داشتن یک دستگاه خودروی شخصی چقدر برایتان تمام می‌شود؟

آیا با یک دستگاه سدان کوچک حال می‌کنید یا شاسی‌بلندها را ترجیح می‌دهید؟ خودروتان صفر یا دست دوم است؟ هریک از این عوامل می‌تواند هزینه‌های سالانه خودروتان را تغییر دهد.

داشتن یک دستگاه خودروی شخصی چقدر برایتان تمام می‌شود؟

گیلان خبر : تا به حال فکر کرده‌اید چه بخشی از درآمد ماهانه‌تان صرف داشتن خودروی شخصی می‌شود؟ یا بهتر بگوییم چطور خودروی مورد علاقه‌تان می‌تواند بودجه ماهانه شما را ببلعد؟

فرض کنیم چیزی حدود 24هزار کیلومتر در سال (به طور متوسط 80 کیلومتر در روز، با این فرض که روزهای تعطیل در منزل استراحت می‌کنید) باید برای رسیدن به محل کارتان و برگشت از آن رانندگی کنید. اگر این مسیر را با یک سدان متوسط مانند تویوتا کمری یا فورد فیوژن طی کنید، سالانه باید رقم قابل‌توجهی را صرف تهیه سوخت، هزینه‌های تعمیرات و نگهداری، تعویض تایر، بیمه خودرو، استهلاک آن و مواردی مشابه بکنید.

کلوپ شناخته‌شده AAA محاسبه این هزینه‌ها و اعداد و ارقام را به عهده گرفته است. بررسی‌های کارشناسان AAA در سال 2013 / 1392  نشان می‌دهد راندن یک دستگاه سدان متوسط در ایالات متحده، ماهانه 760 دلار خرج روی دست صاحبانش گذاشته است. این کلوپ مبنا را بر خرید خودروی نو گذاشته است.

این رقم هنوز هم می‌تواند بیشتر و بیشتر شود. تبدیل سدان متوسط به یک شاسی‌بلند برای حرکت در ترافیک شهری و رسیدن به محل کار می‌تواند هزینه‌ها را به طور متوسط 30 درصد افزایش دهد. البته این هم پایان ماجرا نیست. مطمئنا راننده‌ها به سراغ کارواش می‌روند و گاهی باید قبض پارکینگ پرداخت کنند. محاسبات AAA نشان می‌دهد این هزینه‌ها در مجموع می‌توانند معادل هزینه‌های جاری یک خودرو در 15 روز از سال باشد.

بخش دیگری از هزینه‌های داشتن خودروی شخصی که اغلب به چشم نمی‌آید، به ارزش هر متر از پارکینگ خانه برمی‌گردد. اگر خودروی شخصی نداشته باشید می‌توانید این مبلغ را به مجموع رهن سالانه خانه خود اضافه کنید.

هزینه‌ها دارد سر به فلک می‌کشد؛ اما هنوز برای افرادی که هر روز صبح تا رسیدن به محل کار خود رانندگی می‌کنند، صورت‌حساب‌های دیگری باقی‌مانده است. یکی از آنها که در محاسبات AAA منظور نشده، ارزش ریالی زمانی است که روزانه در ترافیک صبحگاهی (و گاهی عصرگاهی) تلف می‌شود. برای به دست آوردن آن کافی است ارزش ریالی هر دقیقه از زمانی را که در اختیار دارید در دقیقه‌هایی که هر روز در ترافیک تلف می‌شوند، ضرب کنید. عدد به دست آمده اگر در روزهای کاری سال ضرب شود، می‌تواند تخمینی از ضرر مالی گرفتار شدن در ترافیک روزانه را به شما نشان بدهد.

راهکارهایی برای کاهش هزینه‌های جاری خودرو

1- بزرگ‌تر و گران‌تر از نیازتان نخرید
پیش از خرید خودرو، یک چشم‌انداز مالی چند ساله تعریف کنید. یادتان باشد هزینه سالانه نگهداری از سدان‌های کوچک به مراتب کمتر از سدان‌های متوسط و بزرگ است. این موضوع در مقایسه سدان‌ها با خودروهای شاسی‌بلند نیز صادق است و می‌تواند در یک بازه 5 ساله بیشتر از تفاوت قیمتی باشد که میان این خودروها وجود دارد.

2- خودروی صفر نخرید
استهلاک خودرو و کاهش ارزش آن مخصوصا در سال‌های نخست می‌تواند دلیل قانع‌کننده‌ای برای خرید خودروهای دست دوم باشد. در میان این خودروها هوندا آکورد و تویوتا کمری که کمتر از سایر نمونه‌ها ارزش خود را از دست می‌دهند، انتخاب‌های بهتری خواهند بود.

3- دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید
خودروهای امروزی اغلب پس از چندین سال حرکت نیز نیازی به تعمیرات اساسی ندارند؛ اما باید حواستان به تعمیرات و نگهداری پیش‌بینی شده باشد. خودرویتان نیازی به زیاده‌روی در تعویض روغن و بازدید از موتور ندارد؛ اما نمی‌توانید سرویس‌های زمان‌بندی شده مورد نیاز آن را فراموش کنید.

4- هزینه سالانه بیمه خودرو را برآورد کنید
بهتر است قبل از خرید خودرو از هزینه سالانه بیمه آن آگاه شوید و با علم به مجموع هزینه‌ها خرید خود را انجام دهید. باورش سخت است؛ اما بررسی‌های AAA نشان می‌دهد هزینه بیمه سالانه محصولات مرسدس بنز (چون رانندگان با احتیاط بیشتری آنها را می‌رانند) از بسیاری از سدان‌های متوسط کمتر است.

کد مطلب: 2010

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر