هجوم پوشاک قاچاق به بازار

در فروردین ماه امسال حدود ۱۳ تن انواع پوشاک به ارزش ۱۸۳ هزار دلار وارد کشور شد.

هجوم پوشاک قاچاق به بازار

گیلان خبر : براساس آمار گمرک ایران واردات انواع پوشاک به کشور در نخستین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب 49.76 و 1.25 درصد کاهش یافته است.

پوشاک در فروردین امسال از نظر ارزشی سهمی معادل تنها 0.01 درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داد.

آلمان، ترکیه و چین سه مبدا اصلی واردات پوشاک ایران در نخستین ماه سال جاری بودند. اگرچه سهم آلمان از کل واردات پوشاک به تنهایی به بیش از 68 درصد وزنی و 83.6 درصد ارزشی رسید.

پارسال نیز واردات انواع پوشاک به کشور بیش از 80 درصد کاهش یافته بود. سال قبل حدود 315 تن پوشاک به ارزش دو میلیون و 251 هزار دلار وارد کشور شد که رقم بسیار ناچیزی محسوب می شود.

2014-05-07_115738

افت واردات پوشاک خارجی به کشور در حالی رخ داده که همچنین شاهد فروش و عرضه گسترده پوشاک با برندهای خارجی در سطح بازار هستیم که این نشان دهنده حجم گسترده قاچاق پوشاک به کشور است. بخش وسیعی از پوشاک نیز تحت عنوان تاناکورا و دست دوم از طریق مرزهای غربی وارد کشور می‌شود.

تا چند ماه پیش پوشاک به دلیل اینکه در اولویت 10 قرار داشت ثبت سفارش آن متوقف بود اما در حال حاضر ثبت سفارش پوشاک و سایر کالاهای اولویت 10 آزاد شده است.

پوشاک از اقلامی محسوب می‌شود که بالاترین حجم قاچاق به کشور را دارد. مرکز پژوش‌های مجلس سال قبل در گزارشی درباره واردات پوشاک اعلام کرده بود که محموله‌های کشف شده پوشاک قاچاق در سال 1389 سه برابر کل حجم واردات قانونی این کالاها بوده است.

مرکز پژوش‌های مجلس همچنین با اشاره به رشد شدید قاچاق پوشاک به کشور اعلام کرده که طی سال‌های 1385 تا 1389 قاچاق پوشاک به کشور رشد 500 درصدی داشته است.

آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد که هم‌اکنون بیش از 9300 واحد تولیدی پوشاک با سرمایه‌گذاری 4.1 هزار میلیارد تومانی در کشور فعال هستند و بالغ بر 250 هزار نفر نیز در این صنعت فعالیت می‌کنند. عمده پوشاکی که به صورت قانونی وارد کشور می‌شود مربوط به واردات پوشاک‌های برند می‌شود که بعضا قیمت‌های بالایی در بازار ایران دارند.

کد مطلب: 135

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر