گام مجلس به سوی تسهیل فضای کسب و کار

نمایندگان مجلس در شرایطی نسبت به تسهیل قوانین در حوزه کسب و کار حساس شده اند که از ابتدای پیروزی انقلاب حجم بالایی از قوانین در بخش‌های مختلف اقتصادی مصوب شده و تغییری هم مطابق با فضای اقتصادی کشور در زمانهای مختلف در آنها ایجاد نشده و همین امر سبب شد تا قوانین موجود در خدمت کسب و کار نبوده و اساسا با فضای امروز اقتصاد کشور همخوانی نداشته باشد.

گام مجلس به سوی تسهیل فضای کسب و کار

گیلان خبر: بهبود وضعیت معیشت مردم به بهبود فضای کسب و کار گره خورده و به همین جهت همواره بهبود فضای کسب و کار از مطالبات مردم از مسوولان دولتی و مجلسی بوده است.

در همین راستا در آخرین جلسه علنی مجلس، بهارستان نشینان اعضای هیات «مقررات‌زدایی و تسهیل صدور کسب و کار» در مجلس دهم را تعیین کردند تا ساختار قانونی لازم برای بهبود محیط‌های کسب و کار ایجاد شود.

جلسات این هیات هر ماهه به میزبانی وزیر اقتصاد برگزار می‌شود تا با بررسی ساختار حقوقی ارائه مجوزها بهترین راهکارهای اقتصادی برای این منظور تدارک دیده شود.

نمایندگان مجلس بسیار امیدوار هستند تا این هیات در راستای تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار قوانین دست و پا گیر را حذف کرده و قوانین تسهیل کننده را به تصویب مجلس برساند.

نمایندگان مجلس در شرایطی نسبت به تسهیل قوانین در حوزه کسب و کار حساس شده اند که از ابتدای پیروزی انقلاب حجم بالایی از قوانین در بخش‌های مختلف اقتصادی مصوب شده و تغییری هم مطابق با فضای اقتصادی کشور در زمانهای مختلف در آنها ایجاد نشده و همین امر سبب شد تا قوانین موجود در خدمت کسب و کار نبوده و اساسا با فضای امروز اقتصاد کشور همخوانی نداشته باشد.

در کنار قوانین رسمی ابلاغیه‌ها و آیین‌نامه‌های دولتی هم وجود دارند که همگی دست به دست هم داده اند تا بهبود فضای کسب و کار به کندی پیش برود و برای تغییر این وضعیت نیاز بود که مجلس هیاتی را به شکل تخصصی برای رسیدگی به مشکلات این بخش تشکیل دهد.

در این میان باید همه قوانینی که برای اخذ مجوز ایجاد کسب و کار وجود دارند بررسی شده و تاثیر آن بر اقتصاد کشور روشن شود؛ مثلا قانون x که در سال های اول انقلاب تصویب شده و پس از آن تغییراتی نداشته است تا چه میزان توانسته در جذب سرمایه بخش خصوصی موثر باشد و تا چه میزان از ورود سرمایه های بخش خصوصی ممانعت کرده است؟ این قوانین چه تغییراتی داشته باشند بخش خصوصی را ترغیب به ورود سرمایه ها به حوزه های عمرانی کشور می کند؟

تا زمانی که سرمایه گذاران داخلی رغبتی به سرمایه گذاری در پروژه های عمرانی کشور نداشته باشند نمی توان امیدوار بود سرمایه گذار خارجی به راحتی وارد فضای کسب و کار کشور بشود. امید می رود این هیات در راستای تسهیل صدور مجوز کسب و کار گامهای اساسی برداشته و سرمایه گذاران بخش خصوصی از آن استقبال کنند.

لازم به ذکر است؛ در ۲۳ دی‌ماه ۹۳ نمایندگان مجلس نهم به تشکیل گروهی تحت عنوان «هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوز کسب و کار» رای دادند که براساس آن، ضمن تقلیل هزینه‌های صدور مجوز کسب و کار، شرایطی فراهم کند تا موجب ارتقای رتبه ایران به کمتر از ۲۰ در ۱۰سال آینده شود.

در تبصره ۵ ماده الحاقی ۲۴ قانون تشکیل هیات مقررات‌زدایی و صدور مجوزهای کسب و کار مقرر شد: «از تاریخ تصویب این قانون، وظایف و اختیارات «کارگروه موضوع ماده (۶۲) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه» به «هیات مقررات‌‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» موضوع قانون اصلاح مواد (۱)، (۶) و (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی منتقل می‌شود و ماده (۶۲) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه لغو می‌شود.»

بر اساس اطلاعات ارائه شده، دریافت اطلاعات اظهاری مراجع صدور مجوز پیرامون عناوین مجوزها، مستندات قانونی و فرآیندهای صدور، تمدید و لغو مجوز، شناسایی و پیشنهاد حذف مجوزهای فاقد استناد قانونی و مجوزهای مخل کسب و کار به هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، استاندارد‌سازی عناوین، مدارک مورد نیاز، هزینه‌ها و فرآیندهای صدور، تمدید و حذف مجوز و پیشنهاد آن به هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار جهت تصویب، بخشی از برنامه‌هایی است که نمایندگان عضو این هیات باید پیگیری کنند.

ضمن اینکه راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی مجوزهای کسب و کار برای دریافت اطلاعات از مراجع صدور مجوز و ارائه اطلاعات مورد نیاز به فعالان اقتصادی، تهیه و ارائه لوایح و مصوبات پیشنهادی به هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار جهت ارائه به مراجع قانونی با هدف حذف، اصلاح یا تجمیع مجوزهای کسب و کار، انتشار کتاب الکترونیکی مجوزهای کسب و کار، برگزاری جلسات مشترک با مراجع صدور مجوز، تهیه دستور جلسات و برگزاری جلسات هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، ابلاغ مصوبات هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به مراجع صدور مجوز از جمله اهداف تشکیل این هیات است.

منبع: اقتصاد پرس

کد مطلب: 25051

ارسال نظر

انتخاب سردبیر