معاون ساخت آزاد‌راه‌ها خبر داد

بلاتکلیفی ۱۶۸۰میلیارد‌ تومان طلب پیمانکاران راه روستایی و خلف‌وعده‌های مکرر وزارت اقتصاد

معاون ساخت آزادراه‌های کشور با بیان اینکه پیمانکاران راه روستایی رقم ۱۶۸۰ میلیارد تومان از وزارت راه طلب دارند، گفت: با وجود وعده‌های مختلف وزیر اقتصادی و دارایی در پرداخت طلب پیمانکاران راه روستایی، هنوز هیچ گامی برداشته نشده است.

بلاتکلیفی ۱۶۸۰میلیارد‌ تومان طلب پیمانکاران راه روستایی و خلف‌وعده‌های مکرر وزارت اقتصاد

گیلان خبر: محمدحسین میرشفیع درباره پرداخت مطالبات پیمانکاران راه روستایی اظهار داشت: پیمانکاران راه روستایی رقم 1680 میلیارد تومان از وزارت راه و شهرسازی طلب دارند که مقرر شده بود رئیس سازمان برنامه و بودجه این رقم را تأمین کند تا بدهی دولت به پیمانکاران صاف شود.

وی به وعده‌های مکرر دولت در ارائه اوراق مشارکت برای تسویه با پیمانکاران راه روستایی اشاره کرد و گفت:‌ فقط در مرداد‌ماه سال گذشته،‌ وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرد که یک‌هزار میلیارد تومان بابت تسویه بدهی پیمانکاران راه روستایی پرداخت می‌شود که این وعده حدود یک سال است روی زمین مانده است.

معاون سابق ساخت راه‌های روستایی‌ ادامه داد: حتی پس از آن بود که مقرر شد تا تیرماه امسال رقمی بابت پرداخت مطالبات پیمانکاران از سوی وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه پرداخت شود که این وعده هم محقق نشد.

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌ها بیان کرد: با این وجود وزارت راه و شهرسازی توانست فقط در استان کمتر توسعه یافته هرمزگان، یک‌هزار کیلومتر راه روستایی روکش آسفالت و بهسازی کند که شامل 370 کیلومتر روکش آسفالت و 630 کیلومتر آسفالت جدید است‌.

بنابراین گزارش پیگیری خبرنگار فارس حاکی از آن است که در اغلب استان‌ها مطالبات پیمانکاران راه روستایی از سال‌های قبل بلاتکلیف مانده است‌.

یکی از همین پیمانکاران راه روستایی در استان لرستان  گفت که از سال‌های 1389 و 1390 در راه‌های روستایی اطراف خرم‌‌آباد و منطقه چغلوندی پروژه‌های راه روستایی را اجرا کرد‌ه‌ایم اما هنوز دولت مطالبات ما را پرداخت نکرده است.

این پیمانکار گفت: حتی به ما وعده ارائه اسناد خزانه اسلامی دادند که آن هم محقق نشد و در نتیجه مجور شده‌ایم اغلب کارگران خود را بیکار کنیم زیرا بودجه‌ای برای ادامه کار در اختیار نداریم.

 به نظر می‌رسد انحلال معاونت راه روستایی در این دولت، موجب بروز چنین مشکلاتی برای پیمانکاران راه روستایی شده است.

تیرماه سال گذشته بود که‌ عباس آخوندی‌ این معاونت را منحل و وظایف آن را به معاونت‌‌های دیگر موکول ‌کرد.

‌دفاتر زیر مجموعه‌ معاونت راه روستایی وزارت راه ‌و شهرسازی شامل «‌دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر توسعه راه روستایی» و «دفتر برنامه‌ریزی، بهره‌برداری، ایمنی و نگهداری راه روستایی» بود؛ در این راستا طبق ابلاغ وزیر راه و شهرسازی مصوب شد این دفاتر در دیگر معاونت‌‌های وزارت راه و شهرسازی ادغام شود.

بدین ترتیب ساخت و توسعه راه‌‌های روستایی به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور واگذار شد و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نیز وظیفه نگهداری راه‌های روستایی را بر عهده گرفت.

‌بنابراین گزارش طبق مصوبه شورای عالی اداری به تاریخ 95/4/6 ‌وظایف راهداری ادارات کل استان‌ها به ادارات کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای انتقال یافت؛ پیرو این مصوبه همزمان با انتزاع بخش راهداری از وظایف ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها، نگهداری راه‌های روستایی نیز به ادارات کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان‌ها و مدیریت بخش ساخت راه‌های روستایی نیز به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل از سوی ستاد وزارت راه منتقل شد، البته امور اجرایی ساخت آن‌ها از سوی ادارات کل پیگیری و دنبال خواهد شد.

حذف معاونت راه روستایی در اصلاح ساختار وزارتخانه از سوی ستاد وزارت راه و شهرسازی و امضا سند انحلال آن از سوی وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نهاد ریاست جمهوری صورت گرفت.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 30558

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر