با پول قاچاق کالا چه کارها می شود کرد؟

بلایی که قاچاق سر ایران می آورد / لطفا این اعداد و ارقام را جدی بگیرید؟

سالانه میلیاردها دلار کالا به کشور قاچاق می شود و علاوه بر ارزی که از ایران خارج می شود، دهها حوزه دیگر نیز تحت تاثیر آسیب های قاچاق کالا قرار می گیرند.

بلایی که قاچاق سر ایران می آورد / لطفا این اعداد و ارقام را جدی بگیرید؟

گیلان خبر: شاید باورش سخت باشد که در یک سال رقم قاچاق کالا با فروش نفت برابری کرده است. به طور کلی به چه کالایی، قاچاق گفته می شود. قانون در این باره چه می گوید؟ در ماده 29 قانون امور گمرکی می خوانیم: وارد کردن کالا به کشور یا خارج کردن کالا از کشور به ترتیب غیرمجاز مگر آنکه کالای مزبور در موقع ورود یا صدور ممنوع یا غیر مجاز یا مجاز مشروط نبوده و از حق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض بخشوده باشد.

اما در تعریف کالای قاچاق بحث خروج کالا نیز مطرح است، مانند خارج کردن بدون مجوز سوخت از مرزهای کشور که حجم بالایی را به خود اختصاص می دهد. در این میان با توجه به پنهانی بودن و دور زدن مبادی قانونی برای ورود کالا، میزان دقیق عدد مالی قاچاق کالا مشخص نیست اما با بررسی بازارها، عرضه و تقاضای کالا و مصرف کالا در کشور، اعداد تقریبی از سوی مقامات و مراجع نظارتی ارائه می شود.

بررسی اظهارات مقامات و آمار ارائه شده چند دستگاه نظارتی، بیانگر رقمی قابل توجه از حجم کالاهای قاچاق در ایران است. حبیب‌الله حقیقی، رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در سال ۱۳۹۲ حجم قاچاق کالا در ایران ۲۰ میلیارد دلار برآورد کرده بود.  در طول سه دهه اخیر نیز میزان قاچاق کالا 16 برابر شده است. محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مجلس و نائب رئیس کمیسیون ویژه تولید ملی در اظهار نظری در سال 1394، میزان قاچاق کالا در ایران را معادل 20 تا 25 میلیارد دلار و معادل فروش نفت دانسته بود. علیرضا جمشید، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در اولین نشست خبری خود در سال 95، درباره میزان عددی قاچاق کالا عنوان داشته بود: "متاسفانه طبق آمارهای رسمی در سال 93، حدود 20 میلیارد دلار قاچاق در کشور داشته ایم که این موضوع خسارت به تولید ملی محسوب می‌شود."

قاچاق کالا در ایران در سال ۱۳۹۴ به گزارش رئیس سازمان تعزیرات حکومتی بر این اساس بوده است:در مجموع حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار،گوشی موبایل ۳ میلیارد دلار، البسه و پارچه ۲/۷ میلیارد دلار، لوازم خانگی ۲ میلیارد دلار، لوازم آرایشی ۱/۱ میلیارد دلار، هشتاد هزار قلم کالا و تجهیزات پزشکی.

اما بر اساس محاسبه رسمی حجم قاچاق کالا که توسط کاگروه برآورد حجم کالای قاچاق صورت گرفته، طی سال‌های 1378 و 1392 تا 1394، حجم کل قاچاق کشور در سال 94 هزینه‌ای معادل 15.5 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال 93 که این میزان معادل 19.8 میلیارد دلار بوده کاهشی 4.3 میلیارد دلاری نشان می‌دهد.

در این میان  قاسم خورشیدی در خرداد ماه 1395، گفت: حجم قاچاق کالا با ۱۰ میلیارد دلار کاهش از ۲۵ میلیارد دلار در سال ۹۲ به حدود ۱۵ میلیارد دلار در سال ۹۴ رسید.

همانگونه که ملاحظه می شود، اعداد و ارقامی که به کالای قاچاق اختصاص یافته، از سوی هر مسئول یا دستگاه نظارتی، متفاوت عنوان می شود اما برای بررسی خسارت های قاچاق و درک بیشتر این واقعیت کمترین عدد ارائه شده یعنی همان 15 میلیارد را در نظر می گیریم.

براساس نرخ روز دلار یعنی 3500 تومان، و حجم 15000000000 میلیارد دلاری قاچاق، عدد به تومان 52500000000000 به دست می آید. پنجاه و دو هزار و پانصد میلیارد تومان، میزان قاچاقای است که در سال 1394 در کشور صورت گرفته است و این میزان حداقل عدد ارائه شده از سوی مسئولان و دستگاه های نظارتی است که بی تردید با بررسی های دقیق تر و ارائه آمار واقعی تر، این عدد بالاتر نیز می رود، ولی همانگونه که گفته شد، تنها به آمار قاچاق در سال 94 و کمترین عدد ارائه شده بسنده می شود. خوب با این میزان پول قاچاق که هر ساله از کشور خارج می شود و صرف خرید و واردات غیرقانونی کالاهای خارجی می شود، چه خساراتی به کشور وارد می شود و این میزان از پول گره گشایی چه مشکلاتی از کشور می تواند باشد.

- میزان قاچاق کالا بیشتر از بودجه عمرانی ایران در سال 1395

در قانون بودجه سال 95 کل کشور، بودجه عمرانی 41 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. این رقم در سال 1394، 47 هزار میلیارد و در سال 93 نیز 43 هزار میلیارد بود. بنابراین حجم کالای قاچاق یعنی 5/52 هزار میلیارد تومان، 5/11 هزار میلیارد تومان بیش از بودجه عمرانی ایران در سال جاری است و 5/7 هزار میلیارد تومان بیش از بودجه عمرانی در سال 1394 بود.

یعنی پولی که برای پروژه های عمرانی و آبادانی کشوری به وسعت ایران توسط دولت و مجلس اختصاص داده می شود، هزاران میلیارد تومان کمتر از پول قاچاق کالا به ایران است. بنابراین می توان در نظر گرفت در طول چند دهه اخیر و میزان قاچاق کالایی که به کشور شده، چه تعداد پروژه های عمرانی می شد به بهره برداری برسند و حتی یک پروژه نیز بر روی زمین نمی ماند.

- با 5/52 هزار میلیارد تومان چند شغل ایجاد می شود؟

همچون سایر آمارها، عددی که برای ایجاد یک شغل در ایران در نظر گرفته می شود، از سوی کارشناسان و مسئولان، متفاوت هستند. به نحوی که برخی از 50 میلیون تومان و عده ای از 500 میلیون تومان برای ایجاد یک شغل می گویند. البته این اعداد حداقل و حداکثر می باشند و سایر برآوردها عددی بین 100 تا 300 میلیون تومان است. ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در اظهارنظری در سال 94 هزینه ایجاد شغل در بنگاه‌های میانی را ۵۰۰ میلیون تومان و بنگاه‌های کوچک ۱۰۰ میلیون تومان و مشاغل خانگی را ۲۰میلیون تومان دانست.  

کارشناسان می‌گویند در گذشته به طور متوسط با ۷۰ میلیون تومان امکان ایجاد یک شغل و با ۱۲۰ میلیون تومان امکان ایجاد یک شغل خوب و پایدار وجود داشت، ولی امروزه برای ایجاد شغل در بخشهای مختلف باید ارقام متفاوتی هزینه کرد، به نحوی که پیش‌بینی می‌شود حداقل ۱۵۰ میلیون تومان و حداکثر ۴۰۰ میلیون تومان برای ایجاد یک شغل نیاز باشد. سیدحمید کلانتری  - معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - می‌گوید هزینه ایجاد شغل در بخش خصوصی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است، در حالی که این هزینه در تعاونی‌ها بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

باید این را نیز عنوان کرد که در سال 1394 تنها 4 هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال اختصاص یافته بود که این رقم با توجه به بیکاری 5 میلیون نفری جمعیت کشور پاسخگوی یک درصد از آنها نیز نیست.

 به هر حال هزینه ایجاد یک شغل اگر 50 میلیون تومان در نظر بگیریم، با 52/5 هزار میلیارد تومان می توان یک میلیون وپنجاه هزار شغل ایجاد کرد! اگر هر شغل را 100 میلیون در نظرگرفته شود، پانصد هزار و بیست و پنج هزار شغل با پول قاچاق ایجاد می شود. حال اگر به طور میانگین هزینه ایجاد یک شغل را 200 میلیون تومان باشد، 262500 شغل نسبتا خوب و پایدار برای بیکاران ایرانی ایجاد می شود. می توان اذعان کرد پس یک دوره 10 ساله و با اختصاص یافتن پول قاچاق کالا به اشتغال زایی، بیکاری در ایران از بین خواهد رفت.

- قاچاق کالا مسبب اصلی نابودی صنایع

اما یکی از مهم ترین مسائل مربوط به قاچاق کالا به کشور، نابودی صنایعی است که به واسطه ورود کالاهای قاچاق مسیر نابودی را طی می کنند. همانگونه که عنوان شد، عمده ترین کالاهایی که به ایران وارد می شوند، مصرفی هستند و مشابه آنها در کشور توسط صنایع و کارگاه ها تولید می شود یا می شد!

به گفته رئیس انجمن تولید‌کنندگان لوازم خانگی، واردات رسمی لوازم خانگی سالانه ۴۵۰ میلیون دلار است؛ در حالی که آمار شرکت‌های بازرسی فروش ۵ میلیارد دلاری لوازم خانگی خارجی دربازار ایران را نشان می‌دهد که عمده آن قاچاق است. ،‌ بیش از ۵۰۰ واحد صنعتی فعال در زمینه لوازم خانگی با ظرفیت ناقص ۲۰ تا ۶۰ درصد در حال تولید هستند. همچنین به خاطر شرایط موجود ۱۰۰ واحد تولید لوازم خانگی در کشور هم تعطیل شده که ارج نیز به آنها پیوسته است.

کارخانه ای مانند ارج که تعطیل شد، برندی معتبر در لوازم خانگی بود که عمری 80 ساله داشت. این  برند به خاطر مدیریت دولتی، واردات بی رویه و قاچاق نابود شد و این مسیری است که بسیاری از برندهای معتبری قدیمی لوازم خانگی در حال طی کردن آن هستند. اما برای اینکه کارخانه ای به عظمت ارج بار دیگر اوج بگیرد نیاز به سرمایه گذاری و نقدینگی است. اگر هزینه نوسازی و استقرار دستگاه های جدید را برای کارخانه ای مانند ارج همچون احداث کارخانه جدید در نظر بگیریم، در بهترین حالت، 500 میلیارد تومان به آن اختصاص می یابد. ارج در اوج فعالیت های خود با 2300 نفر مشغول به تولید لوازم خانگی بود.

با توجه به رقم قاچاق 5/52 هزار میلیارد تومانی قاچاق کالا، با این پول می توان 105 کارخانه بزرگ لوازم خانگی را مانند ارج بار دیگر در خط تولید قرار داد و یا بازسازی کرد و 241500 نفر را مشغول به کار ساخت.

- با پول قاچاق کالا چند ماه می توان یارانه نقدی داد

هر ماه دولت جمهوری اسلامی مکلف است تا مبلغ 45500 هزارتومان، به هر ایرانی یارانه نقدی اعطا کند. پرداخت یارانه نقدی به متقاضیانی که با وجود ثبت نام مجدد سال 93همچنان حدود 76 میلیون نفر را تشکیل می ‌دهند ماهانه نزدیک به 3500 میلیارد تومان و سالانه رقمی بالغ بر 42 هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه بر جای می گذارد.

بنابراین با در نظرگرفتن پرداخت ماهیانه 3500 میلیارد به 76 میلیون ایرانی، با پول قاچاق کالا تا 15 ماه می توان به کل مردم ایران یارانه 45500 هزار تومانی پرداخت کرد. با تقسیم پول قاچاق میان 80 میلیون ایرانی، به هر یک از آنها مبلغ 656250 هزار تومان می رسد.

- چند تخت بیمارستانی می توان احداث کرد؟

بر اساس اظهارات مقامات وزارت ارشاد و قائم مقام این وزارت خانه، کشور با کمبود 105 هزار تخت بیمارستانی روبه رو است. وزیر بهداشت نیز از کمبود 100 هزار تختی گفته است.

مشاور وزیر بهداشت دکتر محمدرضا نوروزی در آستانه برگزاری اولین نمایشگاه بیمارستان سازی در کشور گفته بود: بیمارستان سازی در کشور هزینه های بسیاری داشته و تخمین ها نشان می دهد که برای هر تخت بیمارستانی در حدود ۵۰۰ میلیون تومان و در بعضی شهرهای بزرگ چون هزینه زمین بالاست، تا یک میلیارد تومان هزینه دارد. یعنی برای ساخت یک بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی می بایست ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شود.

بنابراین با صرف پولی که هزینه قاچاق کالا می شود، اگر هزینه احداث هر تخت را 500 میلیون در نظر بگیریم، کل نیاز کشور در این زمینه برطرف می شود و 105 هزار تخت می توان احداث کرد و درصورتیکه بالاترین رقم احداث تخت یعنی یک میلیارد را محاسبه کنیم، 52500 تخت بیمارستانی یعنی نیمی از نیاز ایران رفع می شود.

 همانگونه که ملاحظه می شود، پول هایی که صرف واردات کالای قاچاق به کشور می شود، به طور مستقیم ضربات سنگینی را بر بخش های تولیدی و مولد وارد می سازد و باعث تعطیلی صنایع و کارخانه های کوچک و بزرگ می گردد. از سوی دیگر درصورتیکه کسانی با صرف میلیاردها تومان دست به قاچاق می زنند این مبلغ را هزینه نیازهای ضروری کشور سازند می توانند آبادی ایران را به مدت کوتاهی رقم زنند. از این رو قاچاق به صورت مستقیم و غیرمستقیم تبعاتی بر بخش های مختلف کشور دارد و می توان با سرمایه گذاری و کاهش ریسک سرمایه گذاری در ایران، مشوق هایی برای تغییر جهت پول قاچاق به سمت تولید و سرمایه گذاری ایجاد کرد.


منبع: فرهنگ

 

کد مطلب: 18837