فرش گیلان کی از دار بی مهری پایین آورده می شود؟ !

آنگونه که باید ازظرفیت منطقه آزادتجاری–صنعتی انزلی و بازارهای کشورهای حاشیه خزربرای بازاریابی فرش گیلان استفاده نشده است

فرش گیلان کی از دار بی مهری پایین آورده می شود؟ !

گیلان خبر: از دیرباز هنر فرش وفرش بافی با انگشتان گیلانیان بویژه ساکنان مناطق کوهستانی عجین بوده و در کنار هنرهای دستی دیگر از جمله گلیم و  جاجیم رونق داشته است. هنری که در عصرصفوی در گیلان جان تازه ای گرفت. امااین صنعت که آمیزه ای از ذوق وهنر ایرانی است سالهاست که درگیلان با بی مهری مواجه شده است. ظرفیت بی نام ونشانی که سالهاست گوشه کارگاههای کوچک و بزرگ،  بر دار بی مهری، خاک می خورد.

بررسی ها نشان می دهد، نداشتن بــِرَند،طرح ونقش مشخص، نبود مواد اولیه، بالابودن هزینه های تولید ، نبود بازار فروش مناسب و کمبود حمایت های دولتی، از مهم ترین مشکلاتی است که در تاروپود صنعت فرش گیلان تنیده شده و آن را از رونق و کیفیت انداخته است .

رییس اتحادیه تولیدکنندگان فرش  دست باف رشت که شهرستانش با تولید سالانه 2هزار و 300مترمربع فرش  بیشترین سهم را در تولید این محصول در گیلان دارد، به خبرنگار ما گفت: مشکلات پیش روی صنعت فرش گیلان باعث شده سالانه بطور میانگین فقط 32هزار متر مربع فرش در125تعاونی و15کارگاه گیلان تولید شود که این میزان در مقایسه با  تعداد10هزار و33بافنده فرش گیلان کم است.

صغرا رضایی بابیان اینکه هم اکنون بافندگان فرش در گیلان از طرح های فرش استانهای دیگر استفاده می کنند می گوید: متاسفانه فرش گیلان به علت نداشتن بـِـرَند و طرح و نقش مشخص،جایگاهی در بازارهای داخلی و خارجی نداشته و بیشتر  تولیدکنندگان برای فروش هنردست خود بامشکلات بسیاری مواجه اند این درحالی است که گیلان ظرفیت های طبیعی، فرهنگی و بومی خوبی برای طراحی دارد.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان فرش  دست باف رشت می گوید: آنگونه که باید ازظرفیت منطقه آزادتجاری–صنعتی انزلی و بازارهای کشورهای حاشیه خزربرای بازاریابی فرش گیلان استفاده نشده است

رضایی بابیان اینکه درحال حاضر تمامی مواد اولیه موردنیازبافندگان فرش گیلان از استانهای دیگر وارد می شودگفت:این امرسبب افزایش حدود 29درصدی هزینه های تولید وهمچنین پایین بودن کیفیت فرش گیلان شده است

وی گفت:برای مثال هزینه یک مـَن نخ آذرباف درتبریز350هزارتومان است این درحالی است که این هزینه بااحتساب هزینه های حمل ونقل برای تولیدکننده گیلانی450هزارتومان   است

وی می گوید:درحالی است که گیلان قطب تولید ابریشم ایران است، بیشتر تولیدکنندگان فرشف برای کاهش هزینه های تولید ازمواد اولیه نامرغوب استفاده می کنند.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان فرش  دست باف مرکزگیلان، از کمبود حمایت های بیمه ای  گلایه کرده و می گوید :اگرچه هر 10هزارو33بافنده فرش گیلان شناسنامه دارشده اند، اما فقط 7هزار نفر از آنها بیمه هستند.

صغرا رضایی حمایت های دولت رانیز ناکافی میداندومی گوید:سقف تسهیلاتی که دراختیاربافندگان گیلانی قرارمی گیرد حدود3میلیون تومان است، که این اعتبار، فقط هزینه ی برپا کردن یک دار قالی 1×5/1(تابلو فرش) را تامین می کند.

مسئولان گیلانی که برای رفع موانع تولید فرش گیلان، نشست های متعدد  برگزار کردند بالاخره با امضای تفاهم نامه 3 جانبه بین  سازمان صنعت، معدن وتجارت ،ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای و میراث فرهنگی  صنایع دستی و گردشگری به نتیجه ای رسیدند که شاید دورنمای خوبی برای این صنعت در گیلان داشته باشد

معاون توسعه بازرگانی داخلی سازمان صنعت معدن وتجارت گیلان که نهادش مجری و ناظرعملکرد طرف های تفاهمنامه است، معرفی طرح وبرند مشخص، تأمین مواداولیه مرغوب،برگزاری نمایشگاه های ملی وبین المللی ،فراهم کردن زمینه های صادرات فرش دستباف را از مهم ترین تعهدات این سازمان براساس تفاهم نامه مذکور عنوان کردو گفت : اجرای این تفاهمنامه ازهفته گذشته آغاز شده است.

مجید زیرک با بیان اینکه برای ایجاد هر شغل به طورمیانگین 100میلیون تومان بودجه نیازاست گفت: این درحالی است که برای ایجاد یک شغل درحوزه صنعت فرش، فقط 5 میلیون تومان نیازداریم. وی می گوید:با امضای این تفاهمنامه از این پس به ازای هر بافنده فرش، 5 میلیون تومان تسهیلات کم بهره در قالب طرح پشتیبان به کارآفرینان صنعت فرش استان اعطا خواهد شد. زیرک رایزنی با صادرکنندگان برای ایجاد تشکل های صادراتی فرش دستباف و استفاده از ابریشم تولیدی گیلان به عنوان مواد اولیه را از دیگر دستاوردهای تفاهم نامه اخیر ذکر کرد .وی ابراز امیدواری کرد با اجرایی شدن این تفاهمنامه در مدت 3 سال، صنعت فرش گیلان رونق بگیرد .

مدیرکل آموزش فنی وحرفه ای گیلان که نهادش براساس تفاهمنامه فرش گیلان، تامین مکان برای ایجاد کارگاههای قالی بافی را متعهد شده می گوید: برای کاهش هزینه های تولید،  13مرکز خوداشتغالی فنی وحرفه ای به نمایندگان صنعت،معدن و تجارت برای واگذاری به تولیدکنندگان فرش معرفی شده است. رسول شمشادی اجاره بهای این مراکز را ارزان تر از نرخ روز و بین 200تا300 هزار تومان عنوان کرد.

اما نادرمعاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی که نهادش متولی شناسایی و معرفی و نظارت بر دوره های آموزشی قالی بافی است می گوید: اگرچه فرش در ردیف صنایع دستی گیلان نبوده و جایگاه مستقلی دارد اما بر اساس این تفاهمنامه، فعالان این حوزه از بسته های حمایتی صنایع دستی از جمله برگزاری دوره های آموزشی تخصصی، بیمه و تسهیلات ارزان قیمت برخوردار خواهند شد.

کوتاه سخن اینکه: به نظرمی رسد باوجود مشکلات پیش روی صنعت فرش گیلان امضای تفاهمنامه 3 جانبه فرش دستباف، گامی مثبت و موثر در جهت رونق فرش گیلان باشد. آنچه مسلم است، برای جان گرفتن این هنر دست گیلانیان، بایدعصاره ای از ظرفیت های طبیعی،فرهنگی و بومی این استان سرسبز در طرح ونقش آن ریخته شود.بی شک مدیریت جهادی در این باره می تواند با ایجاد اشتغال و افزایش تولید، کیفیت و ارزش افزوده ،نقش تاثیرگذاری در رونق اقتصاد گیلان در سالی که به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی مزین شده، ایفا کند./خبرگیلان

کد مطلب: 229

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر