مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا:

بحران آب نتیجه تصمیمات اشتباه گذشته است

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو گفت: وضعیت بحرانی آب ماحصل تصمیمات اشتباه گذشته است و منابع زیرزمینی آب که در طول ۴۰ سال به این وضعیت درآمده برای بازگشت به حالت قبلی و ترمیم به ۵۰ سال زمان نیاز دارد.

بحران آب نتیجه تصمیمات اشتباه گذشته است

گیلان خبر: محمد ابراهیم نیا گفت: اگر امروز تصمیم اشتباهی در مدیریت آب کشور اعمال شود نتیجه آن چندین سال بعد مشخص خواهد شد، چرا که وضعیت بحرانی آب ماحصل تصمیمات اشتباه گذشته است.

وی افزود:برای بازگشت به حالت قبلی و ترمیم منابع آب زیرزمینی که در طول 40 سال به این وضعیت بحرانی رسیده اند حداقل 50 سال نیاز است.

ابراهیم نیا تاکید کرد:مردم باید به حق و حقوق خود آگاه باشند و نه فقط در محل زندگی خود بلکه در سراسر کشور تمامی منابع طبیعی را متعلق به خود بدانند و در پاسداشت آن کوشا باشند،چرا که وضعیت بحرانی که برای آب کشور ایجاد شده یک‌باره نبوده و طی چندین سال ایجاد شده است، پس باید برای بازگشت به وضعیت نرمال منابع آبی کشور تلاش کرد و صبر و تحمل داشت، زیرا سال‌ها زمان لازم است تا با برنامه‌ریزی‌های مدون بتوانیم شرایط را به حال نرمال در آوریم.

ابراهیم نیا اضافه کرد:در خصوص مشارکت مردم و آگاه بودن به حق و حقوق مردم اگر بخواهیم مثالی بزنیم باید گفت که همه با دیدن رودخانه‌های خشک شده متأسف می‌شوند اما در صرفه جویی آب و از بین بردن مشکل کم آبی مشارکت کمتری دارند.

به گفته وی، مردم جدا از حکومت‌ها نیستند و همه در مقابل منابع طبیعی کشورمسئول هستند چرا که باید باور کنیم تمام منابع این سرزمین متعلق به همه مردم است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو خاطر نشان کرد: تمام قوای کشور باید با یک هدف مشخص به سمت پاسداری از منابع آبی حرکت کنیم و این منابع را متعلق به خودمان بدانیم.


منبع: فارس

کد مطلب: 30561

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر