کارنامه ضعیف دولت‌در اشتغالزایی جوانان بیکار ایرانی؛

آمار ۱.۲ میلیونیِ اشتغالزایی روحانی غلط از آب درآمد!/ ۱۵۲۰۰۰ نفر بیکار شدند+جدول

جدیدترین نتایج آمارگیری نیروی کار در پاییز 94 هم نشان می دهد که 3 میلیون و 881 هزار و 227 نفر در بخش کشاورزی، 7 میلیون و 176 هزار و 806 نفر در بخش صنعت و 10 میلیون و 980 هزار و 32 نفر در بخش خدمات شاغل هستند. این یعنی کل افراد شاغل تا پایان پاییز 94 چیزی بالغ بر 22 میلیون و 38 هزار و 353 نفر بوده اند. بنابراین از پایان تابستان 92 یعنی از زمان آغاز به کار دولت حسن روحانی تا پایان پاییز 94 نه تنها شغلی ایجاد نشده، بلکه 152 هزار و 791 نفر هم شغل خود را از دست داده اند. با این حساب معلوم نیست، حسن روحانی و معاون اول دولت یازدهم چگونه ادعا می کنند که دولت تدبیر و امید یک میلیون و 176 هزار شغل ایجاد کرده است!

آمار ۱.۲ میلیونیِ اشتغالزایی روحانی غلط از آب درآمد!/ ۱۵۲۰۰۰ نفر بیکار شدند+جدول

گیلان خبر: سفر حسن روحانی به یزد حواشی زیادی را برای دولت یازدهم ایجاد کرد. رئیس جمهور که در دو سال و نیم گذشته چندین بار با انتشار آمارهای نادرست اقتصادی صدای منتقدان را درآورده بود، این بار با بیان یک عدد عجیب و غریب درباره میزان اشتغالزایی دولت تدبیر و امید، تعجب اقتصاددانان و فعالان اقتصادی را برانگیخت!

حسن روحانی پیش از این با مطرح کردن اظهاراتی مبنی خروج اقتصاد ایران از رکود و کنترل پایه پولی انتقادات زیادی را در محافل اقتصادی متوجه خود کرده بود و این بار هم در اجتماع مردم یزد در میدان امیرچخماق گفت که دولت متبوعش در دو سال و نیم گذشته یک میلیون و 179 هزار شغل ایجاد کرده است!

بعد از این اظهارات و واکنش منتقدان نسبت به صحت آمارهای اقتصادی رئیس قوه مجریه، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هم برای حمایت از رئیس جمهور به میدان آمد و از این آمار دفاع کرد. اسحاق جهانگیری گفت که تعداد شاغلین بنا به اعلام مرکز آمار در پاییز سال جاری نسبت به تابستان سال 92 یک میلیون و 176 هزار نفر افزایش یافته و نباید در آن تشکیک ایجاد کرد، زیرا رئیس فعلی مرکز آمار همان شخصی است که در دولت قبل عهده دار این سمت بوده است.

 

اما گزارش مرکز آمار با گفته های روحانی و معاون اول رئیس جمهور هیچ تطابقی ندارد. براساس گزارش این مرکز تعداد افراد شاغل در تابستان سال 92، 22 میلیون و 191 هزار و 144 نفر بوده اند، که این تعداد بعد از یک سال از فعالیت دولت تدبیر و امید به 21 میلیون و 419 هزار و 772 نفر رسیده است. بنابراین با یک سال حضور کابینه حسن روحانی در قوه مجریه 691 هزار و 472 نفر بیکار شدند.

 

جدیدترین نتایج آمارگیری نیروی کار در پاییز 94 هم نشان می دهد که 3 میلیون و 881 هزار و 227 نفر در بخش کشاورزی، 7 میلیون و 176 هزار و 806 نفر در بخش صنعت و 10 میلیون و 980 هزار و 32 نفر در بخش خدمات شاغل هستند. این یعنی کل افراد شاغل تا پایان پاییز 94 چیزی بالغ بر 22 میلیون و 38 هزار و 353 نفر بوده اند. بنابراین از پایان تابستان 92 یعنی از زمان آغاز به کار دولت حسن روحانی تا پایان پاییز 94 نه تنها شغلی ایجاد نشده، بلکه 152 هزار و 791 نفر هم شغل خود را از دست داده اند. با این حساب معلوم نیست، حسن روحانی و معاون اول دولت یازدهم چگونه ادعا می کنند که دولت تدبیر و امید یک میلیون و 176 هزار شغل ایجاد کرده است!

http://www.jahannews.com/images/docs/files/000479/nf00479748-1.jpg

وقتی آمار اشتغالزایی آقای مشاور هم غلط از آب در می آید؟

اما آمار عجیب و غریب رئیس دولت یازدهم و معاون اول رئیس جمهور تنها آمار بحث برانگیز دولت تدبیر و امید درباره اشتغالزایی نیست. مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور که نقشی مهم در ترسیم سیاستهای اقتصادی دولت حسن روحانی ندارد، چندی پیش در مقاله ای مدعی شده که دولت تدبیر و امید در دو سال و نیم حضور خود در راس قوه مجریه ماهانه چیزی در حدود 8 هزار شغل ایجاد کرده است. این در حالی است که اگر بازهم به آمار مرکز آمار ایران رجوع کنیم می بینیم که آمار مشاور اقتصادی روحانی هیچ تطابقی با واقعیت اقتصاد ایران ندارند و کم شدن تعداد افراد شاغل در شرایط فعلی امری بدیهی به شمار می رود. اگر آمار مسعود نیلی هم صحت داشته باشد، باید انتظار داشته باشیم که دولت تدبیر و امید در این دو سال و نیم چیزی در حدود 200 هزار شغل ایجاده کرده باشد که این آمار با صحبتهای رئیس جمهور هم خوانی ندارد. جالب اینجاست که مشاور اقتصادی رئیس جمهور در دولت گذشته تعداد افراد شاغل را ملاک ارزیابی برای اشتغالزایی دولتها می دانست ولی امروز تنها به ارائه آمار در زمینه تعداد شغل ایجاد شده بسنده می کند.

 

از طرف دیگر وقتی دولت یازدهم در دو سال و نیم فعالیت خود هیچ برنامه ای برای اشتغالزایی ارائه نکرده و جلسات شورای عالی اشتغال به اندازه تعداد انگشتان دو دست هم نمی رسد، عدم ایجاد شغل و رشد بیکاری کاملا اجنتاب ناپذیر است.

 

در این شرایط شاید بهتر باشد رئیس جمهور در انتخاب مشاوران اقتصادی خود تجدید نظر کند تا این بار شاهد چهارمین آمار غلط اقتصادی از سوی رئیس قوه مجریه (بعد از خروج از رکود، کنترل پایه پولی و ایجاد یک میلیون و 176 هزار شغل) نباشیم.

منبع: جهان

 

کد مطلب: 14013

ارسال نظر

انتخاب سردبیر