رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری خبر داد

بیابان‌زدایی از نیم میلیون هکتار با کمک بسیج مستضعفین

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اعلام اینکه 5 برابر عملکرد برنامه پنجم در برنامه ششم توسعه اعتبار برای سازمان جنگل‌ها پیش‌بینی شده است گفت در تفاهم سه جانبه با سازمان برنامه و بودجه، جهاد سازندگی و بسیج مستضعفین طرح بیابان‌زدایی از نیم میلیون هکتار آغاز شده است.

بیابان‌زدایی از نیم میلیون هکتار با کمک بسیج مستضعفین

گیلان خبر: خداکرم جلالی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری امروز در مراسم نماز عبادی سیاسی جمعه تهران به عنوان سخنران پیش از خطبه‌ها با اشاره به اینکه کشور با چالش‌های متعددی از جمله کمبود آب شیرین و بیابان‌زایی مواجه است، اظهار داشت: کشور ما 4 برابر جمعیت جهان آب شیرین مصرف می‌کند و 15 برابر تولید گاز کربن و سطح برداشت از جنگل‌ها از 5 به 4 برابر رسیده که نشان از توسعه ناپایدار فعالیت‌های بشری است.

وی گفت: افزایش توجه به اکوسیستم پایه و اساس توسعه پایدار خواهد بود و شادابی اکوسیستم با شادابی منابع طبیعی رابطه مستقیمی دارد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه از 13 اقلیم شناخته شده در جهان، 11 اقلیم در ایران وجود دارد و با تنوع زیستی 8 هزارگونه، 2300 گونه گیاهان دارویی و 17 هزار گونه منحصر به فرد جزء 5 کشور اول دنیا هستیم.

جلالی با اعلام این خبر که سرانه بیابان زایی در کشور ما بیش از 2 برابر جهان است، تاکید کرد: با روند فعلی وضعیت شکننده‌ای در کشور به وجود آمده است که در کنار استمرار خشکسالی‌ها و روند صعودی آن نیازمند یک جامع نگری در روند کاری ‌آینده هستیم.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در سال 93 پیرامون توجه به منابع طبیعی و تبیین جایگاه آن برای مسئولان کشور، گفت: ایشان به مسائل مهمی از جمله هماهنگی دستگاه‌های ایجاد تعادل بین انسان و طبیعت،‌ آب،‌ خاک و جرم‌انکاری تهدید محیط زیست اشاره کردند و در همین راستا با هدف تحقق منویات ایشان و در سایه توجه دولت تدبیر و امید موضوع حفاظت و احیای جنگل‌ها و همچنین حراست از حاکمیت ملی اقدامات جدی صورت پذیرفته است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه اصول جامع‌نگری حوزه آبخیرداری، مشارکت دادن مردم و حفاظت محیط زیست و شناسایی عوامل تخریب و عملیات آبخیزداری با محوریت مشارکت مردمی در دستور کار قرار گرفته است، گفت: با مشارکت مردمی اقدامات مناسبی را برای احیا و توسعه منابع طبیعی انجام داده‌ایم و در کنار آن اخذ سند مالکیت برای 19.5 میلیون هکتار اراضی ملی از دیگر دستاوردها است.

جلالی با بیان اینکه ایجاد 3631 کیلومتر کمربند سبز و اطفای حریق 18 هزار هکتار با تجهیز یگان حفاظت و هواپیماهای آب پاش از دیگر اقدامات انجام شده است،‌ افزود: سعی کرده‌ایم با ایجاد تشکل‌های مردمی و صندوق‌هایی برای حافظت از منابع طبیعی با مشارکت مردم بخشی از مسئولیت حفاظت از منابع طبیعی را به مردم واگذار کنیم.

وی گفت: کارنامه خوبی برای بهره‌برداری اصولی از منابع طبیعی داشته‌ایم و در این باره سازماندهی همیاران طبیعت با استفاده از ظرفیت‌های آموزشی برای 60 هزار نفر شعار حفاظت از طبیعت را محقق کرده‌ایم، تا مردم نیز نقش اساسی و بنیادین در تعادل اکوسیستم داشته باشند. 

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری خاطرنشان کرد: 143 هزار هکتار جنگلداری، 1.5 میلیون هکتار آبخیزداری، 18 میلیون هکتار حفاظت مشارکتی، ‌23 میلیون هکتار احیای مراتع، ‌88 هزار هکتار طرح بیابان‌زایی و 72 هزار هکتار خلع ید متصرفان از منابع طبیعی از دیگر اقدامات انجام شده در این سازمان است.

جلالی به انعقاد تفاهم‌نامه سه جانبه بین جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه با سازمان بسیج مستضعفین کشور اشاره کرد و گفت: در سال جاری 500 هزار هکتار بیابان‌زدایی با استفاده از ظرفیت بسیج سازندگی و مردمی در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: اقدامات جدی نیز در راستای توقف بهره‌برداری از جنگل‌های شمال به میزان 153 هزار هکتار صورت گرفته است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در رابطه با برنامه ششم توسعه کشور با توجه به مسئولان به تحقق منویات رهبری با اولویت منابع طبیعی گفت: در اکثر برنامه‌های اجرایی در برنامه ششم توسعه کشور به میزان 5 برابر عملکرد برنامه پنجم توسعه کشور وظایف سنگینی برعهده سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گذاشته شده است که امیدواریم در راستای اقدامات زیربنایی به وظایف‌مان جامه عمل بپوشانیم.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 23711

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر