازدهم نشان می‌دهد که مردان اقتصادی دولت روحانی، نه تنها عزمی برای اجرای اقتصاد مقاومتی از خود نشان نداده اند، بلکه سعی می‌کنند معنا و پیش‌زمینه‌های جدیدی را از این مفهوم کلیدی معرفی کنند.

حال سؤال اصلی اینجاست که چرا بعد از گذشت دو سال از سر برآوردن دولت تدبیر و امید، هنوز هم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در کشور تحقق‌نیافته است و چرا دولت یازدهم برنامه‌ای برای اجرای آن ندارد؟!

اقتصاد مقاومتی هرگز این پیش‌فرض را نمی‌پذیرد که کشورهایی در جهان، از جمله کشورهای غربی به دنبال پیشرفت اقتصادی ایران هستند، بلکه  اقتصاد مقاومتی بر این پیش‌فرض بنا می‌شود که دشمنی دشمنان ما مخصوصاً دشمنان غربی دائماً ادامه پیدا می‌کند و هرگز تمام نخواهد شد.

بنابراین در چنین شرایطی است که اقتصاد مقاومتی به ما می‌گوید ما باید از منابع داخلی حداکثر استفاده را بکنیم تا به پیشرفت برسیم، چراکه همکاری اقتصادهای غربی با اقتصاد ما نتیجه اجرای همین اقتصاد مقاومتی است.

به خصوص اینکه تاریخ ایران به خوبی نشان داده است که هرگاه به اقتصاد داخلی تکیه کرده‌ایم، اقتصادمان به پویایی رسیده است و در نهایت به رشد اقتصادی رسیده‌ایم.

اما دولت یازدهم به جای تلاش برای تحقق این امر مهم و علی‌رغم شعارهای انتخاباتی خود، توجهی به داخل و بخصوص حرف مردم ندارد! که این نوع عملکرد دولت به نوبه خود در آینده‌ای نه چندان دور بازارهای داخلی را به انزوا می‌کشاند.

از طرفی دیگر با توجه به عدم‌حمایت دولت، کاهش قابل‌توجه تسهیلات حمایتی در بخش‌های صنعتی، شاهد تعطیلی کارگاه‌های کوچک و بزرگ و حتی کارخانه‌ها هستیم و این امر باعث افزایش آمار بیکاری در جامعه و منفی شدن رشد بازار کار شده است.

در حالی که انتظار می‌رفت در این مدت، دولت که اتفاقاً با شعار بهبود فضای کسب و کار بر سرکار آمده، بسته جامعی از قوانین مزاحم بخش تولید تهیه کند و با همکاری مجلس اقدام به اصلاح آن‌ها نماید. هیچ اتفاق مثبتی در این حوزه رخ نداده و کشوری که  در سالهای اخیر با فرازونشیب های زیادی در حوزه اقتصادی روبرو بوده است، حالا نیاز شدیدی به اصلاح قوانین و مدیریت صحیح دارد.
منبع: اقتصادپرس

 

کد مطلب: 13338

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر