رئیس سازمان نظام مهندسی تهران خبر داد

مصرف ۴۰ درصد از منابع انرژی کشور در ساختمان‌های مسکونی و تجاری

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران گفت: در تهران ۶۸ درصد ساختمان‌های زیر ۱۵۰۰ متر از خدمات مهندسی برق و تأسیسات محروم هستند.

مصرف ۴۰ درصد از منابع انرژی کشور در ساختمان‌های مسکونی و تجاری

گیلان خبر: حسن قربانخانی در کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک و ساخت و سازها با اشاره به اینکه ساختمان‌ها برای یک دوره 50 ساله احداث می‌شوند اما از همان روز نخست با بخش تأسیسات مکانیکی و برقی سروکار داریم، گفت: جای تأسف است در تهران 68 درصد ساختمان‌های زیر 1500 متر وجود دارد که از خدمات مهندسان برق و تأسیسات محروم هستند و از این مهندسان استفاده نمی‌شود.

وی افزود: در 100 سال اخیر جمعیت ایران 8 برابر شده و منابع آبی به کمتر از یک هشتم رسیده است، از این رو وضعیت ما در مصرف آب بسیار بحرانی است پس باید اذعان کنیم که کشور در بخش انرژی وضعیت اسفباری دارد به طوری که 5 برابر میانگین جهانی مصرف انرژی داریم.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران اظهار داشت: 40 درصد منابع انرژی کشور در بخش ساختمان‌های مسکونی و تجاری مصرف می‌شود، بنابراین از کسانی که از ورود مهندسان تأسیسات به ساخت و سازها ممانعت می‌کنند، باید انتقاد کرد. بنابراین متولیان امر این ضرورت را درک نمی‌کنند که چه کسی چنین اجازه‌ای را داده است که از ورود مهندسان تأسیسات به ساخت و سازها ممانعت شود.

قربانخانی با بیان اینکه هنوز مباحث زیادی وجود دارد که ساختمان‌ها را مهندسان یا افراد فاقد صلاحیت احداث کنند، گفت: قانون‌گذار به طور  مشخص ورود افراد فاقد صلاحیت را در ساخت و ساز جرم تلقی کرده است، پس چرا به بهانه‌های مختلف از ورود مهندسان و افراد دارای صلاحیت به امر ساخت وساز جلوگیری می‌شود؟

وی ادامه داد: در ایران عمر ساختمان‌ها 30 سال است اما در کشورهای دیگر 90 سال، پس به ازای هر سال افزایش عمر ساختمان‌ها در کشور می‌توان 4 هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی برای کشور به ارمغانی آورد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 30155

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر