شکوفایی اقتصاد ایران به درآیت مسوولین بستگی دارد

کارشناسان معتقدند زمان برای رسیدن به شکوفایی اقتصاد ایران به تصمیم و درایت مسوولان کشور و همچنین فضای سیاسی حاکم بر کشور دارد. اگر فضای سیاسی کشور همسو با تدبیر مسئولان کشور باشد، طبیعی است که راه رسیدن به رونق اقتصادی طولانی نخواهد بود.

شکوفایی اقتصاد ایران به درآیت مسوولین بستگی دارد

گیلان خبر: حال که فضای روانی ایجاد شده بر اثر لغو تحریم ها به پایان رسیده است و واقعیت اقتصادی کشور نمایان شده است، شاهد تحولاتی در عرصه های مختلف اقتصادی هستیم.

باتوجه به آنچه که در فضای پسابرجام دیده می شود؛ انتظار می رود که تنگاه های مالی بنگاه های اقتصادی حل شود. بخش عمده ای از بنگاه هایی که امروز در شهرک های صنعتی کشور واقع هستند یا تعطیل اند و یا پاییین تر از ظرفیت خود کار می کنند. در نتیجه انتظار می رود که با حذف موانع سیاسی، عادی شدن روابط تجاری و همچنین نقل و انتقالات پولی و ارزی ابتدا آثار رفع تحریم ها را بر این بنگاه ها ببینیم. اکنون با برداشته شدن تحریم های ظالمانه در ورود مواد اولیه با مشکل روبرو نخواهیم شد.

به دست آوردن تمام این نتایج زمان می برد و مطمئنا آثار برجام بر شاخص های اقتصادی در سال آینده خود را نمایان می کند. البته این به شرطی است که متولی بخش صنعت و تجارت کشور، سیاست ها و تدابیر درستی را در بخش تولید به کار بندد. صرف اینکه گفته شود موانع سیاسی برداشته شده است و یا برجام اجرایی شده مشکلات اقتصادی حل نخواهد شد. اگر قرار است به رونق اقتصادی برسیم نیاز به برنامه ریزی منسجمی داریم که در کنار آن اجرای صحیح و اتخاذ تدابیر مناسب برای استفاده از ظرفیت موجود اقتصاد ایران ضروری است.

کارشناسان معتقدند زمان برای رسیدن به شکوفایی اقتصاد ایران به تصمیم و درایت مسئولان کشور و همچنین فضای سیاسی حاکم بر کشور دارد. اگر فضای سیاسی کشور همسو با تدبیر مسئولان کشور باشد، طبیعی است که راه رسیدن به رونق اقتصادی طولانی نخواهد بود. برای تحقق رونق اقتصادی به منابع نیاز است، اگر دولت صرفا بر منابع خود اتکا کند باتوجه به نفت سی دلاری نمی توان جوابگوی پروژه های دولتی بود. درنتیجه ناچاریم که علاوه بر منابع دولتی از منابع بخش خصوصی و همچنین از منابع خارجی استفاده کنیم. البته شرط بکارگیری منابع خارجی و بخش خصوصی این است که دولت در یک فضای سیاسی آرام دارای برنامه مشخصی باشد و همچنین برنامه های دولت برای بخش خصوصی اعتماد آفرین باشد.

یکی از مسائلی که در چند سال گذشته در اقتصاد ایران وجود داشته، این بوده است که اقتصاد ایران پیش بینی ناپذیر بود و امروز به نظر می رسد که اقتصاد این عیب را ندارد.

امروز حوزه هایی همچون صنعت، معدن و نفت ایران می توانند پذیرای جذب سرمایه گذاری خارجی باشند و همچنین بخش گردشگری نیز در ایران پتانسیل بالایی دارد. به هرحال زمانی بخش خصوصی می تواند در اقتصاد ایران وارد شود که دولت برنامه بلندمدت و باثباتی را اتخاذ کند. 

منبع: اقتصادپرس

 

کد مطلب: 13339

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر