وام 5 میلیونی برای تولید برق در منازل

معاون وزیر نیرو با تشریح سیاست‌های تشویقی خرید و تولید برق با بیان اینکه هزینه مصرف گازوئیل مولدهای دیزلی مشترکان توسط دولت پرداخت می‌شود، از پرداخت وام 4.5 تا 5 میلیون تومانی برای تولید برق خورشیدی در منازل خبر داد.

وام 5 میلیونی برای تولید برق در منازل

گیلان خبر : هوشنگ فلاحتیان در تشریح جزئیات سیاست‌های تشویقی برای مشترکان خودکفا و خودتامین برق کشور، گفت: تعدادی از اماکن کشور همچون بیمارستان‌ها، ساختمان‌های اداری و کارخانه‌ها به مولدهای دیزلی مجهز هستند که این مولدها در طراحی اولیه ساختمان‌ها ایجاد شده است و مسئولیت تامین برق آنها را در مواردی که شبکه سراسری برق دچار وقفه می‌شود، برای تامین انرژی موردنیاز آن اماکن برعهده می‌گیرد.

معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه وزارت نیرو برای استفاده از این مولدها به‌منظور کمک به شبکه سراسری برق برنامه‌ریزی انجام داده است، تصریح کرد: از این رو تمام هزینه گاز دیزل ژنراتورهای گازسوز به‌ازای هر کیلووات ساعت 0.25 مترمکعب به‌صورت کامل پرداخت می‌شود و مولدهایی که با سوخت گازوئیل به تولید برق اقدام می‌کنند، وزارت نیرو به‌ازای هر کیلووات ساعت 0.4 لیتر هزینه سوخت را تقبل می‌کند.

این مقام مسئول افزود: چنانچه صاحبان مولدهای دیزلی از این مولدها برای تولید برق در تابستان با هماهنگی مرکز کنترل شرکت‌های توزیع برق استفاده کنند، هزینه سوخت با هر نرخی که در اختیار آنها قرار بگیرد، ما آن هزینه‌ها را پرداخت می‌کنیم؛ این بدین معنی است که بهای سوخت مصرفی این مولدها برعهده وزارت نیرو است و در عین حال، تولید برقی که توسط این مولدها صورت می‌گیرد، بر این اساس بهای آن با بهای انرژی مصرفی آنها تهاتر می‌شود.

فلاحتیان با بیان اینکه صاحبان مولدهای دیزلی با به‌کارگیری مولدهای خود از دو بخش منتفع می‌شوند، اظهارداشت: پول سوخت مولدها به‌صورت کامل پرداخت می‌شود و برق تولیدی توسط این مولدها از آنها نیز خریداری می‌شود و هزینه برق مصرفی آنها را با بهای تولید برق تهاتر می‌کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با یادآوری اینکه همه اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای مولدهای دیزلی هستند، در فصل تابستان با به‌کارگیری مولدهای خود افزون‌بر ایجاد درآمد، می‌توانند هزینه‌های برق مصرفی خود را به‌شدت کاهش دهند، تاکید کرد: همه مشترکانی که از پنل‌های خورشیدی برای تولید برق خود استفاده کنند، به‌ازای هر کیلووات ساعت حدود 4.5 تا پنج میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می‌کنند.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: اگر برق تولیدی ازطریق پنل را به شبکه سراسری بفروشند، به ‌ازای هر کیلووات ساعت حدود 444 تومان به آنان پرداخت می شود.

کد مطلب: 2075

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر