مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام:

کاهش ۲۷ درصدی واردات جو برای حمایت از تولید داخل

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام گفت:‌ رقمی را برای واردات جو با برآورد تولید داخل پیش‌بینی کرده بودیم که این رقم به دلیل کاهش بارندگی‌ محقق نشد و نزدیک به ۳۶۰ هزار تن جو از منابع داخلی جمع‌آوری و عرضه می‌شود.

کاهش ۲۷ درصدی واردات جو برای حمایت از تولید داخل

گیلان خبر: تورج صارمی امروز در مورد وضعیت تأمین جو به‌ عنوان یکی از نهاده‌های خوراک‌ دام اظهار داشت: واردات یک سری اقلام خوراکی دام از جمله جو در سال گذشته روند کاهشی داشته، به‌ طوری‌که واردات این محصول در سال گذشته منفی 25 درصد و امسال منفی 27 درصد بوده است.

خبرنگار ما پرسید پس دلیل اینکه قیمت جو 40 درصد افزایش داشته که صارمی پاسخ داد: چون وزارت جهاد پیش‌بینی‌هایی را از تولید داخل داشت، تا مابه‌التفاوت آن از محل واردات تأمین شود و با کاهش سطح بارندگی‌ها در کشت پاییزه کاهش سطح عملکرد داشتیم که مابه‌التفاوت آن را برای واردات پیش‌بینی کرده بودیم.

وی این را هم گفت که شرکت پشتیبانی امور دام با کمک معاونت امور دام اتحادیه عشایر و تشکل‌های دامی، عرضه جو در بازار را از طریق بورس آغاز کرده تا قیمت جو را تعدیل کنیم.

صارمی خاطرنشان کرد: نزدیک به 360 هزار تن جو از منابع داخلی جمع‌آوری و عرضه می‌شود و قیمت آن را تعدیل خواهیم کرد.

خبر دیگری که مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه امور دام در وزارت جهاد کشاورزی داد، این بود که برای حمایت از تولید داخل هر ساله در زمان برداشت جو تعرفه فصلی لحاظ می‌شود که در این زمان واردکننده رغبت کمتری برای واردات دارد و امسال درخواست کرده‌ایم که بازه زمان تعرفه فصلی کاهش یافته یا کلاً این تعرفه فصلی حذف شود.

 قیمت تضمینی هر کیلوگرم جو 1030 تومان بوده که در تابلوی بورس به قیمت 880 تومان در هر کیلو عرضه می‌شود و در بازار آزاد 920 تومان است، اما طی یکی دو هفته گذشته قیمت این نهاده دامی تا 40 درصد افزایش یافته است.


منبع: فارس

کد مطلب: 30566

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر