مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها اعلام کرد

انجام ۱۴ پرواز برای اعزام ۴۰۰۰ حاجی‌ در روز جاری/ پروازهای حج در ۵ فرودگاه به پایان رسید

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها با بیان اینکه تا شب گذشته ۳۲ هزار و ۵۰۰ زائر در قالب ۱۲۴ پرواز به خانه خدا اعزام شده‌اند‌، گفت: طبق برنامه امروز ۱۴ پرواز در فرودگاه‌های کشور انجام می‌شود و ۴۰۰۰ نفر از حجاج به خانه خدا اعزام می‌شوند.

انجام ۱۴ پرواز برای اعزام ۴۰۰۰ حاجی‌ در روز جاری/ پروازهای حج در ۵ فرودگاه به پایان رسید

گیلان خبر: سید محمود رضوی با بیان اینکه پروازهای حج به صورت مستمر در حال انجام است، اظهار داشت: ‌‌اعزام زائران حج تمتع امسال از 20 فرودگاه کشور ‌انجام می‌شود.

رضوی بیان کرد: تا ساعت 24 دیروز، بیش از 32 هزار و 500 زائر در قالب 124 پرواز به خانه خدا اعزام شدند‌ که از این میزان 98 پرواز به مدینه و 26 پرواز به جده انجام شده است.

وی بیان کرد: تاکنون ایران‌ایر 98 پرواز و شرکت هواپیمایی سعودی 26 پرواز برای انتقال حجاج به خانه خدا، داشته‌‌اند.

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها بیان کرد: امروز از 6 فرودگاه امام خمینی (ره)، شهید هاشمی‌نژاد مشهد، شهید دستغیب شیراز، بوشهر، اصفهان و کرمان پروازهای حج انجام می‌شود.

رضوی با اشاره به اینکه در فرودگاه بوشهر بامداد امروز اولین پرواز حج انجام شد، افزود: طبق برنامه امروز 14 پرواز حج انجام می شود و حدود 4000 نفر از حجاج به خانه خدا اعزام می‌شوند.

وی ادامه داد: تا امروز با احتساب فرودگاه بوشهر در 11 فرودگاه کشور عملیات پروازهای حج انجام شده است و در پنج فرودگاه اردبیل، بندرعباس، رشت، همدان و تبریز‌ عملیات اعزام حجاج پایان پذیرفت.

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها اضافه کرد:‌ در فرودگاه‌‌های امام خمینی (ره)، اردبیل، بوشهر، ‌رشت، اصفهان، بندرعباس، تبریز، کرمان، مشهد و همدان عملیات اعزام حجاج انجام شده است.

رضوی بیان کرد: طبق برنامه قبلی عملیات اعزام حجاج تا پنجم شهریورماه ادامه دارد و عملیات برگشت نیز طبق برنامه قبلی از 15 شهریورماه آغاز خواهد شد و تا سوم مهرماه ادامه دارد.

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها یادآور شد: به علت تغییر سهم ایرلاین‌‌های هما و سعودی در جابه‌جایی حجاج، ممکن است برنامه‌ سفرهای برگشت یکی دو روز جا‌به‌جا شود.

رضوی اضافه کرد: زائران استان‌های تهران، البرز، قزوین، سمنان، مرکزی، قم، لرستان و کاشان از فرودگاه امام خمینی (ره) اعزام می‌شوند.

وی افزود: پیش از این مقرر بود 50 درصد پروازهای حجاج توسط ایرلاین سعودی و 50 درصد توسط ایران‌ایر انجام شود که سعودی‌ها نیامدند و فعلاً 75 درصد پروازها توسط ایران‌ایر و 25 درصد توسط ایرلاین سعودی انجام می‌‌شود.

مسئول عملیات حج شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه امسال 86 هزار و 240 زائر ایرانی عازم سرزمین وحی می‌شوند، اظهار داشت: کل زمان عملیات رفت حجاج فعلاً 23 روز تعیین شده است.

 پروازهای امسال حجاج از 3 فرودگاه تبریز، مشهد و اهواز توسط شرکت هواپیمایی سعودی انجام می‌شود و ایران‌ایر مسئولیت انتقال حجاج از 17 فرودگاه دیگر را بر عهده دارد.

‌پروازهای فرودگاه‌های امام خمینی (ره)، اردبیل، ارومیه، اصفهان، بندرعباس، بوشهر، بیرجند، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، شیراز، کرمان، کرمانشاه، گرگان، همدان و یزد توسط ایران‌ایر انجام خواهد شد.

‌نخستین پرواز زائران ایرانی با برگزاری مراسمی در فرودگاه امام خمینی (ره ) ساعت 10 صبح روز دوشنبه 9 مردادماه از استان تهران با هواپیمای ایران‌ایر انجام شد.

امسال 86 هزار و 240 زائر‌ ایرانی عازم سرزمین وحی می شوند. قرار است 68 هزار زائر ایرانی توسط پروازهای ایران‌ایر و حدود 18 هزار زائر توسط هواپیمایی سعودی عازم عربستان‌ شوند که سهم فرودگاه امام خمینی (ره ) حدود 25 هزار و 200 زائر خواهد بود.

در عملیات حج امسال 10 هزار و 400 زائر از فرودگاه مشهد، 7هزار زائر از‌ گرگان، 6‌هزار و 400 زائر از اصفهان، 5 هزار نفر از فرودگاه اهواز‌، 3 هزار و 700 نفر از شیراز‌، 3500 زائر از ساری، 3400 نفر از همدان، 3240 نفر از تبریز، 2900 زائر از کرمان، 2700 نفر از ارومیه، 2400 نفر از یزد، 2100 زائر‌ از فرودگاه زاهدان، 1600 حاجی از فرودگاه بندر عباس‌، 1600 نفر از ‌فرودگاه بیرجند، 1300 نفر از کرمانشاه‌، 1100 نفر از زنجان، 1060 حاجی از ‌بوشهر، 810 زائر از رشت 810 نفر و 795 حاجی از فرودگاه اردبیل عازم بیت الله الحرام خواهند شد.

بنابراین گزارش، پیش از این قرار بود هما 50 درصد زوار ایرانی و ایرلاین سعودی هم 50 درصد‌ زوار ایرانی را در عملیات حج امسال جابه‌جا کنند اما با کاهش سهم سعودی‌ها، هما مجبور شد انتقال 75 درصد زوار را بر عهده‌ بگیرد‌.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 31303

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر