اثر توطئه نفتی آل‌سعود بر بازار

عربستان از سال ۲۰۱۴ با ادعای مقابله با نفت شیل آمریکا، از کاهش صادرات نفت خودداری کرده اما حتی اگر این کشور یا دیگر تولید کنندگان عرضه را کاهش دهند یک میلیارد بشکه نفت ذخیره شده در انبارهای جهان تا ماه ها از متعادل شدن قیمت نفت جلوگیری خواهد کرد.

اثر توطئه نفتی آل‌سعود بر بازار

گیلان خبر:

حتی اگر عربستان در مقابله با تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا پیروز شود و بتواند این شرکت‌ها را تا حدودی از میدان به در کند با بحران جدیدی روبرو خواهد شد؛ این بحران نه روسیه است، نه ایران و نه عراق.

حتی اگر مازاد عرضه کنونی توسط تولیدکنندگان نفت در بازار جهانی به پایان برسد حدود یک میلیارد بشکه نفت ذخیره شده از سال 2014 تاکنون در انبارهای نفتی کشورهای جهان به تاثیر خود بر قیمت نفت ادامه خواهد داد.

بنا به پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی تاثیر این انبارها تا سال 2017 در بازار جهانی محسوس خواهد بود و سالها طول خواهد کشید تا اشباع شدن بازار از بین برود.

به گفته مایک ویتنر مدیر بخش بازارهای نفتی موسسه سوسیت جنرال در نیویورک حتی اگر عرضه و تقاضا در بازار نفت به حالت تعادل برسد بازار نفت به این مسئله واکنش قابل توجهی نشان نخواهد داد تا سطح ذخایر انبارهای نفت موجود کاهش یابد و حرکت از ذخیره‌سازی کنونی به تعادل عرضه و تقاضا در بازار جهانی نفت کافی نخواهد بود.

در حال حاضر کاهش تدریجی تولید نفت آمریکا نشان می‌دهد که عرضه در بازار جهانی رشد خود را متوقف خواهد کرد اما نکته‌ای که پس از این مسئله بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد روند تدریجی و آرام کم شدن ذخایر نفتی انبار شده است.

مؤسسه گلدمن ساکس در این زمینه به اتفاق مشابهی در سال‌های 1998 تا 99 اشاره می‌کند که در این دو سال به دلیل بحران‌های مالی در آسیا تقاضای نفت در بازار جهانی کاهش یافت و کشورها به ذخیره‌سازی نفت در انبارهای خود روی آوردند.

در این دو سال علیرغم اینکه اوپک در ماه ژوئن سال 1998 اعلام کرد که تولید نفت خود را کاهش داده است قیمت نفت همچنان به روند نزولی خود ادامه داد و در ماه دسامبر همان سال به زیر 10 دلار در هر بشکه رسید.

این روند تا اوایل سال 1999 که سطح ذخایر نفت انبارشده در کشورهای توسعه یافته جهان کاهش یافت ادامه پیدا کرد.

بنا به آمارهای ارائه شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی از اواخر سال 2014 تا پایان سال 2016 حجم ذخایر نفت انبار شده در کشورهای جهان به حدود 1.1 میلیارد بشکه رسید و 37 میلیون بشکه نیز در سال 2017 به این ذخایر اضافه خواهد شد.

با توجه به پیش‌بینی صورت گرفته از سوی این آژانس تاثیر این انبارهای استراتژیک نفت ذخیره شده تا حدود سال 2021 در بازار جهانی ادامه خواهد یافت.

بنا به گفته هری کلینگوریان مدیر بخش کالاهای اساسی موسسه BNP پاریباس در لندن طی 2 سال گذشته حجم نفت انبار شده در کشورهای جهان به شدت افزایش یافته است و زمان زیادی طول خواهد کشید که این مازاد نفت موجود از چرخه نفت جهانی خارج شود.

منبع: فرهنگ

 

کد مطلب: 13755

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر