کارگران همچنان در انتظار لطف دولت روحانی هستند

واگذاري سبد كالاي حمايتي به برخي اقشار كشور كه چندي پيش از سوي دولت اعلام و هم‌‌اكنون وارد تدوين مراحل عملياتي آن شده از همان روز اول با چالش های جدی مواجه شد.

کارگران همچنان در انتظار لطف دولت روحانی هستند

گیلان خبر : در آن روزها گفته مي‌شد  فقدان منابع اطلاعاتي از خانوارهاي كشور موجب شده كه اهداي اين سبدهاي كالايي با مشكلاتي روبه رو  شود .مشکلاتی که باعث شد  برخي اقشار واجد شرايط براي در اختيار داشتن اين سبد كالايي،  از دريافت آن محروم بمانند.

 این در حالی است که پیش از توزیع این سبد گفته مي‌شد ، كارگران،‌ دانشجویان متاهل، طلاب و خبرنگاران و هنرمندان هم به اقشار دریافت کننده سبد کالا اضافه شده‌اند اما در نهایت بیش از 4 ميليون كارگر از ليست دريافت سبد كالايي حذف شدند.

اين اتفاق در حالی رخ داد  كه بسياري از كارگران در شرايط اقتصادي فعلي انتظار داشتند، بتوانند به راحتي سبد كالايي دريافت كنند. 

به این ترتیب بود که مسايلي نظير نداشتن بيمه يا قرارداد موجب سنگ‌اندازي در اين ميان شد تا افراد فاقد بيمه يا قرارداد كه تا پيش از اين مشمول دريافت سبد كالايي بودند از ليست حذف  شوند. 

نكته اما اينجا بود كه با قرار گرفتن چنین  مسائلي در مسير واگذاري سبد كالايي، باز هم توزيع ناعادلانه كمك‌هاي دولت ميان اقشار فرودست اتفاق افتاد چرا كه در سال جاري هم دستمزد كارگران پايين‌تر از نرخ تورم بسته شد و وضعيت معيشتي كارگران در سال جاري را در مرحله بحراني قرار داد.

با این حال هر چند نامه نگاری های کارگران به وزیر کار و پیگیری های آنها حکایت از این داشت که کارگران به لیست سبد کالایی دولت اضافه شده اند اما نمايندگان گروه هاي کارگري مي‌گويند در حالي که يک هفته از آغاز ماه مبارک رمضان مي‌گذرد بسياري از کارگران همچنان از دريافت سبد کالاي رمضان محروم مانده‌اند.

این در حالی است که همه ساله در آستانه ماه مبارک رمضان اقلامي تحت عنوان ارزاق عمومي و سبد کالا از سوي دولت جهت رفاه حال کارکنان و کارمندان توزيع مي‌شود و هر سال هم بسياري از کارگران در اين زمينه مورد بي‌مهري قرار گرفته و از دريافت اين گونه خدمات و امکانات محروم‌ هستند

غالب کارگراني که جزو اقشار محروم و کم درآمد و طبقه ضعيف کارگري به شمار مي‌روند از دولت انتظار دارند تا به دليل کاهش قدرت خريد و مشکلات معيشتي آنها نيز از اين حمايت ها بهره‌مند شوند.

به این ترتیب حتی در ماه رمضان هم به کارگران سبد کالایی داده نشده تا لااقل سفره افطار آنها کوچک تر از سال قبل نشود.

فعالان کارگري تاکيد دارند که بايد نگاه هاي تبعيض‌آميز نسبت به کارگران حذف شود و کارمندان و کارگران را در چنين مواردي يکسان ببينند. 

اتفاقی که تا کنون رخ نداده و باید منتظر ماند و دید با توجه به قول های وزیر کار به کارگران بالاخره کمک های دولتی شامل حال کارگران هم خواهد شد یا خیر؟

کد مطلب: 1662

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر