انتقاد کشاورزان مازندرانی از سیاست‌های ضدحمایتی

شوی تبلیغاتی دولت با طعم برنج ایرانی

سریال تکراری بی‌مهری دولت به کشاورزان قسمت آخر ندارد و شاهد شوی تبلیغاتی دولت این‌بار با طعم برنج مازندرانی هستیم که طومار حمایت هزاران کشاورز مازندرانی از سیاست‌های دولت از این دست اقدامات به‌شمار می‌رود.

شوی تبلیغاتی دولت با طعم برنج ایرانی

گیلان خبر: این روزها بحث واردات بی‌رویه برنج به کشور مانند سال‌های گذشته به دغدغه تکراری کشاورزان مازندرانی تبدیل شده است و اخبار ضد و نقیضی در این‌باره به‌گوش می‌رسد.

روزی خبر از ابراز تمایل رئیس‌جمهور ایران به واردات برنج تایلندی به کشور به‌گوش می‌رسد و روزی هم خبر از اعلام حمایت کشاورزان مازندرانی از سیاست‌های دولت در کنترل واردات برنج می‌دهند و یک‌روزی هم فلاح جلودار استاندار مازندران فروش برنج خارجی در استان را تخلف می‌نامد.

مهرماه سال جاری با سفر رئیس جمهوری ایران به تایلند خبرهایی مبنی بر ابراز تمایل دولت به واردات برنج تایلندی در رسانه‌ها و فضای مجازی انعکاس پیدا کرد که موجب انتقادات بسیاری از سوی کشاورزان و ائمه جمعه کشور شد.

بسیاری از کشاورزان مازندرانی نسبت به سیاست‌های دولت در واردات برنج به کشور در زمان فروش برنج‌های تولید داخل گلایه‌مند و خواستار تجدید نظر دولت در این زمینه شدند.

* انتقاد مصرف‌کنندگان به واردات برنج نامرغوب

طبق گفته‌های مردم کیفیت برنج تایلندی به تناسب پایین‌تر از برنج‌های پاکستانی است و حتی قابل قیاس با کیفیت و مرغوبیت برنج ایرانی نیست و این مسأله اعتراض مردم و کشاورزان را در بر داشته است.

کشاورزان و شالیکاران مازندرانی در پی توافق اخیر رئیس جمهور ایران و تایلند مبنی بر واردات چندین هزار تن برنج تایلندی به کشور از مشکلات کاشت برنج، قیمت بالای سموم، فروش برنج‌های تولید شده و وضعیت سخت معیشتی خود گلایه کردند.

دولت تدبیر و امید بارها سخن از حمایت تولیدکنندگان داخلی زبان به میان آورده است اما در میدان عمل شعارش نصیب کشاورزان ایرانی و حمایتش نصیب تولید کنندگان خارجی شده است.

نکته قابل توجه در اظهارنظرهای ضد و نقیض درباره واردات برنج و یا ممنوع بودن آن در استان این است که گفته‌های مسؤولان با شواهد موجود در بازارهای مصرف تفاوت‌های بسیاری دارد و حتی کشاورزان از این سیاست‌های دوگانه دولت و استانداری مازندران گلایه‌مند هستند.

* وقتی هشدارهای استاندار مازندران بی‌اثر بود

این روزها برنج‌های خارجی در سطح ساری و شهرهای مازندران به‌صورت انبوه و در کیسه‌های بسته‌بندی شده به‌فروش می‌رسد و این در حالی است که ربیع فلاح استاندار مازندران چندی پیش در اظهاراتی چندین باره، فروش برنج خارجی در بازارهای استان را قاچاق عنوان کرد و گفت: با متخلفان برخورد می‌شود.

برخلاف اظهارات و هشدارهای استاندار مازندران، برنج‌های خارجی در بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای استان و مغازه‌ها به وفور به‌فروش می‌رسد و حتی تابلوهای فروش برنج‌های خارجی با قیمت‌های بسیار پایین در معابر اصلی مرکز استان خودنمایی می‌کند.

نکته قابل توجه در فروش برنج‌های خارجی این است که بعضی از شرکت‌های تعاونی دولتی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سطح شهرستان ساری اقدام به تبلیغات گسترده و فروش برنج خارجی می‌کنند که این مسأله کاملاً مغایر دستورات و هشدارهای استاندار مازندران است.

* تخصص در شعار دادن

حال باید دید با وجود نقض هشدارهای استاندار مازندران درباره واردات و فروش برنج‌های خارجی در استان، عکس‌العمل استانداری مازندران و شخص ربیع فلاح در این‌باره چیست؟

شواهد نشان می‌دهد که ظاهراً برای هشدارها و دستورات ابزارهای لازم وجود ندارد و سازوکارهای مشخصی برای برخورد با متخلفان تعیین نکرده و تنها به بیان هشدار اکتفا کرده است.

کاش مسؤولان برای سخنان خود ساز و کارهای اجرایی تعیین و از هشدارهای بی‌اثر پرهیز کنند تا به شعور شالیکاران توهین نشود.

* شوی تبلیغاتی دولت با طعم برنج مازندرانی

مسأله دیگری که این روزها بسیاری از رسانه‌ها و شالیکاران را انگشت به‌دهان گذاشته، خبر حمایت هزاران کشاورز مازندرانی از سیاست‌های دولت در زمینه کنترل واردات برنج است که به اذعان پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در قالب طومار از سوی شالیکاران مازندرانی امضا شده است.

شالیکاران مازندرانی که پیش از این نسبت به ابراز رضایت کشاورزان مازندرانی از قیمت مرکبات به رئیس جمهوری گلایه‌مند بودند، این‌بار از این نامه انتقاد و بسیاری از آنها نسبت به این نامه اظهار بی‌اطلاعی کردند.

یک کشاورز مازندرانی در واکنش به طومار حمایت هزاران کشاورز مازندرانی از سیاست‌های دولت در زمینه کنترل واردات برنج به خبرنگار فارس در ساری گفت: نامه قدردانی هزاران کشاورز مازندرانی به رئیس جمهور کاملاً مبهم بوده و در آن اشاره نشده است که کشاورزان کدام روستا این نامه را امضا کردند.

* نامه انتقاد کشاورزان مازندرانی از دولت باشد امضا می‌کنم

مسعود معافی با بیان اینکه اگر این نامه را نزد بنده می‌آوردن هیچگاه امضا نمی‌کردم بلکه انتقاد می‌کردم، اظهار کرد: اگر نامه انتقاد کشاورزان مازندرانی از سیاست‌گذاری‌های دولت درباره واردات برنج وجود داشته باشد بنده با کمال میل آن را امضا می‌کنم.

وی با بیان اینکه اگر نامه انتقادی نسبت به این سیاست‌های دولت درباره واردات بی‌رویه برنج تهیه شود قطعاً چندین برابر نامه قدردانی امضا خواهد داشت، افزود: اگر کشاورزان نسبت به سیاست‌های دولت در حوزه کشاورزی رضایت داشتند، آمار تغییر کاربری تا به این اندازه زیاد نبوده است.

* فروش زمین‌های شالیزاری نشانه نارضایتی است

یکی دیگر از کشاورزان مازندران اظهار کرد: برنج هیچ‌گاه قیمت واقعی نداشته و همیشه سود اصلی فروش برنج به جیب دلالان و واسطه‌ها رفته است.

داود قلیان با بیان اینکه هزینه‌های تولید برنج همه ساله در حال افزایش است اما افزایش قیمت برنج فقط سطحی بوده و سود حاصل آن به‌نفع دلالان می‌شود، افزود: اداره امور آب همه ساله قیمت آب‌بها را افزایش می‌دهد و هیچ نهاد نظارتی وجود ندارد جلوی افزایش نجومی قیمت آب‌بها را بگیرد.

وی با انتقاد بحث حمایت هزاران کشاورز مازندرانی از سیاست‌های دولت در زمینه کنترل واردات برنج، عنوان کرد: کشاورزان از نارضایتی قیمت برنج به‌دنبال فروش زمین‌های شالیزاری خود هستند و رضایتی از این سیاست‌ها وجود ندارد.

این کشاورز در پایان گفت: مسؤولان باید پاسخگو باشند که این نامه‌ها توسط کشاورزان کدام روستاهای استان امضا شد تا شبهه‌ای ایجاد نشود.

به‌نظر می‌رسد سریال تکراری بی‌مهری دولت تدبیر و امید به کشاورزان قسمت آخر ندارد و هرچه به‌سمت جلو پیش می‌رویم شاهد شوی تبلیغاتی دولت این‌بار با طعم برنج مازندرانی هستیم که طومارهایی مانند حمایت هزاران کشاورز مازندرانی از سیاست‌های دولت در زمینه کنترل واردات برنج از این دست اقدامات به‌شمار می‌رود.


منبع: فارس

کد مطلب: 20368

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر