وزیر جهاد کشاورزی خبر داد

پرداخت بدهی گندم‌کاران از طریق فروش اوراق مشارکت

وزیر جهاد کشاورزی محور اقتصاد مقاومتی در این وزارتخانه را بهره‌وری بیشتر محصولات عنوان کرد و گفت: بدهی دولت به گندم‌کاران از طریق فروش اوراق مشارکت در بورس پرداخت می‌شود.

پرداخت بدهی گندم‌کاران از طریق فروش اوراق مشارکت

گیلان خبر: محمد حجتی شامگاه چهارشنبه در جلسه توسعه کشاورزی استان کرمانشاه که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: آب در حوزه کشاورزی تجدیدپذیر بوده و امسال وضعیت بارندگی در اغلب مناطق کشورمان مناسب بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به لزوم استفاده صحیح از منابع آبی در بخش تولید محصولات کشاورزی، ادامه داد: بیشترین خیار گل‌خانه‌ای در کشور را کشاورزان استان یزد تولید می‌کنند که سالانه حدود 70 تا 80 میلی‌متر بارندگی در این منطقه رخ می‌دهد، بنابراین نباید فقط مناطق کم آب همچون بیرجند را مورد تأکید قرار داد و با استناد به کم آبی این منطقه بگوییم در کشور کم‌آبی داریم.

وی با تأکید بر وجود ظرفیت‌های بسیار در استان‌های مختلف کشورمان از جمله آب کافی، زمین حاصل‌خیز، نیروی انسانی توانمند، آب و هوای مطلوب و... به استعدادهای خدادادی در وجود انسان‌ها اشاره کرد و گفت: کارهایی تاکنون انجام گرفته که نشان‌دهنده این است مردم باور دارند می‌توان کار کرد و البته برای انجام هر کاری زحماتی نیز وجود دارد.

* ناتوانی من در پیگیری مشکلات موجب زحمت کشاورزان شده است/ همگام با توسعه تکنولوژی پیش نرفته‌ایم

حجتی با اشاره به اینکه نارسایی و ناتوانی من در پیگیری مشکلات کشاورزان موجب شده این افراد دچار زحمت شوند، تأکید کرد: خیلی کارها می‌توانیم انجام بدهیم و باید اکنون در این حوزه ورود پیدا کنیم که چه اقداماتی را می‌توانیم انجام بدهیم که اثربخش باشد و تاکنون انجام نگرفته است.

وی با بیان اینکه از قابلیت‌های علم و تکنولوژی استفاده نکرده‌ایم و همگام با توسعه تکنولوژی پیش نرفته‌ایم، خاطرنشان کرد: کشاورزان باید با شیوه‌های نوین و جدید درصدد بهره‌وری بیشتر در تولید محصولات کشاورزی و در نتیجه افزایش درآمد باشند.

وزیر جهاد کشاورزی از وجود بذرهای مقاوم به کم‌آبی که راندمان تولید را افزایش می‌دهد خبر داد و عنوان کرد: چندین سال قبل تفاهم‌نامه بین وزارت‌خانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو مبنی بر تخصیص آب به 800 هزار هکتار از اراضی منعقد شد که در حال حاضر صحبت از 447 هزار هکتار است و فعلاً 200 هزار هکتار از این فرصت بهره‌مند شده‌اند.

وی توجه به داشته‌های کشور را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: محور اقتصاد مقاومتی در وزارت جهاد کشاورزی بهره‌وری بیشتر محصولات بوده که از بذر شروع شده است که به‌عنوان مثال یک کشاورز در بوئین زهرا با استفاده از بذر مناسب و مالچ پلاستیک موفق شده ارتباط خورشید با رطوبت زمین را قطع کند و در نتیجه با مصرف 28 لیتر آب برای تولید هر کیلوگرم خربزه، 90 تن در هکتار تولید کرده است.

* تولید بذر هیربدی برای نخستین بار در کشور

حجتی از تولید بذر هیربدی برای نخستین بار در کشور توسط یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه جهاد کشاورزی خبر داد و بیان کرد: کشت نشایی و گل‌خانه‌ای در کاهش مصرف آب بسیار موثر است و دولت باید از کشاورزان حمایت کرده و تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات به‌کار می‌بندیم.

وی با اشاره به اتخاذ تصمیمات لازم برای چگونگی تأمین پرداخت مطالبات گندم کشاورزان، اظهار داشت: میزان پرداختی به کشاورزان افزایش چشمگیری داشته است و مقرر شد از طریق فروش اوراق مشارکت در بورس بدهی‌ها به کشاورزان پرداخت شود.

حجتی با بیان اینکه دولت به‌دنبال حل مشکلات بخش کشاورزی است، خطاب به یکی از حضار که تقاضای ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی توسط وزارت جهاد کشاورزی داشت، گفت: ما مسؤول ایجاد اشتغال در این حوزه نیستیم و این قشر باید با دریافت آموزش توانمند شده و در بخش‌های مختلف همچون تولید گیاهان دارویی وارد شوند و به عبارتی می‌توان گفت تا بیل به‌دست نگیریم، نان درنمی‌آید.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 18543

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر