مصرف آب در ایران بسیار بالاست

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو گفت: مردم به جای استفاده ۴۰ درصدی از منابع آبی ۷۰ درصد آب‌های زیرزمینی را مصرف کرده‌اند و امروز مراکز تحقیقاتی باید به کمک این منبع خدادای بیایند.

مصرف آب در ایران بسیار بالاست

گیلان خبر: علی اکبر مهاجری عصر امروز در جلسه  مدیران استانی آب منطقه‌ای گلستان اظهار داشت: مصرف آب در کشور بسیار بالاست و مصرف آب‌های زیر زمینی در حالی که باید 40 درصد باشد، به بالای 70 تا 80 درصد رسیده و با این مصرف بالا، آب‌های زیرزمینی دیگر جوابگوی نیاز آبی نیستند.

وی تصریح کرد: وزارت نیرو برای حفظ منابع آبی از دانشگاه‌های کشور خواسته ‌تا  با  طرح‌های علمی وپژوهش خود به کمک این وزارتخانه برای تامین  آب مورد نیاز بیایند.

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو افزود: در این بخش استفاده از دانش‌های روز و نوین بیشتر مدنظر وزارت نیرو است به همین علت طرح‌هائی که با این فناوری مجهز باشند بیشتر مورد استقبال هستند.

وی درباره ابلاغیه وزارت نیرو به تمامی دستگاه‌های  تابعه وزارت نیرو و شرکت‌ها مبنی بر اختصاص یک درصد از درآمدهای مالیشان برای کمک به  تحقیقات آبی این وزارتخانه‌ افزود: در کل کشورها طرحهای تحقیقاتی در حال انجام است که این طرحها به 3 دسته تقسیم می‌شوند.

مهاجری افزود: تعدادی طرح کلان که در سطح ملی در شورای ملی عطف مصوب شده‌اند ودر حال اجرا هستند که از جمله آنها 40 طرح برقی و 10 طرح آبی وزارت نیرو در شورای آموزش و پژوهش و تحقیقات و 5 طرح  وزارت نیرو را شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: حدود 50 طرح هم فناوری هستند که در شورای آموزش و تحقیقات مصوب و در حال اجرا داریم و طرح‌های تحقیقاتی که در محل  انجام تحقیق در حال انجام و با نیازهای در هر سطح تائید و اجرائی می‌شوند.

معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو همچنین در باره طرح سد نرماب گفت: در بازدید خود این سد را خوب و رو به رشد ارزیابی کردیم و این یک طرح موفق است که با کمک بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری غیردولتی در حال ساخت است.

وی تاکید کرد: این طرح بیش از 64درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم تا سال 97 به مرحله بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان هم در این همایش از بهره‌برداری از 38طرح عمرانی در استان خبر داد و افزود: این طرح‌ها با هزینه 19 میلیارد و 600 میلیون تومان در شهرستان های  استان  به بهره برداری می رسند.

علی نظری تاکید کرد: 2 طرح هم با هزینه 5 میلیارد و800 میلیون تومان در استان گلستان ساخت آن‌ها آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: لایروبی و دیواره‌سازی رودخانه‌ها، احداث مخزن، حفره چاه و آبندان‌های کشاورزی از مهم‌ترین طرح‌های قابل افتتاح در این  هفته آب منطقه‌ای استان است.


منبع: فرهنگ

 

کد مطلب: 18559

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر