معدن برای کارگران معنای مرگ می دهد/آیا تذکر به وزارت کار مانع از حوادث معدن می شود؟

اکنون که حادثه معدن زمستان یورت اتفاق افتاده لازم است به فکر باشیم و اجازه ندهیم بار دیگر در نقطه دیگری از کشور و درمعدنی دیگر حادثه ای رخ بدهد و کارگرانی جان خود از دست بدهند. اکنون باید مسوولان را تحت فشار قرار دهیم تا همه معادن کشور ایمنی سازی شود.

معدن برای کارگران معنای مرگ می دهد/آیا تذکر به وزارت کار مانع از حوادث معدن می شود؟

گیلان خبر: شهباز حسن پورنماینده سیرجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بیشترین معدن در استان کرمان قرار داد با ابراز تاسف از وضعیت نامناسب معادن کشور گفت: اگر نگاهی به سالهای گذشته بیندازیم، حوادث تلخ و ناگواری در معادن کشور رخ داده که تنها بازنده واقعی این حوادث کارگران بوده اند.

 

وی با اشاره به اینکه معادن بسیاری در کشور و کرمان وجود دارد گفت: همه ساله شاهد حوادثی در معدن هستیم که برخی از آنها هرگز رسانه ای نمی شود و تنها مواردی مطرح می شود که به فاجعه می رسد و مانند معدن زمستان یورت به جان باختن 42 تن از کارگران شریف این مملکت منجر می شود.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه هیچ یک از معادن کشور ایمنی و بهداشت لازم را ندارد گفت: در حالی که معادن برای کارگران معنای مرگ می دهد، برای اقتصاد کشور یکی از بزرگترین ظرفیت هاست که می تواند در راستای فاصله گرفتن بودجه از درآمد نفتی مورد توجه قرار گیرد.

 

وی با تاکید بر اینکه زحمتهای بسیاری برای شناسایی و بهره برداری از معادن صورت می گیرد گفت: اکنون شاهد هستیم که اتفاقات خوبی در شناسایی معادن جدید صورت گرفته و بر ظرفیت معدنی کشور افزوده شده است اما قرار نیست پس از شناسایی همه چیز را رها کنیم.

 

حسن پور با اشاره به اینکه عملکرد وزارت صنعت در شناسایی و حفاری معادن خوب عمل کرده است گفت: متاسفانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بحث ایمنی و بهداشت کار در معادن به خوبی عمل نکرده که لازم است با این معضل به درستی برخورد شود.

 

وی با ابراز تاسف از اینکه مسوولان ایمنی و بهداشت کار در معادن حضور ندارند گفت: بارها از معادن خطرساز بازدید داشته ایم که وقتی سراغ مسوولان ایمنی و بهداشت را گرفتیم، کارگران می گفتند که چنین چیزی وجود ندارد و تاسف آورتر اینکه مسوولان معدن نیز حضور نداشتند.

 

نماینده سیرجان با تاکید بر اینکه مسوولان ایمنی و بهداشت کار در معادن به یک مقام تشریفاتی تبدیل شده است گفت: مسوول ایمنی و بهداشت باید در محل کارگاه حضور داشته باشد اما کارفرمایان افرادی را به صورت تشریفاتی را منصوب می کنند که در ساعات کار هیچ حضوری ندارند تا اگر مشکلی پیش آمد به فریاد کارگران برسند.

 

وی با اشاره به جلسه ای که به تازگی با مسوولان وزارت کار داشته است گفت: به این مسوولان تذکر دادیم که باید در خصوص ایمنی و بهداشت کار بیشتر توجه کنند و بازرسان دایم به معادن بروند و مشکلات را منعکس کنند اما خبری نیست.

حسن پور با ابراز تاسف از اینکه تاوان همه کم کاری ها و بی توجهی ها را کارگران شریف و زحمت کش می دهند گفت: کارگران معدن در بین سایر مشاغل بیشترین تاوان را می دهند و این در حالی است که در بدترین شرایط کار می کنند و از داشتن حداقلها محروم هستند.


منبع: کارگرآنلاین

کد مطلب: 27199

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر