مگس زیتون؛ بلای حاصل دسترنج زیتون کاران گیلانی

یکی از دغدغه های زیتون کاران ما در رودبار که سالهای اخیر خسارات زیادی را به آنها وارد کرده آفت مگس زیتون می باشد.

مگس زیتون؛ بلای حاصل دسترنج زیتون کاران گیلانی

گیلان خبر ـ مهدی رحیمی: یکی از دغدغه های زیتون کاران ما در رودبار که سالهای اخیر خسارات زیادی را به آنها وارد کرده  آفت مگس زیتون می باشد.

آفت مگس زیتون چیست؟

مگس زیتون با نام علمیolive fruit fly يكي از مهمترين آفات زيتون مي باشد

لارو اين آفت با تغذیه از گوشت میوه، باعث ریزش ميوه ها قبل از برداشت، كاهش كيفيت روغن زيتون و ورود قارچها و پاتوژن از محل سوراخ ورودي لاروها شده كه اسيديته داخل ميوه ها به ميزان دو تا چهار برابر افزايش مي يابد.

همچنين اين حشره قادر است باكتري مولد گال زيتون با نام علمی pseudomonas savastanoi را هم انتقال دهد.

اين آفت ميزبان و چند نسلي است كه به انواع زيتون اهلي خسارت وارد  می کند. منشأاين آفت كشورهاي حاشيه درياي مديترانه است.

-    نحوه تخم گذاری و ادامه نسل

مگس ماده در طول زندگی حدود 500-400 عدد تخم می گذارد. مدت زمان بین مرحله تخم تا بلوغ حدود 30-40  روز است. نسلهای دیگر در طول سال یک الگوی مشابه را دنبال می کنند و در نهایت، نسل آخر، میوه را ترک کرده و به شفیره تبدیل می شود و زمستان را در خاک یا میوه های ریزش یافته در پای درختان به صورت شفیره (ممکن است پنج تا شش ماه طول بکشد) یا حشره بالغ می گذراند.

aks afate zeiton


نوع ورود به ایران؟

با توجه به تحقیقات، دلیل ورود این آفت واردات زیتون سبز به داخل کشور و عدم مدیریت صحیح در هنگام ورود می باشد.

این آفت که جزو آفات قرنطینه ای کشور است، در سال 1383 در منطقه گیلان مشاهده شد که بیش از 10سال است که بر جان درختان باغ‌های شهرستان رودبار افتاده و تاکنون صدها هکتار از باغ‌های این محصول را در این منطقه از بین برده است. با اینکه هنوز فصل برداشت زیتون نرسیده اما به‌دلیل پوسیدگی و آفت‌زدگی مقدار زیادی از این محصول زیر درختان معابر و باغات شهرستان رودبار ریخته و منظره نازیبایی را به چشم هر رهگذری به نمایش درآورده است. به گفته کشاورزان بیشتر محصول آنان به واسطه همین آفت آسیب‌دیده و آنان را متضرر کرده است.

-    تاخیرات و افزایش خسارات

تأخیر در توزیع سم یکی دیگر از دغدغه های کشاورزان می باشد، به گفته یکی از همین کشاورزان متأسفانه مسئولان مربوطه سم مورد نیاز را در خرداد‌ماه و تیر به کشاورزان تحویل می‌دهند و این درحالی است که باید این سم را در فروردین‌ماه به درختان زد. البته ناگفته نماند که تعدادی از کشاورزان نمی‌دانند که سم‌ها را باید به چه شکل به درختانشان بزنند.

این کشاورز رودباری در ادامه صحبت‌هایش در مورد بی‌اثر بودن سم و چسب‌های موجود که جهت دفع آفت و مبارزه با مگس زیتون وجود دارد، می‌گوید: اقدامات انجام شده برای مقابله با آفت مگس زیتون بی‌فایده بوده است و امسال نیز به‌دلیل خنکی هوا شرایط برای تخم‌گذاری مگس‌های زیتون مناسب بوده که سبب خراب شدن و کم شدن این محصول در باغات زیتون و گران‌شدن آن شده است.

-    راه های پیشگیری:

روش هایی که می توان به آن اشاره کرد:

-    کارت زرد جلب کننده مگس، فرمون و پروتیین هیدرولیزات مهمترین کنترل کننده های مگس باغ های زیتون کشور هستند.

-    کشاورزان با انجام اقداماتی همانند جمع آوری میوه های آلوده برای جلوگیری از به وجود آوردن پناهگاهی برای تغذیه آفت، ازدیاد آن و همچنین هرس درختان می توانند از توزیع بیشتر این آفت جلوگیری كنند.

-    با شخم پای درختان و از بین بردن علف هرز نیز میتوان تراكم آفات را برای سال آینده كاهش داد و از میزان خسارت كاست.

-    با روش جدید استفاده از سم مالاتیون و محلول هیدرولیزات نیز می توان از شیوع آفت جلوگیری کرد. این مواد سمی در داخل سطل هایی ریخته شده و به تنه درخت آلوده به مگس آویخته می شود كه به دلیل بوی خاص این مواد، مگس ها به سمت آن حركت می كنند و داخل سطل میافتند.

-    باكتري اسپينوزا روشي جديد براي مبارزه بيولوژيك عليه مگس زيتون

در راستاي مبارزه بيولوژيك عليه آفت مگس زيتون و توسعه زيتون روغني از روش باكتري اسپينوزا استفاده مي‌شود.

استفاده از باكتري اسپينوزا آخرين تكنيك براي مبارزه با مگس زيتون در امريكا و اروپا ذكر می باشد و اينكه حشراتي كه از اين باكتري تغذيه مي‌كنند دچار بيماري مي‌شوند.

 

کد مطلب: 1545

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر