یک اقتصاددان مطرح کرد

اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در شغل‌های غیر مرتبط

شاهین شایان‌آرانی معتقد است که معضل بیکاری به دلیل بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضای نیروی کار به وجود آمده است و بخشی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی شاید بیکار نباشند اما در مشاغل غیر مرتبط به کارهای خدماتی مشغول هستند.

اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در شغل‌های غیر مرتبط

گیلان خبر: مرکز آمار و اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اخیراً گزارشی را تحت عنوان «آیا همه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار و جویای کار هستند»، منتشر کرده که نشان می‌دهد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دارای وضعیت متفاوتی هستند و همه آنان را بیکاران تشکیل نمی‌دهند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که در طول دولت یازدهم برنامه‌ریزی مدونی برای ورود این تعداد فارغ‌التحصیل به مشاغل مرتبط تدوین نشده است و این وزارتخانه به جای حل مسئله در حال نمایش موردی آمارها از وضعیت بازار کار ایران است که وضعیت بحرانی فعلی را به نوعی عادی جلوه دهند.

در این باره با شاهین شایان‌آرانی استاد اقتصاد دانشگاه گفت‌وگویی انجام دادیم و به بررسی دلایل و عوامل ایجاد حجم  عظیمی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی پرداختیم.

وی در  گفت‌وگو با خبرنگار فارس معتقد است که عدم تعادل در عرضه و تقاضای بازار کار عمده‌ترین مشکل فعلی به شمار می‌رود چرا که تقاضای کافی برای به کار گرفتن این حجم از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی وجود ندارد در حالی که عرضه نیروی کار از سمت دانشگاه‌ها و پمپاژ آن به بازار با افزایش بسیاری مواجه است. 

شایان آرانی با بیان اینکه رکود اقتصادی و نبود رشد لازم اقتصادی مسبب اصلی عدم تعادل در بازار کار ایران است،‌گفت: فقدان یک نظام آموزشی صحیح منطبق بر نیازهای کشور نیز از دیگر دلایل بر هم خوردن عرضه و تقاضای نیروی کار است. 

وی گفت: در واقع عدم هماهنگی نیازهای آموزشی کشور با آنچه که در بنگاه‌های اقتصادی رخ می‌دهد در کنار وجود حجم بسیار زیاد جوانان جویای کار یک بحران برای بازار کار کشور به وجود آورده است. 

این اقتصاددان با تأکید بر اینکه شاید تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار نباشند، اما بسیار آنان قطعاً در مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی فعالیت نمی‌کنند، افزود: نبودن شغل مناسب برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی آُسیب بسیار جدی به اقتصاد کشور وارد کرده است چرا که بسیاری از این افراد با صرف هزینه‌های بسیار و زمان طولانی به سطحی از تخصص و کارشناسی دست یافته‌اند.

وی گفت: بیکاری برای گروهی که  فارغ‌التحصیل دانشگاهی هستند معضلی بسیار جدی‌تر و مهمتر است از کسانی که به لحاظ علمی دانشی ندارند و در سطوح پایین‌تر نیاز به کار دارند. 

وی یکی از مشکلات فعلی بازار کار کشور را نبود یک فرآیند مناسب برای جذب نیروهای  فارغ‌التحصیل دانشگاهی اعلام کرد و گفت:‌تدوین یک نظام و ساختار آموزشی و ایجاد فرآیندی منطبق با نیازهای بازار کار کشور نیازمند یک بازه زمانی 15 تا 20 ساله است که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود. 

وی گفت: بسیار از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز به دلیل نبود شغل مناسب به سمت دانشگاه جذب شده‌اند چرا که اگر پیش از آغاز دوره درسی در فعالیت مناسب مشغول به کار می‌شدند قطعاً وارد فضای آموزشی نمی‌شدند و چه بسا موفق‌تر نیز بودند. 

آرانی تأکید کرد: فضای آینده جوانان و  فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مبهم بوده و پس از طی دوره تحصیلی و یا پس از گذراندن دوره‌های آموزشی بلاتکلیف هستند و زیرساخت‌های کشور برای جذب این افراد نیز فراهم نیست. 

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: بسیاری از  فارغ‌التحصیلان دانشگاهی مهندسی  و پزشکی به جای اشتغال به کار در حوزه‌های مرتبط و دیگر مشاغل از جمله خدمات و رانندگی روی آورده‌اند تا تأمین معیشت کنند در حالی که باید برای این افراد یک برنامه‌ریزی بلند مدت صورت می‌گرفت که هم اکنون در بلاتکلیفی نباشند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 27850

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر