ارائه یک آمار عجیب /ورود ۷ میلیون متقاضی جدید به بازار کار طی امسال

درحالی وزیرکار تا چندی پیش از ورود ۵ نفر در هر دقیقه به بازار کار خبر می داد که شب گذشته از ورود هر دقیقه ۱۴نفره متقاضی جدید به بازار کار خبر داده است که با این حساب پیش بینی می شود، طی یک سال بیش از ۷ میلیون نفر به بازار کار اضافه می شوند.

ارائه یک آمار عجیب /ورود ۷ میلیون متقاضی جدید به بازار کار طی امسال

گیلان خبر: علی ربیعی، وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی شب گذشته در برنامه نگاه یک با بیان اینکه پارسال هر دقیقه 5 نفر و امسال هر دقیقه 14 نفر به میزان متقاضیان کار اضافه شدند گفت: کارنامه دولت در ایجاد اشتغال ناموفق نبود.در سال 84 ، سالی 80 هزار نفر وارد بازار کار می شدند و تا سال 91 به طور متوسط حدود 5 میلیون نفر را وارد دانشگاه کردیم بنابراین آن ها با تأخیر در این دوره وارد بازار کار می شوند.

در حالی روند بیکاری رو به صعود است که دولت عدم برنامه ریزی خود را نمی پذیرد و با گذشت 3 سال و اندی از فعالیت خود همچنان تقصیر را به گردن دولت قبل می اندازد و بیکاران موجود را هم جامانده از دولت قبل می پندارد.

در حالی در گذشته پیش‌بینی می‌شد که بحران بیکاری تا سال 94 ادامه یابد اما می‌بینیم که کم‌کاری‌ها و سیاست گذاری‌های تبلیغاتی دولت به جای اقدام واقعی برای حل معضل بیکاری جوانان باعث شده تا روند بیکاری در کشور همچنان بحرانی بماند.

با وجود اینکه دولتی‌ها هر روز خبر از ایجاد اشتغال میلیونی می‌دهند گزارش‌های مرکز آمار حاکی از این است که چنین آماری واقعیت ندارد و برنامه‌های اشتغالزایی دولت‌ها نتوانسته تأثیر مثبتی به‌روی بیکاری بگذارد.

* هر دقیقه 14 نفر و هر ساعت 840 نفر بیکار می‌شوند

تنها برداشت از اظهارات وزیر کار بیانگر عمق فاجعه و بحران بیکاری است. اگر به‌گفته ربیعی هر دقیقه 14 نفر در کشور در جستجوی شغل باشند و به تعداد بیکاران افزوده شوند، بنابراین در هر ساعت 840 نفر، هر روز 20هزار و 160 نفر، هر هفته 141هزار و 120 نفر، هر ماه 604هزارو 800 نفر و خلاصه اینکه هر سال7 میلیون و 257هزار و 600 نفر جوینده کار به کشور خواهیم داشت. البته صحت این آمار هم محل شک و تردید است که کارشناسان باید توضیح دهند.

اصلاح مقررات دست و پاگیر از تولید و تجارت کشور، جذب سرمایه گذاری های خارجی، تحریک بخش خصوصی به توسعه فعالیت های سرمایه گذاری، واگذاری تصدی گری ها به بخش خصوصی، حذف قوانین مزاحم در مسیر سرمایه گذاری و اشتغال زایی، تشویق های مالیاتی و بیمه ای از کارآفرینان و کارفرمایان، پرداخت سهم یارانه تولید  پس از اجرای  هدفمندی یارانه ها، تلاش برای بهبود مناسبات سیاسی کشور و رفع تحریم ها و همچنین سیاست گذاری های درست و دائمی به جای اجرای برنامه های مقطعی و ضربتی اشتغالی؛ از مسائلی است که دولت ها بدون حل آنها در صدد ایجاد اشتغال جدید از طریق تزریق منابع بانکی بوده و هستند.

در هر صورت در حال حاضر بیکاری معضل اصلی کشور است. مقامات دولتی در جهت حل این معضل بارها هشدارهایی را داده و راه کارهایی را ارائه کرده اند . در حال حاضر بیش از یک میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی و مجموعاً بیش از3 میلیون بیکار در کشور وجود دارد.  از سوی دیگر بارها اعلام شده است که حدود 4میلیون و 500 بیکار فارغ التحصیل بیکار آماده ورود به بازار کار هستند.


منبع: تسنیم

کد مطلب: 21810

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر